28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

USA: Obama, který nekouše

Ruská intervence na Krymu zvážila Baracka Obamu a jeho politiku vůči (nejen) Rusku - a shledala ho lehkou váhou. Obamova politika vůči Rusku za posledních pět let – politika tzv. resetu – je v troskách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Petrovič 11.3.2014 20:11

Obama je ako Bush

OBAMOVA VLÁDA POŠKODILA IRÁNSKE ZÁUJMY A IRÁN SAMOTNÝ TAK, AKO DOPOSIAĽ ŽIADNA VLÁDA. Ešte viac ako Bushova. (Niečo podobné možno povedať aj v súvislosti s ruskými záujmami.) Rekapitulácia činov obamovej vlády varuje... Tu sú niektoré:

- Predovšetkým je to "Arabská jar" - nazvaná aj jar Muslimského bratstva. Pokus o vyvolanie "iránskej jari". Všetko americká práca.

- Nové masakry šiítov v Pakistane (23% obyvateľstva) a v Saudskej Arábii (17% obyvateľstva), ktoré mali pôvodne vyvolať zásah Iránu do záležitostí týchto krajín. (USA priamo kontrolujú mnohé islamistické skupiny.) Bahran - potlačenie šiítskych nenásilných protestov. Falošné videá z Bahrajnu.

- Machinácie okolo iránskeho veľvyslanca v USA a spojitosť drogovou vojnou v Mexiku - ďalšia "hra" amerických tajných služieb.

- Výbuch na raketovej základni Malard blízko Teheránu (november 2011) - i keď iné zdroje hovoria, že Američania iba sfalšovali satelitné snímky a k ničomu nedošlo. A NY Times, Washington Post iba rozšírili túto fámu. Minimálne mediálna vojna proti Iránu sa odohrala.

J. Kulišek 11.3.2014 20:36

Re: Obama je ako Bush

V Barhainu proste iranska strana dostala na zadek, jenze Iran se nikdy nevzda snahy ovladnout male staty v Perskem zalivu a pravdepodobne si udrzi i Syrii., takze bude mit ppsici v zadech arabu a stat na hranici Izraele.

V. Hajšman 11.3.2014 20:49

Re: Obama je ako Bush

jaké státy má ambici ovládat? jaké státy kdy napadl? nepřebírejte otrocky, co vám tlačí MSM. připusťte možnost, že vám lžou, hledejte sám a poznávejte vlastní hlavou.

P. Gabriel st. 11.3.2014 18:17

Zajímavé na přečtení:

http://zpravy.idnes.cz/vladimir-putin-krym-rozhovor-janukovyc-fdt-/zahranicni.aspx?c=A140311_162636_zahranicni_pul

I. Teren 11.3.2014 17:29

Obama, který nekouše

Ale kouse a hodne. Americanov. Odpocuva ich sukromnu komunikacie a z Ustavy si urobil zdrap papiera. Odvazlivec, ktory sa ozve je okamsite obvineny z rasiszmu.

P. Urban 11.3.2014 11:13

Pes, který štěká, ale nekouše

Kdyby byl prezidentem USA John McCain a ministrem zahraničí či obrany John Bolton, tak by se stalo co? Rusko by bylo vyloučeno z G8 a jeho delegace vyhoštěna z NATO. Z toho by se Rusko asi nepoložilo. Zmrazit účty představitelům ruského režimu? To by mnohé z nich asi bolelo. Na druhou stranu, pokud ruské peníze zůstanou napříště doma, Rusko na tom neprodělá. Totální sankce sice USA vyhlásit mohou, ale bez Evropy; ta potřebuje Rusko podobně jako Rusko Evropu.

Myšlenka Theodora Roosevelta je sice podnětná, ale abyste ten velký klacek mohli vzít do ruky, musíte ho mít. USA nedokázaly zpacifikovat Afghanistán, jejich vítězství v Iráku je hodně sporné. Svého času nedokázaly porazit ani Vietnam a komunisty v Indočíně obecně. Dokázaly by si tedy poradit s Ruskem a jeho armádou?

J. Lepka 11.3.2014 13:50

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

No, on už ani neštěká, spíš tak trochu mňouká a lísá se.

J. Vyhnalík 11.3.2014 14:09

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

Vietnamskou válku USA neprohrály ve Vietnamu, ale v USA!

K. Pavlik 11.3.2014 15:10

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

Proc si to myslite?

J. Vyhnalík 11.3.2014 15:54

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

Vojensky by dokázaly zvítězit, problém byl v tom, že jejich pozemní operace se omezovaly na jih a byly vázány na spolupráci s jihovietnamskou armádou. Jejich status jim fakticky neumožňoval efektivní ukončení války, po každém vítězství se situace uklidnila a čekalo se na další partyzánskou ofenzívu řízenou ze severu. Vietcong byl prakticky zničen, ale válku dále vedla VLA útoky jak ze svého území, tak přes Kambodžu a Laos.

Problém byl v tom, že vietnamská válka se stala politicky neprůchodnou a americký politik, který si chtěl zachovat šanci na zvolení se musel od ní distancovat. Nixon (Kissinger) nakonec v Paříži souhlasil s mírovou smlouvou a Američané Vietnam opustili. Severní Vietnam ovšem smlouvu naprosto ignoroval a jih anektoval s využitím brutálních komunistických praktik. Statisíce lidí skončily v pracovních táborech.

Stručně řečeno USA vojensky zvítězily, ale politicky prohrály.

K. Pavlik 11.3.2014 16:25

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

No co jsem slysel ja ze na posledni porade v Bilem dome jeden general (z namornictva) rekl mame dve vojenske moznosti: pouzit atomku nebo byt vyhnani do pul roku. Nixonovi se zadna z techto moznosti nezamlouvala.

Mate pravdu v tom ze soucasna americka politika neumoznuje vyhrat zadnou valku - zarivy priklad je Afganistan.

J. Vyhnalík 11.3.2014 16:42

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

Zkuste si o té válce něco přečíst, stačí třeba Wikipedii.

Problém byl v tom, že USA se musely držet omezeného mandátu daného mezinárodními smlouvami, ale Severní Vietnam nic takového neuznával. Své útoky proto vedl přes sousední země a USA měly v tomto směru svázané ruce.

V roce 1972 provedl Severní Vietnam velkou ofenzívu právě přes Laos a Kambodžu, která byla nakonec zastavena. Ztráty se odhadují na 100 000 vojáků pro Sever a 40 000 pro Jih. Následně bylo podepsáno v Paříži příměří a USA se postupně z Vietnamu stáhly. V roce 1975 pak Severní Vietnam zahájil novou ofenzívu a Jižní Vietnam dobyl. USA se soustředily hlavně na evakuaci svých poradců a diplomatů a do bojů prakticky nezasáhly.

P. Urban 11.3.2014 15:48

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

A tu ruskou by v USA vyhráli?

J. Vyhnalík 11.3.2014 16:29

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

Radši nemyslet. Nemyslím si, že by k přímému vojenskému konfliktu došlo. Každopádně mají obě strany arzenál, který by měl navždy zůstat zamčený.

P. Gabriel st. 11.3.2014 17:23

Re: Pes, který štěká, ale nekouše

Vyloučit Rusy, s jasným výčtem důvodů, ze světových ekonomických grémií by byl velmi citelný trest. Ještě citelnější by byla hospodářská pomoc Ukrajině, od pomoci se splátkami dluhů, přes obnovu schátralého hospodářství až po prospekci a zahájení těžby plynu a ropy. A EU má hlavní problém vůči Rusku Ropu a plyn. Že nemá ropovod a plynovod přes Černé moře a že netěží zemní plyn, to je výsledek hloupých, nedomyšlených bezperspektivních rozhodnutí politických špiček Bruselu i členských zemí. Že by přestalo Rusko kupovat kvalitní technologie a zboží z EU nehrozí. Samo je nemá a potřebuje je. Vojenský konflikt evidentně nehrozí, ale abych doplnil váš výčet co kdo vojensky nedokázal pane Urbane, tak SSSR prohrál velmi tvrdě v Afganistánu a nebyl schopen držet dech a krok ve zbrojení s USA, což vedlo k rozpadu SSS a SSSR samotného.

V. Venc 11.3.2014 11:08

Autor asi pozapomněl

Rusko je světová velmoc o největší rozloze a s největším nerostným bohatstvím na světě.

Jako taková má své národní zájmy, které prosazuje a brání. EU si to neuvědomila a USA, zaměstnané vývozem demokracie a svobody, to přehlédly.

P. Mach 11.3.2014 16:52

Re: Autor samozřejmě nezapoměl,

na to, že rusko dnes stejně jako v minulosti ovládají agresivní mocichtiví a roztahovační hajzlíci, kteří místo aby se starali o prosperitu vlastní země a slušnou životní úroveň jejích obyvatel mají jediný zájem.  Tím zájmem je  rozšiřování  území, které ovládají na úkor jiných zemí a národů a když už to území nemůžou okupovat tak se ho snaží alespoň maximálně rozesrat. Což vy, srandisto, nazýváte "národními  zájmy" :-)

K. Krbálek 11.3.2014 18:56

Re: Autor asi pozapomněl

když by se Rusové soustředili na zvelebování té šestiny souše, kterou drží, žili by v blahobytu. Jenže místo toho chtějí víc a víc a jsou jen Horní Volta s raketami

J. Kulišek 11.3.2014 20:33

Re: Autor asi pozapomněl

Presne tak. Za zady ma Rusko Cinu s jejim ohromnym potencialem. Cinane vyvazeji praci svych rukou a mozku a to vede k rychle industrialisaci a rozvoji ekonomiky, takze si mohou dovolit nejvetsi vojenske vydaje na svete. Rusko jde cestou arabu, ze prodava svoje nerostne bohtstvi, coz sice prinasi penize, ale moc to k rozvoji neprospiva a navic se odhaduje, ze polovinu tech zjisku sezere korupce. Nejake dobyvani uzemi v Evrope, misto aby se soustredili na cinske nebezpeci muze  Rusku jedine uskodit, protoze to odvadi pozornost od budovani vlastni zeme. Proste zustanou zemi tretiho sveta, ktera ma rakety

P. Zeman 12.3.2014 0:15

Re: Autor asi pozapomněl

A to jako máme před nima automaticky kecnout na zadek? :-O

M. Hoblík 11.3.2014 10:57

Další zbytečný článek.

Škoda ztraceného času!

P. Krasny 11.3.2014 12:28

Re: Další zbytečný článek.

tak to nečti, troubo.

J. Matuška 11.3.2014 14:41

Re: Další zbytečný článek.

Pane Hoblíku, dvakrát jsem osobně podával R. Jochovi při různých příležitostích ruku za jeho publicisticou činnost. Poprvé to bylo v Portheimce, kde se oslavoval slivovicí náš vstup do NATO /i jako abstinent jsem si tenkrát připil/.

Dneska s lítostí se k Vám přidávám: "Škoda ztraceného času!" A snad ještě dodám, hubou/klávesnicí, to se to bojuje, bolí od toho tak akorát p.del.

J. Novák 11.3.2014 10:38

Jochokecy...

Krym ztracen ?

A pro koho ? Pro Evropu ? Němci dávno pochopili, že mnohem dál než na Tygrovi (tank z IISV) se dostanou na Mercedesu s plnou šrajtoflí.

Krym čeká přece jenom pod Ruskem větší rozvoj než pod mužickou Ukrajinou.

Řekl bych nový Hong Kong Černého moře.Joch je mudrc a ten think tank, co představuje...Tak Jochu, dějiny rozhodnou, kdo z nás je větší...

Mocný Šedovous

P. Gabriel st. 11.3.2014 10:52

Re: Jochokecy...

Rozvoj? z čeho? Jestli Rusové něco nemají, jsou investice a moderní zpracovatelské technologie. Rusové na Krymu jsou vojáci a nic jiného než vojáci tam ze strany Rusů nebylo, nebude a není.

P. Urban 11.3.2014 11:21

Ještě levný plyn

Ten na zbytku Ukrajiny v dohledné době pořádně zdraží. Ve jménu rozvoje a spojenectví s Evropou. Uvidíme, jak to posílí prozápadní orientaci nejen východních Ukrajinců.

Moderní zpracovatelské technologie na Západě jsou. Proč by ale měly jít na Ukrajinu?

P. Mach 11.3.2014 16:57

Re: Jochokecy...

Rusko a rozvoj? Jak vtip je to dobrý. Pokud je to myšleno vážně doporučuji provětrat  vaši zatuchlou  mozkovnu informacemi například o struktuře ruského exportu nebo o demografických trendech v rusku. :-)

B. Hudzieczek 11.3.2014 21:24

Re: Jochokecy...

Jestli by se Krym měl stát Hong-Kongem Černého moře, tak by se musel dostat leda pod nadvládu Turecka. Rusové z Krymu udělají jednu velkou vojenskou základnu a budou dělat bububu na ostatní černomořské země.

M. Balázsová 11.3.2014 23:04

Re: Jochokecy...

Máte na mysli to, jak provedli USA  odtržení Kosova od Srbska?!?!A pak si tam udělali největší vojenskou  základnu v Evropě?To se Vám zdá v pořádku?Ale byl u moci opilý Jelcin, tak si to mohli dovolit.A nyní nemohou.I USA si hlídají své teritoriální zájmy, to ví každy:Takže co se divíte?To všechno vzniklo tím, že na Ukrajinu jezdili poradcei z EU a z Ameriky-jenomže nedomysleli důsledky.

P. Zeman 12.3.2014 0:11

Re: Jochokecy...

Víte jak se onehda rusové pod vedením šíleného gruzína k ukraincům zachovali? Vážně myslíte, že tentokrát to bude jiné, naivo?