27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

USA: Můj šéf je muslim

Při vstupním pohovoru před více než třemi lety se mě současný vlastník firmy, sám ateista, přímo a otevřeně zeptal, zda mi nebude vadit pracovat pod vedením konzervativního muslima.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Stryczek 21.6.2018 14:20

K diskusi...

V článku jsem popsal situaci, jak jsem ji pozoroval, přepsal jádro několika zajímavých debat. Díky smířlivému tónu někteří diskutující snad usoudili, že si situaci třeba užívám, potažmo doporučuji. Opak je pravdou, komplikuje to práci, navíc Američani se jen tak nedají:

Ženy ve firmě popisované jevy a postoje odpozorovaly, začaly nosit výstřihy, halenky bez rukávů ("tak mě zkus vyhodit, když se Ti to nelíbí"), na Vánoce výzdoba jak nikdy, stromečky, jezulátka, svíčky, občas obchodníci přinesou páteční odpolední pivko na konec týdne, nový generální manažer nechodí pro slovíčko "fuck" na poradách příliš daleko atd.

Takže, hrajeme s rozdanými kartami, nic víc, nic méně. Od napsání článku do jeho publikace uběhla nějaká doba, můj teď již bývalý šéf pracuje v jiné skupině a momentálně nemá žádné podřízené.

S. Landa 21.6.2018 14:19

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Netvrdil bych, že se jedná o výklad stovek miliónů lidí. Je to výklad pár stovek více či méně propojených duchovních, majících pár tisícovek příznivců.

Většině lidí jsou tam tyto věci ukradené, pracují a vychovávají děti jako každý jiný u nás.

S těmi univerzitně vzdělanými radikály máte pravdu, ale to je potíž tamního častého propojení náboženství s politikou. Nakonec, kolik hlasatelů pitomostí u nás, má za sebou vzdělání na prestižní univerzitě?

J. Novotny 21.6.2018 14:08

Re: Vaším šéfem je usměvavý muslim..

I z toho článku čiší, že v našem světě žije pravověrný muslim ve vnitřním rozporu. A někdy to holt bouchne.

J. Novotny 21.6.2018 14:06

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Mě přijde ten výklad několika stovek miliónů muslimských nevzdělanců celkem podstatný. Oni ti vzdělaní muslimové nemají žádné páky, jak ten jejich výklad změnit - navíc část těch radikálních vykladačů má velmi vážené vzdělání na muslimských univerzitách koránu.

S. Landa 21.6.2018 14:02

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

K Vašemu výpisu "lidí knihy" bych si dovolil doplnit ještě Sabatejce (byť je o nich zmínka tuším jen v jednom verši).

Definice třetí skupiny je obávám se Vaším vlastním dílem, nicméně o nějakém výrazném opovrhování nemůže být řeč (snad jen mezi skupinkami radikálů). Proto se s nějakým "nadřazeným chováním", jak bylo v příspěvku výše, setkáte opravdu výjimečně.

R. Chodovsky 21.6.2018 13:58

Re: Škoda, že..

Tak za prvé, nejsou to moji komouši.

Za druhé, velmi často a vlastně stále se od těchto zvěrstev komoušů i socanů distancuji. Pravidelně i v debatách na těchto stránkách.

Opět mimo paní Netzer a to se tak snažíte.

R. Chodovsky 21.6.2018 13:56

Re: Vaším šéfem je usměvavý muslim..

Ani sousedé... vždy to byl slušný, usměvavý, skromný kluk....

S. Landa 21.6.2018 13:54

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Ano, výklad některých nevzdělanců z muslimského světa může být problémem, ale stejně tak takové nebezpečí vidím v jednání místních, kteří vykládají Korán podobně hloupě, jako ti muslimští radikálové.

Z. Lapil 21.6.2018 13:52

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Pozor - jsem někdo jiný, i když ve stejném vláknu.

Kolektivní vina je, když Švejk řekne Každej Maďar může za to, že je Maďar, když kdokoliv řekne Jedinej dobrej indián/muslim/němec/doplňdlelibosti je mrtvej indián/muslim/němec/doplňdlelibosti. Nebo když - viz odkaz - jim je jedno, že jsi hodná kachna, oni střílejí všechny kachny.

Podlidi v textu pana Pakosty taky musíte vykládat trochu kreativně. Když to vztáhnete k "Hitlerovu" výkladu, tak máte samozřejmě pravdu. Když za podlidi označíte "lidi méně bohu milé, a tudíž NÁM nerovné, jež je nutno obracet na víru a případně likvidovat", zjistíte, že má pravdu pan Pakosta.

S. Landa 21.6.2018 13:48

Re: :-))

Děkuji za Váš příspěvek. Šíity uznávaná takíja skutečně umožňuje "zapřít víru" v ohrožení života, nicméně tvrzení pana Hanzala "každý muslim má vůči jinověrci či bezvěrci povoleno lhát, což jim to ta jejich "víra dovoluje", to nepotvrzuje.

P. Grigar 21.6.2018 13:41

Vaším šéfem je usměvavý muslim..

..užívejte si to plnými doušky. Nemusí to tak být navěky...

Co když vám ho někdo zradikalizuje.. takových hodných a nenápadných už se několik projevilo. A kdo by to do nich před tím řekl, ani policie nic zlého netušila.

A. Pakosta 21.6.2018 13:36

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Ok, pokud mne takhle berete za slovo, tak tedy, pokud vím, PBN výraz "podlidé" v Koránu opravdu není. Existuje tam přirovnání Židů k synům opic, nebo něco podobného.

Co se týká Vaší poznámky, zda jde o nás, ateisty, pak vězte, že mohamedáni dělí lidi na 3 skupiny. První jsou pravověrní, tedy muslimové, druhá "lidé Knihy" - kam patří křesťané, Židé a pokud vím Zoroastriáni, a třetí (nejvíc opovrhovaná) skupina zahrnuje všechny ostatní. Tedy i ateisty, což je podle mne víra jako každá jiná.

R. Brzák 21.6.2018 13:35

Re: Škoda, že..

Nerozumíte psanému textu? Předřečnice hovoří o tom, že za komunismus a jeho zločiny by se měli kát komunisté tehdejší i současní - tedy ti, kteří v komunistické ideje věřili či je využívali (či věří anebo využívají) k páchání zločinů. Z tohoto hlediska jsou ti, kteří věří v Islám (a je na diskuzi, je-li na něm něco dobrého, tak jako někdo může diskutovat, že i na komunismu bylo něco dobrého) zase těmi, kteří by se měli kát za zločiny islámu.

Se svou připomínkou jste tedy zcela vedle.

J. Novotny 21.6.2018 13:29

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Tak ono není zas až tak důležité to, co v tom najdete Vy, jako to, co najdou islámští vykladači. A ti někdy mají pochopení pro křesťany a židy s tím, že jejich úlohou je si svoji bídnou existenci vykoupit. Pro vyznavače ateistické víry ovšem pochopení nemají žádné, problém má pro ně jenom jedno řešení.

D. Šimáček 21.6.2018 13:26

Re: :-))

Zdroje v koránu

Princip takíji se opírá např. o koránský verš 106 v súře 16, Včely: Na toho, kdo zapře Boha poté, co již uvěřil - kromě toho, kdo byl donucen, zatímco srdce jeho klidné bylo ve víře - a zejména na toho, kdo hruď svou nevíře otevřel, dopadne hněv Boží a pro něj je připraven trest nesmírný. Mohamed zjevil tento verš poté, co polyteisté mučili jeho společníka Amar bin Yasira, který při mučení odsoudil Mohameda a pochválil pohanské bohy.

Dalším veršem týkajícím se takíje je verš 28, v súře 3, Rod Imránův, který povoluje výjimku v příkazu nekamarádit se s nevěřícími, pokud jsou muslimové ohroženou menšinou: Nechť si věřící neberou nevěřící za přátele místo věřících! Kdo tak učiní, nedostane se mu od Boha ničeho, leda v případě, že byste se od nich obávali nějaké hrozby. A Bůh vás varuje před sebou samým a u Boha je cíl konečný.

Významný sunnitský učenec Ibn Kathir, v tafsíru vysvětluje: "leda v případě, že byste se od nich obávali nějaké hrozby" znamená, kromě těch věřících, kteří jsou v nějaké oblasti, nebo období, kdy se bojí o svoji bezpečnost před nevěřícími. V tomto případě, tito věřící mohou ukázat přátelství navenek, ale nikdy ne zevnitř. Např. Al-Bukhari poznamenal, že Abu Darda řekl, "Usmíváme se do obličeje některých lidí, zatímco naše srdce je proklínají.

Sunnitští právníci se ze své strany přeli, zda takovéto porušení je pouze přípustnou úlevou, zatímco statečnější je vytrvat, anebo naopak neopominutelnou sebezáchovnou povinností. Tabarí zdůrazňoval, že rozhodující je vždy víra v srdci, a rozlišoval také prosté verbální zapření od přímých činů proti víře. Potlačovaná ší'a se stejně jako cháridža otázkou zabývala přirozeně mnohem naléhavěji a takíju uznala za zcela legitimní obrannou taktiku.

J. Vintr 21.6.2018 13:22

Re: Přemítání o ničem

Přesně tak. Mnoho lidí obhajuje Islám na základě zkušenosti z cest do muslimských zemí. Muslimové jsou prý milí, pohostinní a přátelští lidé. Mají asi pravdu. Jen s jednou nepřesností, ti milí a přátelští lidé věří ideologii, která je může kdykoliv nasměrovat proti nám. A moc nevěřím, že by jich nějak výrazně moc neposlechlo. Islám je učí poslouchat a podřizovat se.

S. Landa 21.6.2018 13:20

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Nemám pocit, že bych slovíčkařil. Nevím nic o "kolektivních vinách", ale v textu jsem o podlidech nic nenašel.

Pan Pakosta tvrdil, že jest o "nevěřících podlidech" v Koránu psáno a Vy jste byl ochotný a vstřícný takové verše vyhledat. Nicméně nic takového v nich nenacházím. Není možné, že byste omylem zkopíroval jiné?

Z. Lapil 21.6.2018 13:20

Re: Dobrý dotaz.

Jo.

Z. Lapil 21.6.2018 13:14

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Slovíčkaříte. Zapomínáte, že existuje jak kolektivní vina "nebýt muslimem" tak kolektivní vina "být muslimem". To, že mě s tím jakýkoliv zákonů dbalý soudce vyhodí, neznamená, že nemám pravdu. Jen tas pravda není uzákoněna, a dobře že tak.

https://kreslenyvtip.cz/pavel-kantorek/3956

Z. Lapil 21.6.2018 13:07

Re: Vylhaná argumentace

Proč by měl autor něco vysvětlovat? Vlastně ani neargumentuje, popsal jednu konkrétní situaci.

S. Landa 21.6.2018 13:05

Re: :-))

Asi jsem vskutku slepý, ale v oněch verších nenacházím nic o tom, že by muslim mohl jinověrcům či bezvěrcům lhát.

Byl byste prosím tak laskavý a vypsal z veršů hledaná slova?

Děkuji Vám.

A. Nový 21.6.2018 13:00

:-))

Soudruzi, slepý jsem, - nevidím!"

S. Landa 21.6.2018 12:52

Re: To je v "diskusi"

Nejsem neomylný a proto se zdvořile táži, neberte si to osobně.

Při zadání hesla أغبار do vyhledavače, nalézám opravdu jen toto:

https://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%A3%D8%BA%D8%A8%D8%A7%D8%B1

A. Nový 21.6.2018 12:47

Re: To je v "diskusi"

To město není v Maroku, ale ve vaší hlavě. :-))

S. Landa 21.6.2018 12:43

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Děkuji.

A jste přesvědčen, že verše hovoří o nás - ateistech? Vždyť v té době žádní asi ani neexistovali... Ale vyznavačů Taghůta apod. byla spousta, ti jsou dle mého nešťastně do češtiny přeloženi jako "nevěřící".

Tak jako tak, verše mluví o prokletí těchto lidí Bohem apod., vidím tam varování před "sváděním z cesty", před zradou, ale o podlidech ani ťuk.

F. Navrátil 21.6.2018 12:38

Přemítání o ničem

Tak máte ujetého šéfa! No a co? Vypovídá to něco o islamismu a jeho krvavém tažení ve jménu koránu? Hitler byl starosvětsky galantní k ženám, Heydrich hrál procítěně na housle a Himmler nikdy nezapomněl poslat malé dárky k narozeninám svých podřízených. Říká to něco o charakteru německého nacionálního socialismu?

A. Pakosta 21.6.2018 12:36

Re: Kde to v tom Koránu najdu?

Díky za zájem. Najdete to například tady:

2:161 Nad těmi, kdož jsou nevěřící a jako nevěřící zemřou, bude vyneseno prokletí Boha, andělů i lidí všech

4:89 A přáli by si, abyste se stali nevěřícími, jako jsou oni, a abyste byli stejní. Neberte si mezi nimi přátele, dokud se nevystěhují na stezku Boží! A jestliže se obrátí zády, pak je chyťte a zabte, kdekoliv je naleznete! A neberte si z nich ani přátele, ani pomocníky

4:91 A najdete i jiné pokrytce, kteří chtějí získat důvěru vaši i důvěru svého lidu. Kdykoliv se pokusí vás svést k odpadnutí, budou v tom odraženi. A jestliže se nebudou držet stranou od vás a nevzdají se vám na milost a nesloží své ruce, tedy je chyťte a zabte, kdekoliv je naleznete! A nad těmito vám dáváme pravomoc zřetelnou.

...to je jen namátkový výběr, nenávist k nemuslimům vyjadřuje v Koránu skoro 350 veršů. Zdroj je zde: https://www.koranoislamu.cz/tema/nenavist-k-nemuslimum/

S. Landa 21.6.2018 12:36

Re: No to je napsáno v koránu.

Kde to tam vidíte?

42.Také ti, kdož před nimi byli, úklady strojili, avšak Bohu jsou známy veškeré úklady a On dobře zná, co duše každá si vysloužila. Pak nevěřící poznají, pro koho připraven je příbytek konečný.

30.A hle, ti, kdož neuvěřili; strojili proti tobě úklady, aby tě zadrželi anebo zabili či vyhnali. A chystali úklady, avšak i Bůh chystal úklady - a Bůh je nejlepší v strojení úkladů.

S. Landa 21.6.2018 12:30

Re: To je v "diskusi"

No, já to přečetl, ale nevím, co znamená aghbar. To je nějaké město v Maroku, ne?

S. Netzer 21.6.2018 12:28

Re: Škoda, že..

:-))))

U muslimů platí "Generalverdacht", kdežto u vašich komoušů se musí pečlivě rozlišovat.