Neviditelný pes

USA: Maryland

1.10.2020

Abeceda amerických voleb

Deset volitelů malinkého státu Maryland na pobřeží Atlantiku zvolí téměř jistě demokrata Josepha „Joe“ Bidena. Maryland je státem paradoxů – drtivě demokratický stát s republikánským guvernérem a zároveň stát s největším počtem milionářů…

Maryland patří mezi bohatší státy Unie, jeho HDP činí okolo 400 mld. USD. V žebříčku ekonomického výkonu mu v rámci USA patří 15. místo. Jde o stát s rozlohou třikrát menší než Česká republika a s šesti milióny obyvatel. Maryland se nachází v metropolitní oblasti měst Baltimore a Washington, D.C., což z něj dělá městský stát. Populace je tvořena z poloviny bělochy, třetinou Afroameričanů a šesti procenty Asiatů. Zbytek obyvatel uvádí jinou nebo kombinovanou rasu. Maryland je také cca z poloviny protestantský, římských katolíků zde žije asi 15 %, židů přibližně 3 %.

O hospodářství státu nepřesněji hovoří nejvyšší výskyt dolarových milionářů v USA, kterých si tu život v přepychu užívá okolo půl miliónu. Bohatství státu se žel odvíjí od sídel mnoha federálních úřadů a servisu pro ně (do Washingtonu DC se dostanete metrem). Velká část obyvatel státu jsou také zaměstnanci těchto úřadů (25 % práceschopného obyvatelstva). A pohádku o bohatství Marylandu uzavírá největší místní zaměstnavatel, kterým jsou ústavy a jiné organizace Univerzity Johna Hopkinse (univerzita zaměstnává více lidí, než místní kdysi největší ocelárny světa Bethlehem Steel ve Sparrows Point). S tím zřejmě také souvisí i obrovská četnost párů osob stejného pohlaví, těch tu žije na patnáct tisíc. Jde bezesporu o liberální baštu se vším, co k tomu patří.

Znakem tradičního demokratického státu je především dlouhodobě převládající zastoupení členů Demokratické strany ve státních i federálních zákonodárných sborech. Z osmi marylandských zástupců Sněmovny reprezentantů USA je sedm liberálů. V Senátu Kongresu sedí za Maryland dva demokraté.

V demokratických primárkách se žádné překvapení v Marylandu nekonalo, Biden získal 86 %, Bernie Sanders necelých osm procent. Republikáni si zvolili Donalda Trumpa, na paty mu malou chviličku šlapal bývalý guvernér státu Massachusetts Bill Weld.

Larry Hogan

Na obrázku vidíme republikánského guvernéra státu Maryland Larryho Hogana (64). To, že si obyvatelé této demokratické pevnosti zvolí opakovaně republikánského guvernéra, je přesnou tou anomálii, která činí celé Spojené státy tak pestrými a s jen malou možností cokoliv paušalizovat.

Stojí za tím zřejmě vysoká míra vysokoškolsky vzdělané a bohaté populace. Larry Hogan, potomek irských přistěhovalců, je hodnocen jako jeden z nejpopulárnějších guvernérů ve Spojených státech. Hogan získal také nejvíce hlasů ze všech guvernérů v historii Marylandu. Média ho považují za umírněného republikána, centristu. Cíleně se vyhýbá tématům, jako je potrat (osobně je proti, ale zpřísnit zákony nehodlá) nebo svoboda vyznání. Jeho ekologické názory jsou velmi praktické, umí nalézt přijatelné řešení jak pro znečišťovatele, tak pro ekologistické extrémisty. Jeho taktikou jsou také vlastní návrhy předpisů vždy, když se dozví, že místní parlament něco chystá. Aby se zákonodárci vyhnuli vetu guvernéra, přijmou raději regulační parametry navržené guvernérem. Ohledně změn pohlaví se měl v soukromí vyjádřit v tom smyslu, že tato diagnóza je tak ojedinělá, že nestojí za to si kvůli ní pálit prsty (nekvalitní zdroj).

Jeho prioritou jsou ekonomická témata, snaží se tím (zřejmě) obejít „kulturní“ boje, tím si zachovává vysokou míru voličské podpory. Nemá rád Donalda Trumpa, chtěl proti němu na podzim 2019 kandidovat. Pak si to ale rozmyslel. Schvaloval vyšetřování Trumpa Kongresem a kritizoval Senát, že ho byl předem připraven obžaloby zprostil, a to bez ohledu na fakta. Někteří jeho kolegové z Republikánské strany v Marylandu o něm tvrdí, že stranu opustil už v roce 2014, kdy byl zvolen guvernérem státu poprvé. Otázka však zní, zda lze být v Marylandu vůbec republikánem a guvernérem současně a do jaké míry postoje guvernéra straně na federální úrovni škodí. Na druhou stranu, liberální pohledy nejsou v Republikánské straně vůbec ojedinělé. Republikán v Jižní Karolíně je zkrátka jiný republikán než třeba v Novém Mexiku.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.



zpět na článek