USA: Obama otevřeně podpořil výstavbu jaderných elektráren
Projev bude zcela nepochybně zkoumán pod drobnohledem a analyzován ze všech možných hledisek. Já jsem si z něj dovolil vybrat několik fragmentů, z kterých je možné predikovat budoucí vývoj americké energetiky:
" ... stát nacházející se v čele ekonomiky založené na čisté energii bude vůdčím státem globální ekonomiky. A tímto státem musí být Amerika."
Cestu k dosažení tohoto cíle vidí americká administrativa v podpoře inovačního potenciálu americké vědy a průmyslu. Podle slov prezidenta Obamy byla v minulém roce investována nejvyšší částka do základního výzkumu v historii. Žádné odvětví není tak vhodné pro realizaci technologických inovací jako výroba energie a je nezbytně nutné vytvořit více pracovních míst v sektoru "čisté energie", čímž osobně rozumím "čistou", chcete-li "bezemisní", popř. "nízkouhlíkovou" energetiku. Prezident definoval i nezbytné podmínky k uskutečnění své vize:
"Ale aby bylo možné vytvořit více těchto pracovních míst (v odvětví) čisté energie, potřebujeme zvýšit produkci, zvýšit efektivitu, zvýšit pobídky. To znamená výstavbu nové generace bezpečných a čistých jaderných elektráren v této zemi. To znamená učinit obtížná rozhodnutí ohledně otevření nových přímořských ložisek pro těžbu ropy a plynu. To znamená pokračovat v investicích do pokročilých biopaliv a čistých uhelných technologií. Ano, rovněž to znamená schválení komplexního energetického a klimatického zákona s pobídkami, které z čisté energie nakonec učiní rentabilní energii v Americe."
Prezident Obama dodržel své předvolební sliby a postupně začíná realizovat první kroky v rámci své klimaticko-energetické vize formulované v programu nové energetické politiky. Až budoucnost ukáže, jakou cestou se Amerika reálně vydá k dosažení proklamovaného ideálu "čisté energie". Environmentálně a humanitně orientovaná veřejnost doufá v mohutný (téměř až explozivní) nárůst výroby energie z obnovitelných zdrojů, aniž by si připouštěla jakékoliv možné technické problémy. Naproti tomu technicky orientovaná veřejnost předpokládá opětovný rozvoj jaderné energetiky po určitém útlumu v posledních pětadvaceti letech.
Neoddiskutovatelnou skutečností je, že energetika je "během na dlouhou trať". Reálně pracuje s časovými lhůtami, které se mnohdy pohybují až v řádu desetiletí. Takže možné výsledky popř. důsledky nové energetické politiky prezidenta Obamy s jistotou přesáhnou délku jeho volebního období.
Převzato z Nejedly.blog.idnes.cz se souhlasem autora