19.4.2024 | Svátek má Rostislav


USA: Následky klimatické krize vraždí v Oregonu

21.7.2021

Nelegální přistěhovalci jsou „srdcem a duší naší kultury … a páteří naší ekonomiky“, řekla ve svém nedávném vystoupení na kanálu CBS Kate Brownová, guvernérka Oregonu, severoamerického státu západního pobřeží USA.

Oregon momentálně čelí rekordnímu vedru, kterému padlo za oběť už nejméně 95 lidí. Minulé pondělí oregonský Portland zaznamenal také novou rekordní teplotu, cca 47 °C. Podle guvernérky trpí nejvíce vedrem nelegální přistěhovalci a menšiny a to je pro ni nepřijatelné.

Imigranti ano, počasí ne…

Jak víme, Oregon patří mezi tzv. „sanctuary state“, tedy státy, které zakazují zatýkat imigranty jen pro jejich nelegální pobyt, a co víc, zakazuje úředníkům státu spolupracovat v tomto ohledu s federálními imigračními úřady (Immigration and Customs Enforcement – ICE), včetně zákazu nelegálního přistěhovalce vydat nebo o něm tyto úřady jen informovat.

Za extrémními vedry stojí pochopitelně klimatická krize, tedy alespoň podle tvrzení guvernérky Brownové. Oregon v rámci boje s počasím dělá už dlouhé roky, co může, nicméně to jak vidno vůbec nestačí – musíme dělat víc, připomíná Brownová.

Oregonští zrovna nesdílejí chuť guvernérky Brownové bojovat v tomhle vedru s počasím a raději se před ním schovávají doma. Neekologické klimatizace běží na plné obrátky a na klimatizaci planety Země fakt nemá nikdo náladu…

Oregon je známý svými překrásnými a hlubokými lesy a také militantními bojůvkami z řad Black Lives Matter, které zde „protestují“ de facto permanentně od května minulého roku. Situace dozrála natolik, že zejména v Portlandu policisté odcházejí ze služby po desítkách měsíčně a město jejich stavy neumí doplnit.

Shlédnete-li twitterový účet policie v Portlandu, pak uznáte, že nárůst v počtu vražd o 800 % ve srovnání mezi léty 2019–2020 je katastrofický a zvládnout se nedá. Minulý měsíc navíc podala výpověď celá zásahová jednotka jako výraz loajality s jedním z jeho členů, který byl obžalován z nepřiměřeného zákroku vůči nepokojnému demonstrantovi.

Kdo je guvernérka Oregonu Katherine Brownová (61)?

Narodila se poblíž Madridu, ve Španělsku, vyrostla v USA, v republikánské rodině. Vlastní děti nemá, ale žije s manželem a jeho dvěma dětmi v hlavním městě Oregonu Salemu. Je otevřeně bisexuální, což by mělo více zajímat jejího manžela než nás, ale všude se tím chlubí, takže je to pro ní asi důležité. My se naopak domníváme, že důležitější jsou obory, které vystudovala. Na University of Colorado, na fakultě ženských studií, získala titul bakaláře z ochrany životního prostředí, doktorát z práva životního prostředí absolvovala na Lewis & Clark College Law School v Portlandu.

Katherine Brown

Registraci voliče považuje za největší překážku naplnění volebního práva, takže v Oregonu je v rámci voleb možné všelicos. V Oregonu ale zvítězil Joseph Biden přesvědčivě (56,9 : 40,7) a málokdo se domnívá, že k tomu potřeboval podvádět. Oregon je zkrátka demokratický.

K Oregonu také patří velký hrdina Alek Skarlatos (28), který se proslavil svým rozhodným zákrokem, při kterém spolu s kolegy zneškodnili islámského teroristu ve vlaku z Amsterdamu do Bruselu v srpnu 2015. Možná, že vám událost připomene trailer filmu „Paříž 15:17“ z dílny Clinta Eastwooda.

Loni tento republikán neúspěšně kandidoval za Oregon do Sněmovny reprezentantů USA. Demokratický soupeř Peter DeFazio ho celkem s přehledem porazil (51,6 : 46,3 %). Příští rok to chce ale zkusit znovu a znovu proti zkušenému DeFaziovi. Budeme ho určitě sledovat v rámci chystaného seriálu o kongresových volbách 2022.

Ale zpět do světa demokratů. Guvernérka Brownová byla poprvé zvolena v roce 2016, když o sedm procentních bodů porazila republikána Buda Pierceho. V dalších volbách, konaných o dva roky později, porazila republikána Knuta Buehlera o šest procent.

Roušky i venku!

V rámci opatření proti šíření onemocnění covid-19, které je nazváno „Bezpečný a silný Oregon“, patří tento stát k nejpřísnějším v Unii. Až do konce června byla stanovena povinnost nosit roušku i kdekoliv venku. Opatření zdecimovala oregonské pohostinství, které se potýká s absurdním nedostatkem pracovních sil (nezaměstnaní jsou raději doma na štědrých sociálních dávkách, než aby se šli za pár dolarů honit do noci po hospodách).

Beaver State (Bobřímu státu) Oregon jsme se věnovali podrobněji také loni. Moc se toho tam od té doby nezměnilo.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.