29.3.2024 | Svátek má Taťána


USA: Metropolitní Chicago někdejší a nynější

30.8.2018

Několikrát jsem se na tamější adrese ocitl, aniž bych ale příliš bažil po pobytu. Prvním mým kontaktem byl Jozef Lettrich, náměstek předsedy tehdejší předkomunistické československé vlády, také předseda tehdy předúnorové nejsilnější slovenské politické strany Demokratické. Zásluhou komunistického únorového převratu tento velký představitel demokracie unikl z bolševických spárů, přesídlil za Atlantický oceán, usadil se v americkém Washingtonu. On, starý mládenec, tak učinil v postorách se svou vlastní sestrou.

Seznámili jsme se zásluhou advokátní firmy, která zastupovala zájmy Gottwaldova komunistického režimu, s velikým zájmem pro stát shrábnout značné dědictví, jež jakýsi americký strýc zanechal ve prospěch na Slovensku žijící dědičky.

V té době jsem se na Kolumbijské univerzitě v New Yorku potýkal se získáním doktorátu, což se mi tedy povedlo, a tito washingtonští advokáti se na mě obrátili s požadavkem ohodnocení tehdejšího československého právního pořádku. Tito juristé si moje vyjádření upravili podle svých představ, s výsledkem, že jsem se ocitl jako svědek u odvolacího soudu v Chicagu. U téže stolice se jako údajný odborník objevil svědek - představitel tehdejšího československého konzulátu, který ovšem interpretoval počinání československého právního systému hodně odlišným způsobem. A dotyčný funkcionář byl rovněž absolventem téhož ročníku na Karlově univerzitě jako já. Načež posléze byl povýšen do funkce československého velvyslance v Bangladéši se sídlem v hlavním městě málo závidění hodném. Jeho kariéra končila s pádem komunistického režimu. Náhodně jsem se s ním potkal v Praze na zastávce tramvaje na Mírovém náměstí. Někdejší pracovník s podstatnými estébáckými konexemi, nadále značně veselý.

- - -

Americký týdeník s názvem The Weekly Standard ve svém vydání 5. března 2018 uveřejnil studii redaktora Josepha Epsteina s názvem „Chicago, Then and Now“ a u toho podtitulek „It is the best of times, it is the worst of time“. Doba nejlepší a též nejhorší.

Však taková byla doba hodně dávná: zastřelen byl primátor českeho původu, ač cílem měl být tehdy přítomný prezident Franklin Delano Roosevelt.

Město po zásluze zvelebil jeho rodák Al Capone, gangster znamenitý. Po sobě zanechal zřetelné dědictví. Z textu již zmíněného autora Epsteina se dozvídáme tyto údaje: v roce 2017 v Chicagu došlo k zastřelení každou druhou hodinu a 27 minut, a k vraždě každou dvanáctou hodinu a 59. minutu. Celkem 2.936 zasahů, ale přece jen pokrok v porovnání s rokem 2016, kdy bylo cílů zasaženo 3.658 a zavražděno osob 722. Většina obětí a pachatelů byli černoši, místem takové činnosti byli obyvatelé zejména jižní a západní čtvrti Chicaga, příslušníci gangů známých jako Egyptian Cobras, Blackstone Rangers, the Disciples, the Conservative Vice Lords, mezi mnohými dalšími. Zpráva Ministerstva spravedlnosti z roku 2009 obsahovala tvrzení o existenci 100.000 členů gangů z celkového počtu 75 gangů fungujících v této metropoli. Kdo že je zejména vinen za takové barbarské výsledky? Chicago má bohatou mordýřskou tradici. Již v roce 1910 takto vynikalo v celé zemi.

Ve třicátých letech Irové kontrolovali radnici. Edward J. Kelly fungoval jako primátor od roku 1933 do 1947 a poté ho následoval Martin H. Kennelly a po něm 21 roků Richard I. Daley sloužil. Katolická kultura převládala, zejména Irové, Italové a Poláci. Etnická identita a rasa byly tím organizujícím principem v pozadí chicagského sousedství. Řekové, Italové, Poláci, Irové, Židé, ti všichni si přáli žít mezi svými lidmi. West Rogers Park byl z 30 procent židovský, když jsme tam my stěhovali, a poté West Rogers se též stal značně jižně asijským - zejména Indové z Mysore a rovněž příliv Tamilů z jihu.

Hyde Park, sousedství University of Chicago, enkláva intelektuálů obklopená černošským sousedstvím ze tří směrů. Tamějším dlouhodobým rezidentem v Hyde Parku byl proslulý literát Saul Bellow, Nobelův laureát v oboru literatury. Došlo k poklesu výroby těžkého průmyslu a značnému vzrůstu hispánského živlu. Chicago ztratilo své místo druhé největší metropole ve prospěch Los Angeles. V těchto dnech je Chicago zhruba z jedné třetiny černošské, z další třetiny je hispánské a svou poslední třetinou dosud zůstává bělošské. Město teď má 26 černošských oblastí - tam převládají rodiny bez otců, osob nezaměstnaných, s potomstvem se značným množstvím delikventů. Zřetelný úpadek černošských oblastí.

Černoši si zejména stěžují na upadající kvalitu svých škol a brutalitu tamější policie. Éra vlády Daleyho skončila, vystřídal ho Rahm Emanuel, tento relativní mladík, blízký spolupracovník Baracka Husseina Obamy. Chicago byla Obamovou jeho původní mocenskou bází, která teď po osmiletém fungování v Bílém domě zřetelně pominula.

Pew Trust studie zjistila, že pouze 15 % Hispanics a 14 % bělochů silně podporují „Black Lives Matter“. V letech 2016 a 2017 došlo v Chicagu k téměř 1.500 vraždám. V nynějším Chicagu to jsou v podstatě dvě metropole. Jedna prosperující gentrified a grand, a pak ta druhá v úpadku: devastating and despairing. Chicagemjiž nyní dost zřetelně cloumá hnutí donutit primátora Emanuela, aby rezignoval.

KONEC