29.11.2020 | Svátek má Zina


USA: Mueller to vyšetřil špatně?

27.3.2019

Muellerova komise, která zkoumala možnou tajnou dohodu mezi volebním štábem prezidenta Donalda Trumpa a Ruskem, dospěla k závěru, že se o takové dohodě nepodařilo zjistit žádné důkazy.

Robert Mueller, vyšetřovatel možného spiknutí volebního štábu Donalda Trumpa s Ruskem, ukončil svou činnost a odevzdal závěrečnou zprávu ministrovi spravedlnosti USA. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller podle ministerstva spravedlnosti USA nedospěl k závěru, že by volební tým Donalda Trumpa během jeho prezidentské kampaně spolupracoval s Ruskem. Vyplývá to z dopisu, který v neděli právním výborům Kongresu zaslal ministr spravedlnosti a generální prokurátor William Barr. .... Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová na Twitteru uvedla, že podle závěrů ministerstva spravedlnosti je Trump podle Muellera zcela nevinen. Obdobně se následně vyjádřil také sám prezident Trump a doplnil, že je mu líto, že si tím vším musely Spojené státy projít. Prezidentův právní tým označil závěry z Barrova dopisu za „zadostiučinění“. Trumpův advokát Rudi Giuliani uvedl, že závěry vyšetřování jsou lepší, než očekával.

Dvouleté vyšetřování Trumpa bylo liberálním (levicovým) americkým tiskem chápáno jako trvalý prostředek boje s politikou prezidenta. Závěr zprávy, a sice to, že nebyly zjištěny žádné důkazy o tajné spolupráci volebního štábu Trumpa s Ruskem, proto může na levicové čtenáře působit jako studená sprcha. Kromě toho ministr spravedlnosti se ani slůvkem nezmínil o tom, že by Rusko ovlivnilo výsledek prezidentských voleb. Po dvouleté masáži čtenářů musí i toto působit na „věřící“ jako rána kladivem do hlavy.

Vysvětlení je ale kupodivu velmi jednoduché. Naprostá většina hlavních médií USA v čele s The New York Times a The Washington Post totiž vsadila na pomluvy a tvrdou protitrumpovskou kampaň. Volby v listopadu 2018 sice přinesly demokratům zisky ve Sněmovně reprezentantů Kongresu, Senát ale udrželi republikáni. Znamená to jediné – Trumpova administrativa je sice pod tlakem sněmovny, Senát je však hradbou proti pokusům demokratů zahájit impeachment stávajícího prezidenta. Demokraté požadují zveřejnění celé zprávy zvláštního vyšetřovatele Muellera, ale podle ministra spravedlnosti části zprávy podléhají utajení.

Pro Demokratickou stranu je zpráva hořkou pilulkou a zcela jistě ji nebudou ochotni jen tak v klidu strávit. Jistě se objeví spekulace, že zpráva straní Trumpovi. Robert Mueller je totiž údajně republikán, ale že v jeho komisi jinak zasedali samí demokraté, se příliš zdůrazňovat nebude. Zejména radikální levicové křídlo v Demokratické straně bude výsledky zprávy zpochybňovat.

Závěr je také zřejmý a pro hlavní americká liberální média není rovněž příznivý. Objektivní zpravodajství se ze stránek těchto médií ztratilo již dávno a totéž lze konstatovat i o médiích evropských ve vztahu k současné krizi EU. Takže – vyšetřování skončilo, ale nezapomeňme, kdo se na něm přiživoval.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.