14.5.2021 | Svátek má Bonifác


USA: Obama jako otloukánek

23.6.2014

Prezident USA Barack Obama získal svůj úřad díky slibu, že ukončí válku v Iráku a stáhne odtud všechny americké vojáky. Svůj slib dodržel, v Iráku je jen několik málo jednotek USA, které chrání ambasádu USA a pomáhají při výcviku irácké armády. Ti, kteří tak nenáviděli předchozího prezidenta Bushe mladšího, by mohli být spokojeni. A přesto nejsou!

Radost našich levičáků nad zvolením Obamy do prezidentského úřadu vyprchala. USA už jsou zase pro všechny přesvědčené levičáky místem zla. Dnes kvůli Ukrajině, ale ono se vždycky něco najde, co lze svést na USA. Přesto lze jednoznačně z pohledu celosvětové geopolitiky konstatovat, že Obamova politika USA velmi poškodila a Spojené státy pod Obamou ztratily prakticky ve všech světových záležitostech. Na to ostatně upozorňovali Obamovi kritici již v čase jeho nástupu. Mírová gesta i jistě ušlechtilé pohnutky Obamy tak byly po zásluze „potrestány“.

Na Blízkém a Středním východě v oblasti od Izraele až po Írán a Afghánistán trvá válka. Palestinci z hnutí Hamás stále usilují o zničení státu Izrael. Občanská válka v Sýrii způsobila smrt statisícům Syřanů a syrská vláda se s vydatnou pomocí Ruska drží u moci. V Iráku dnes probíhá zřetelná občanská válka mezi vyznavači sunitské a šíitské verze islámu a vláda v Bagdádu ztratila kontrolu nad severem země. Írán dál vyvíjí svou vlastní atomovou zbraň a podporuje všechny teroristy z Al-Kajdy po celém světě. V Afghánistánu se nepodařilo zlikvidovat Tálibán a pokud i odtud stáhne Obama americké vojáky, návratu krutého islamismu podle Tálibánu nelze zabránit. A to jsem vyjmenoval jenom menší část problémů, které Obamova politika ústupků a stahování přinesla.

Amerických problémů a demontáže vlivu USA ve světě v éře Obamy plně využilo Rusko. Rusko, které srovnal Vladimir Putin „do latě“, posílilo svůj vliv ve svém příhraničí, obsadilo Krym, udržuje anexi části území Gruzie. Ukrajinská krize je plně Ruskem rozdmychávána, takzvaní „separatisté“ jsou Moskvou vyzbrojováni a Rusko je nenechá padnout. Rusko do hry opět zapojilo „plynovou válku“ a zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. EU je v důsledku ukrajinské krize a občanské války na východě Ukrajiny vystavena bezpečnostním rizikům v Pobaltí. Obamova slova o podpoře Evropy v rámci NATO jsou v Rusku vnímána jako bezzubá rétorika, na kterou není třeba brát jakýkoliv ohled.

Obama se dostal vlastní vinou do situace, kdy jeho politika není podporována ani jeho někdejšími nejhlasitějšími příznivci z řad evropské levice. Strefují se do něho nejen zastánci role USA jako světové velmoci číslo jedna, ale i islamisté navzdory jeho úsilí o vyvázání vojenské přítomnosti USA z konfliktu na Blízkém východě, izraelští jestřábi a ve výčtu odpůrců Obamovy politiky bychom mohli pokračovat dál a dál. Jasně se tak ukazuje, že náznak slabosti přitahuje nepřátele jako magnet. Škody, které Obamova politika prestiži USA ve světě napáchala, jsou obrovské. Bude obtížné je napravit, ale ne nemožné. Záleží na tom, koho si Američané zvolí za prezidenta po Obamovi.

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.