10.12.2023 | Svátek má Julie


USA: Kentucky

22.9.2020

Abeceda amerických voleb

Osm volitelů státu venkovského státu Kentucky bezpečně zvolí Donalda Trumpa. V roce 2016 zde zvítězil s 62,5 % oproti 32,7 % Hillary Clintonové. Zvítězili zde také v roce 2000 a 2004 republikáni George W. Bush, v roce 2008 John McCain a v roce 2012 Mitt Romney.

Zajímavostí prezidentských voleb v USA je od roku 1968 vždy dvojité zvolení kandidáta. Kazí nám to jen v roce 1980 demokrat James E. Carter, který prohrál s Ronaldem Reaganem, a v roce 1992 republikán George H. W. Bush, který v druhé volbě prohrál s Billem Clintonem.

Za vzestupnou republikánskou tendencí v tomto převážně bělošském a hodně hornickém státě stojí především přísné zákony Baracka Obamy omezující těžbu uhlí. Korunu tomu dala v roce 2016 svým výrokem Hillary Clintonová, když řekla, že tyto předpisy ještě zpřísní. Tím získala v Kentucky pouze dva okresy velkých měst Louisville a Lexington, kde se lidé živí jinak.

V době občanské války stál stát Kentucky na rozmezí konfliktu, přednost dal nakonec Unii. Jeho tradiční obchodní vazby byly však na státy Konfederace, a tak původně vyhlásil neutralitu. V roce 1861, po snaze armády Konfederace tento strategický stát obsadit, si to ale rozmyslel a přidal se k Unii.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Kongresu, Mitch McConnell (78), zvolený za stát Kentucky, je zatím nejdéle sloužícím senátorem za tento stát v historii Senátu. Demokraté by rádi McConnella ze Senátu sestřelili, proto proti němu nasadili v letošních volbách bývalou stíhací pilotku Amy McGrathovou (45). Jenže McConnell vítězil i v dobách slávy Baracka Obamy, tak se o něj nebojíme.

V Senátu Kongresu zastupuje stát Kentucky další republikán, známý libertarián Rand Paul. Ve Sněmovně reprezentantů USA je poměr zástupců 5:1 ve prospěch republikánů. V Senátu státu převládají taktéž jednoznačně republikáni (29:9) a ve státní Sněmovně jakbysmet (61:39). Guvernérem je ovšem poslední dobou dost neoblíbený demokrat Andy Beshear.

Co se týče demokratických primárek, výsledek tak nějak kopíruje nižší úspěch Bernieho Sanderse v jižanských státech, když v Kentucky také utřel lusk se ziskem 12,1 % k 67,9 % pro Bidena.

Amy McGrath

Na obrázku vidíme bývalou stíhací pilotku námořní pěchoty, podplukovnici a kandidátku do Senátu Spojených států z Kentucky, Amy McGrathovou. Absolvovala 89 bojových misí zejména v Afghánistánu. Nalétáno má více než 2 000 hodin. Má tři děti a při studiu na univerzitě bývala kapitánkou fotbalového týmu. V rámci své senátorské kampaně tvrdě narazila, když využila fotografie skupiny nemocných horníků z Kentucky. Dva ji za to zažalovali (urazilo je to).

Podporuje Joea Bidena a Obamacare. V hodnocení politických názorů se řadí k umírněným demokratům (v Kentucky by jinak neměla žádnou šanci). Co se týče změny klimatu, tak v tom má úplně jasno, může za to člověk. S potraty je spokojená, nerada by něco měnila. Manžel, bývalý pilot námořnictva, je od 18 let zapřísáhlý republikán, seznámili se na Twitteru.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.