USA: O jednom neuctivém generálovi
Americký prezident Barack Obama minulý týden propustil vrchního velitele spojeneckých operací v Afghánistánu Stanleyho McChrystala za neuctivé výroky na adresu nejvyšších amerických představitelů. Novým velitelem jmenoval zkušeného generála Davida Petraeuse, který je autorem úspěšné strategie boje proti povstalcům v Iráku. Už tuto středu jej do funkce schválil americký Senát. Udělal Obama dobře, když McChrystala propustil?
Generál v rozhovoru pro americký časopis Rolling Stone řekl, že poradce pro národní bezpečnost Jim Jones je „klaun“, viceprezident Joe Biden je „nula“ a prezident je „nepříjemný a má strach“, připomíná britský Economist. Obama však neměl strach McChrystala za jeho výroky potrestat, komentuje list, který soudí, že Obama konal správně, protože by vypadal jako slabý prezident, kdyby nereagoval. Obamova rozhodnost však nemůže zastřít hlubší pravdu – Amerika a její spojenci v Afghánistánu prohrávají.
Z Obamova rozhodnutí měl jistě největší radost Taliban. McChrystal je autorem takzvané strategie protipovstání a byl jedním z mála Američanů, kteří dokázali spolupracovat s afghánským prezidentem Hamídem Karzajem. Obamovi lze alespoň přičíst k dobru, že generálovým nástupcem jmenoval Davida Petraeuse, který se na strategii protipovstání také podílel. Mohou však spojenci ještě vůbec zvítězit? Afghánský konflikt v červnu překonal Vietnam jako nejdelší válka v amerických dějinách. Padlo v ní už přes tisíc Američanů, ale Talibanu se stále daří a třetina Afghánců povstalce podporuje. Od listopadu, kdy Obama slíbil zvýšení počtu amerických vojáků o 30.000, se nepovedlo skoro nic. Selhala McChrystalova strategie, podle které měli spojenci převzít bojovou iniciativu, a okres Mardžá v provincii Hílmand nejen není osvobozen, ale podle generálových slov je „krvácejícím vředem“.
Stažení západních vojáků z Afghánistánu by však zvýšilo pravděpodobnost občanské války, do které by se mohly zapojit i Írán, Pákistán, Indie a Rusko. Poškodilo by i Ameriku a její pověst a pokořilo by Západ a NATO. Západ však má závazky i vůči Afgháncům – když jim do země jednou vtrhnul, měl by jim ji vrátit v alespoň trochu slušném stavu. Ale prohry na bojové frontě ještě nemusí být konečné, jak se ostatně ukázalo i v Iráku, který zachránil právě generál Petraeus, jenž nyní vstupuje do Afghánistánu.
Vleklost afghánské války kritizuje i americký deník Washington Post, podle kterého je to nejlepší recept na „čtyřhvězdičkovou aroganci“, jak označuje výroky propuštěného McChrystala. Příliš dlouhé války nikdy Americe nepřinesly nic dobrého. Ve Vietnamu se americká armáda rozpadla, a čím byla válka delší, tím víc Američanů bylo proti ní. Po skončení studené války však Amerika dostala znovu chuť posílat vojáky do boje, ať už to byla válka v Perském zálivu, na Balkáně, v Karibské oblasti nebo v Africkém rohu. Všechno probíhalo dobře a ztráty byly minimální. Dnes je už ale zase všechno jinak. Myslet si, že situaci v Afghánistánu změní nástup Davida Petraeuse, je jen zbožné přání. Navíc Petraeus není jen obyčejný voják – je to i vysoce schopný politik a republikáni jeho jméno čím dál častěji zmiňují jako možného prezidentského kandidáta v roce 2012. Washington Post má jiný názor než britský Economist – Amerika by měla z Afghánistánu odejít a opustit koncepci trvalé války.
Také další americký server New Republic souhlasí s Obamovým rozhodnutím generála McChrystala za jeho výroky vyhodit, přestože uznává, že je škoda přijít o tak skvělého vojáka. Obama se k případu postavil výborně a jmenování Petraeuse na McChrystalovo místo působí důvěryhodně a nadějně. Je to expert na vojenské konflikty podobného typu a nadaný a charismatický velitel, který se těší obrovskému respektu doma i v zahraničí a je důvěrně obeznámen s afghánskou a pákistánskou politickou situací. To všechno minimalizuje případné škody, které by mohla napáchat náhlá změna velení. Jediná chyba, které se Obama dopustil, byla, že se snažil McChrystalův vyhazov prezentovat jako jeho vlastní rezignaci. Žádná taková tradice neexistuje a nemá v americké armádě precedens.
Další americký server Christian Science Monitor na výměně generálů nejvíc zajímá, jestli Petraeus sníží výdaje na afghánskou válku. Petraeus si je dobře vědom úsporných opatření, o která usiluje Washington. Kongres nemá chuť zvyšovat státní dluh a Afghánistán stojí Ameriku víc než Irák – asi 70 miliard dolarů jen na tento rok. Ani podle Obamy nelze přehlížet cenu, kterou válka Spojené státy stojí. Prezident proto usiluje o rovnováhu ve výdajích na domácí půdě a hrozbou násilí ze strany Al-Kajdy a dalších skupin v Afghánistánu i Pákistánu. Rozhodující vítězství v těchto válkách je však stále iluzorní a nikdo také neví, co má Obama vlastně v plánu – ještě pořád je rozhodnut nedovolit Al-Kajdě, aby v těchto zemích našla útočiště? A bude si to myslet i v případě, že nadcházející ofenziva v Kandaháru bude neúspěšná a válka bude pokračovat i v roce 2012 nebo déle?
Prezident se nerad zavazuje k válce s otevřeným koncem a využívá pohrůžky odsunu amerických vojáků k nátlaku na Kábul, aby urychlil budování vlastní armády i ekonomiky. Ale rovnováha mezi touto válkou a potřebami na domácí půdě bude vyžadovat i neustálý dialog prezidenta s americkými občany, kteří se od loňska domnívají, že afghánská válka za jejich peníze nestojí. K tomu, aby tato válka skončila vítězstvím, je toho třeba víc než vyměnit generály. Bojištěm je i domácí fronta, zdůrazňuje list.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6