29.9.2023 | Svátek má Michal


USA: Nigel Farage hostem Donalda Trumpa

7.10.2016

23.8,2016 Jackson, Mississippi (MS). Prezidentská kampaň Donalda Trumpa.

Před asi 15 000 shromážděnými účastníky přivítal Donald Trump u řečnického pultu hosta, kterého uvedl jako ‚Mr. Brexit‘. V krátké charakteristice uvedl, že je to chlap, který musel během kampaně za brexit ve Velké Británii zkousnout mnoho urážek, obstrukcí a odsudků... - Mr. Nigel Farage. (Publikum – bouřlivé přivítání)

Projev Nigela Farage (často přerušovaný reakcemi publika):

Děkuji, velmi děkuji. Dobrý večer, Mississippi! (Publikum – huronský křik)

Přišel jsem k vám ze Spojeného království s poselstvím naděje a optimismu. Je to poselství sdělující, že když obyčejní lidé, když skutečně spořádaní a slušní lidé jsou rozhodnuti povstat a bojovat za něco, v co věří, že mohou překonat velké překážky, překonat okamžiky obav. A my jsme to udělali. 23. června jsme uskutečnili náš Den nezávislosti, když jsme rozdrtili establishment. (Publikumhlasitý jásot)

A udělali jsme to, i když každý tvrdil, že budeme poraženi. Slyšeli jsme ‚experty‘ odevšud, z celého světa. Slyšeli jsme Mezinárodní měnový fond, Moody’s, Standard & Poor‘s, slyšeli jsme globální ‚vůdce’ udělovat rady a pronášet jasné předpovědi říkající, že když nepůjdeme do spolku s tou tlupou nevolených starců z Bruselu... (Publikum souhlasný jásot) ... - to je v pořádku, oni mě milují stejně, ale to není teď důležité – oni nám tvrdili, že naše ekonomika se zřítí z ‚útesu‘. Tvrdili, že vypukne masívní nezaměstnanost. Tvrdili, že investoři opustí naši zemi, a David Cameron, náš ministerský předseda, ale již jen tehdejší, prohlašoval, že snad způsobíme třetí světovou válku... Slyšeli jsme sehrané komentátory, a viděli jsme snahy překrucovačů z volebního průmyslu demoralizovat naši kampaň jakýmikoli prostředky. Ještě v den referenda, to ráno, nám prorokovali, že budeme poražení o 10 %!

A nakonec byli všichni vedle, mýlili se, protože to, co ta kampaň znamenala, bylo, že jsme se obrátili na ty lidi, kteří byli poníženi moderním globálním korporativismem. Tyto lidi jsme oslovili. Dostali jsme se k těm lidem, kteří nikdy v životě nevolili, ale uvěřili, že jít a volit pro brexit může navrátit zpět kontrolu nad vlastní zemí, získat zpět kontrolu nad jejími hranicemi, nabýt zpět svoji hrdost a sebeúctu. (Publikum – hlasitý jásot)

A teď ta vysoká karta. Ta vysoká karta, kterou se rozhodl v referendu vynést premiér a pozval si do Londýna na pomoc návštěvu ze zahraničí, aby nás přesvědčil. Ano, navštívil nás sám Barack Obama... (Publikum – hlasité fúj a bučení) ... a on k nám promluvil. Poučil nás o tom, že jsme byli tou nejstarší fungující demokracií na světě, a potom nám doporučil, abychom volili pro setrvání v EU.

No, já jsem ho kritizoval a ostře odsoudil jeho chování, takže nemohu doporučovat, jak máte volit v těchto volbách, ale... (Publikum – nesouhlasný hukot a výkřiky) ... ale ... víte..., rozumím, mám to... slyším vás, ale chci říci toto: Kdybych byl americký občan, nevolil bych Hillary Clinton, i kdybyste mi platili! (Publikum – znovu tentokrát souhlasný hurónský řev a smích) Ve skutečnosti bych nevolil Hillary Clinton, ani kdyby mi platila ona! (Publikum – bouřlivý smích a souhlasný křik)

Toto poselství obsahuje zřejmou paralelu. Jsou tu milióny poctivých Američanů, kteří byli poníženi, kteří mají špatný pocit z toho, že vrstva politiků ve Washingtonu je jim vzdálena, těch, kdo cítí a vidí, že mnoho jejich zástupců je součástí a v zajetí politické korektnosti liberálních mediálních elit přesvědčených, že lidé už nepovstanou, a tak se v současnosti ani neobrací k celému elektorátu, vzdali se jej. Myslím, že máte fantastickou příležitost v této kampani vyjít ven a porazit ty manipulátory veřejného mínění, porazit politické komentátory. Může vás být vidět.

Vy to uděláte tak, jako jsme to udělali my v kampani pro brexit v Británii. Měli jsme vlastní armádu poctivých občanů, kteří lítali venku a rozdávali letáky, kteří navštěvovali lidi na jejich pracovištích, kteří se seznamovali, získávali důvěru a přesvědčovali o tom, že inspirovat Brity k odchodu z EU je jedinečnou příležitostí v jejich životě – volit změnu.

Tak, to je moje doporučení. Jestliže chcete změnu v této zemi, uděláte nejlépe, když si k dosažení cílů této kampaně obujete pevné vycházkové boty.

A pamatujte, cokoli je možné, když dostatek poctivých lidí je připraven povstat proti establishmentu.

Děkuji. (Publikum - standing ovation)

Co dodat? Donald Trump, po rozloučení a ochodu Nigela Farage, údajně prohlásil: „Tenhle chlapík je nadosmrti můj přítel!“

Naproti tomu Hillary Clinton reagovala na Nigelovu řeč s hysterickou zuřivostí ve stylu potrefené husy... Ta asi Farage za přítele chtít nebude!

Pro ty, kteří by si chtěli poslechnout, jaká bezprostřední atmosféra vládla během Faragovy řeči, si jej mohou pustit na YouTube:

Volně přeložil a opatřil poznámkami