23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Obama, McCain a Jižní Osetie

21.8.2008

Zkouška kandidátů konfliktem

V době, kdy Hillary Clintonová ještě nevypadla se závodů o demokratickou prezidentskou nominaci, zavedla prostřednictvím reklamního spotu do politologie nový pojem - "zavolání ve tři v noci". To je, když nějaká neočekávaná událost vyžaduje okamžitou reakci politika, v níž jako při lámání chleba se projeví celá jeho státnická podstata. Něco, řekli bychom, jako hodina pravdy. Takovým "zavoláním ve tři v noci" se pro Baracka Obamu a Johna McCaina stal nyní konflikt v Jižní Osetii.

Na rozdíl od jiných lídrů, kteří nemilou zvěstí byli překvapeni během svého pobytu v Pekingu, Barack Obama v tu dobu pobýval na Havaji, kde trávil týden volna s rodinou. Obamova první reakce byla zdrženlivá. Demokratický kandidát vždy mluvil o Rusku a jeho vůdcích s velkou vstřícností, a tím zdůrazňoval svou odlišnost od McCaina, který se dávno vyznamenal prohlášením, že jediné, co lze spatřit v očích Vladimíra Putina, jsou tři písmenka KGB a že Rusko je třeba vyloučit z Velké osmičky a uvolněné místo nabídnout Indii a Číně.

V prvním prohlášení Baracka Obamy byla výzva k zastavení všech nepřátelských akcí a k zahájení mírových jednání. Když zjistil, že náladám Američanů více odpovídá větší rozhodnost, vydal nové a mnohem tvrdší prohlášení: "Nezávisle na tom, jak konflikt započal, Rusko nyní překročilo rámec jihoosetinského problému a vtrhlo na území jiného státu. Jednání Ruska nemá ospravedlnění." Výsledkem bylo, že nová pozice Baracka Obamy se mnoho neliší od postoje jeho republikánského odpůrce. Novináři hodnotili náhlý obrat nejen jako projev konformismu a snahu zalíbit se většině, ale také jako projev strachu z podezření, že má zvláštní vazby na Kreml a na skupiny lobbující za ruské zájmy ve Spojených státech. Některé webové stránky blízké Demokratům dokonce nesměle naznačily, že celá kavkazská válka je dovednou operací republikánských odpůrců, pro něž je to způsob, jak přechýlit na stranu McCaina několik procent voličů znepokojených ruskou výbojností. Za stávajících podmínek, kdy šance obou kandidátů jsou mimořádně vyrovnané, těch pár procent může rozhodnout volby.

Republikánský kandidát John McCain vytěžil ze vzdáleného konfliktu maximum, neboť události jakoby potvrzovaly jeho dlouhodobý a neměnný postoj. Prý dávno varoval, že Rusko je schopno kdykoli porušit suverenitu sousedních zemí. "Poslední dny k mé lítosti ukázaly, že mé obavy byly opodstatněné," prohlásil McCain a vyzval Rusko k okamžitému stažení vojsk z Jižní Osetie. Jeden ze svých projevů senátor vyšperkoval spoustou faktů z gruzínských dějin: připomněl, že Gruzie byla jednou z prvních zemí, kde křesťanství bylo vyhlášeno oficiálním náboženstvím, zmínil krátké období gruzínské nezávislosti na začátku 20. století a stručně převyprávěl příběh "revoluce růží". Demokratičtí odpůrci McCaina si okamžitě ověřovali fakta ve snaze nachytat ho na švestkách, ale místo toho zjistili, že své vědomosti čerpal skoro doslovně z příslušné stránky Wikipedie. Opisování textů kandidáta nekrášlí, tím spíše, že o McCainovi je známo, že není příznivcem internetu, a tudíž viděl jen stránky, které mu vytiskli pobočníci. Sdělovací prostředky fandící Obamovi přidali k tomu odhalení, že poradce McCaina pro mezinárodní otázky Randy Scheunemann udržuje úzké styky s Gruzií a dokonce lobboval za zájmy Saakašviliho ve Spojených státech. Toto odhalení sotva zapůsobilo jako bomba na Američany, kteří se již předtím dozvěděli, že společné podnikatelské projekty s Gruzií má také rodina Zbygniewa Brzezinského, který ve volebním štábu Baracka Obamy hraje stejnou roli poradce pro mezinárodní otázky.

Zatímním výsledkem byla skutečnost, že se McCainovi podařilo nejen stáhnout Obamův drobný náskok, ale podle posledních průzkumů ho už předstihl o tři body.

Ať už tak, nebo tak, jeden ze dvou kandidátů se za půl roku stane pánem Bílého domu. To znamená, že by měli mít jasno v četných sporných otázkách světové politiky - tak, aby je žádná událost nemohla zastihnout v nedbalkách a aby uměli poskytnout naučenou odpověď, i kdyby byli probuzeni z nejhlubšího spánku dalším "zavoláním ve tři v noci."

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6