USA: Na poslední chvíli
Do amerických prezidentských voleb zbývá zhruba týden a šance obou kandidátů na vítězství jsou vyrovnané jako málokdy předtím. Jak Barack Obama, tak Mitt Romney mají na své straně jistých plus, minus 47 procent voličů. Bojuje se tedy o zlomek nerozhodnutého elektorátu, který zatím ve svých preferencích nemá jasno.
Ve svých situačních analýzách oba tábory dělají ramena a tvrdí, že stojí na vítězství. Za dlouhou dobu konání prezidentských voleb ve Spojených státech existuje nekonečné množství rádoby zákonitostí, lidových pranostik a pověr, z nichž si každý může vybrat dle libosti, co se mu hodí do krámu. Republikáni tvrdí, že zpravidla nevyhrává kandidát obhajující prezidentskou funkci, když jde do finále s podporou pod 50 %. Mitt Romney má dle jejich výkladu na své straně rostoucí trend. Demokraté žonglují s jinou statistikou: mezi těmi, kteří předčasně odevzdali svůj hlas, vysoko vede Obama, což jeho příznivci vykládají jako příslib vítězství.
Ve zbývajících dnech se veškerá aktivita volebních štábů soustřeďuje na nerozhodnuté státy. Z nich Mitt Romney má lehce navrch na Floridě, ve Virginii, Coloradu a Severní Karolíně, zatímco Barack Obama si zachovává nepatrný náskok v Ohiu, Iowě, Wisconsinu, Nevadě, Minnesotě, Michiganu, Pensylvánii a New Hampshire. Zlatým klíčkem k vítězství v těchto volbách bude zřejmě stát Ohio, bez něhož se Bílý dům zpravidla nevyhrává. Proto uchazeči, jejich poradci, ženy a děti stráví poslední dny právě v Ohiu a jejich hlavní starostí bude, aby se jejich cesty nekřížily. V posledních hodinách však do nabitých minutovníků kandidátů rázně vpadl hurikán Sandy, kvůli své bořivé síle zvaný Frankenstorm, a oba dva kandidáti nechali Ohio Ohiem a vydali se na východní pobřeží, kde se v příštích hodinách očekává náraz živlu na pevninu. Poučeni smutným příběhem hurikánu Katrina chtějí uchazeči získat chybějící bodíky svou demonstrativní starostí o blaho spoluobčanů.
Po sérii televizních prezidentských debat, jež žádnému ze soupeřů nepřinesla jednoznačnou a rozhodující převahu, se tým Obamy rozhodl radikálně změnit taktiku volební kampaně. Dosavadní taktika demokratů spočívala ve snaze líčit Mitta Romneyho v těch nejčernějších možných barvách coby tmáře a zpátečníka, který hodlá vzkřísit v zemi poměry, jaké panovaly za neoblíbeného prezidenta George Bushe mladšího. Nyní Obamovi poradci dospěli k závěru, že negativní kampaň proti Romneymu je kontraproduktivní a k vítězství je voličům zapotřebí nabídnout jakýs, takýs pozitivní program.
Ostatně zkušení političtí technologové to doporučovali již dávno. Takový program byl připraven k vydání již před zářijovým nominačním kongresem strany, na němž ovšem navrch měli stoupenci radikálního negativismu. Týden před volbami prezidentův tým seznal, že přehnaná agresivita je vodou na mlýn republikánského protikandidáta, který naopak vystupuje demonstrativně zdrženlivě, čímž posiluje svou image uvážlivého státníka. Demokratický program byl tedy spěšně vydán na křídovém papíře, ozdoben množstvím obrázků a spolu s televizním klipem, který ho vřele doporučuje, je distribuován v nerozhodnutých státech. Někteří pozorovatelé se domnívají, že pro tak radikální změnu taktiky je už trochu pozdě, avšak, kdož ví – situace je taková, že i jediné stéblo může zlomit velbloudovi hřbet.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6