Neviditelný pes

USA: Na prahu roku 2020

4.1.2020

Je velmi nesnadné bilancovat vývoj ve Spojených státech v roce 2019. Analýza sociálně-ekonomických parametrů společnosti a popis jejího politického stavu jsou tak nebetyčně rozdílné, jako kdybychom mluvili o dvou různých zemích.

Hospodářská a sociální situace je taková, že podle názoru mnoha publicistů současná generace Američanů prožívá nejlepší léta svého života. Ekonomika roste, i když ne 4% tempem, tak přinejmenším 2,5% tempem za rok. Je to dvojnásobek růstu, kterým se může pochlubit Evropská unie.

Indexy všech amerických burz, to znamená Dow Jones, technologický index S&P 500 a Russell 2000, poskočily letos o 20 % nahoru, lídry růstu přitom jsou největší technologické společnosti Spojených států: Apple, Amazon a Microsoft, jejichž hodnota vyrostla o 55 až 80 %.

Platy zaměstnanců všech druhů rostly pravidelně tempem přes 3 % za rok. Ekonomické magazíny uvádějí růst průměrné hodinové mzdy až na 28,5 dolarů, to znamená, že i nejhůře placení dělníci pociťují pozitivní změny ve své vlastní kapse. Úroveň nezaměstnanosti již několik let nepřevyšuje 3 %, jedná se o historicky nejlepší výkon od druhé světové války.

Národní hospodářství vytváří stovky tisíc nových pracovních příležitostí. Nově uzavřené obchodní dohody třeba s Mexikem a Kanadou nebo revidovaná dohoda s Čínou, která je na spadnutí, vytvoří dalších asi 200 tisíc pracovních míst a zvýší celkový výkon americké ekonomiky o něco přes 68 miliard dolarů. Index optimistických očekávání, který je velmi důležitý pro posouzení celkové nálady v zemi, podle agentury Bloomberg vzrostl v posledním týdnu z 61 na 62 %.

Analýza politických poměrů v zemi nám skýtá zcela jiný obrázek. Ještě nikdy atmosféra ve Spojených státech nebyla tak napjatá a země tak rozdělená jako nyní. Jestliže svého času Barack Obama, když vstupoval do funkce, sliboval, že všechna rozhodnutí bude činit konsensuálně, to znamená dohodou s opozicí v Kongresu, tak nyní lze říct, že prakticky žádné důležité rozhodnutí nemůže být schváleno podle dvoustranického principu.

Vládnoucí partaj nebo relativní většina v té které komoře vždy jednostranně válcuje a ignoruje názor svého politického rivala. Politický život se vyhrotil natolik, že oponentní názor je pokládán za projev absolutního zla, který je třeba vymýtit, bude-li třeba, i silou.

V opačném případě je demokracie ve Spojených státech ztracena. Proto mnozí veřejní činitelé, ať už bývalí, nebo současní, ochotně mluví o faktickém nástupu fašismu, a že doteď nebyl zaznamenán jediný případ politické vraždy, uvěznění opozičních novinářů, uzavření sdělovacích prostředků anebo brutálního rozhánění mírových demonstrací, to vše je pokládáno za nezvratný důkaz tuhé diktatury.

Americká společnost je rozdělena na dvě části nepřekročitelným příkopem a daleko na obzoru není vidět nic, co by mohlo smířit nesmiřitelné tábory. Teprve v květnu se definitivně a bezvýsledně uzavřelo vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa, obviněného ze spiknutí s Ruskem, a v závěru roku Sněmovna reprezentantů hlasy demokratických poslanců se už rozhodla obžalovat prezidenta z ohrožení národní bezpečnosti a z maření vyšetřování.

Tentokrát prý ohrozil bezpečnost země tím, že v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem požadoval vyšetřování svého prezidentského rivala Joea Bidena výměnou za obnovení dodávek zbraní Ukrajině.

Jak zdůrazňují republikánští poslanci a senátoři, zatímco zmínka o Bidenovi v přepisu telefonátu je, žádná zmínka o podmíněném obnovení dodávek zbraní se tam neobjevuje. To z hlediska republikánů znehodnocuje celou snahu demokratických soupeřů o impeachment.

Okamžitá situace je mimořádně podivná: žaloba o impeachment je sepsána, ale podána nebyla a nemusí být ani v příštích dnech. Bude podána tehdy, až to demokratické vedení Sněmovny reprezentantů uzná za takticky vhodné.

Nikdo nepochybuje o tom, že republikány ovládaný Senát žalobu zamítne jako neopodstatněnou. Spor se do značné míry vede o to, kdo z této uměle navozené šlamastyky vyjde jako strana, která více pošlapává americkou ústavu. Celý příští rok až do rozhodujících listopadových voleb bude jednou velkou špinavou koulovačkou a z toho žádný rozumný a demokraticky smýšlející člověk nemůže mít oprávněnou radost.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek