Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Kdo vyhraje v listopadu?

diskuse (45)
Před dvaatřiceti lety v červenci 1988 provedl Gallupův ústav průzkum veřejného mínění, koho by Američané volili. Pětapadesát procent voličů řeklo, že demokratického kandidáta na prezidenta, guvernéra státu Massachusetts Michaela Dukakise.

Bidenova předvolební pozice není určující, Trump ho může v debatách zdemolovat

Před dvaatřiceti lety v červenci 1988 provedl Gallupův ústav průzkum veřejného mínění, koho by Američané volili. Pětapadesát procent voličů řeklo, že demokratického kandidáta na prezidenta, guvernéra státu Massachusetts Michaela Dukakise, zatímco jeho republikánského soupeře viceprezidenta George Bushe staršího by volilo jen osmatřicet procent Američanů. Dukakis vedl nad Bushem rozdílem sedmnácti procentních bodů.

Letošní demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden nyní v průzkumech vede nad prezidentem Donaldem Trumpem rozdílem devíti procentních bodů a americké sázkové kanceláře ho favorizují poměrem 60:38.

V listopadu 1988 byl prezidentem USA zvolen George Bush. Vyhrál ve čtyřiceti z padesáti států Unie, získal 53,4 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Mike Dukakis vyhrál je v deseti státech Unie a získal 45,6 procenta. Od té doby už žádný americký prezident Bushovo velké vítězství jak na počet vyhraných států, tak i na procenta odevzdaných hlasů nezopakoval.

Chci tím říci, že Trump v listopadu vyhraje? Ne. Nevím, kdo vyhraje. Ale chci říci, že Trump vyhrát může, fakt, že v červenci zaostává za svým protikandidátem o devět procentních bodů není diskvalifikující.

Trumpovy šance

Proč v roce 1988 vyhrál Bush nad Dukakisem? V září začal drsnou, útočnou kampaň. Dukakis udělal jednu chybu: nechal se natočit, jak v helmě jezdí na tanku, aby dokázal, že bude za silnou obranu. Ve volbách 1983, rok po vítězné válce s Argentinou o Falklandy, to udělala Thatcherová a „železná lady“ působila věrohodně. Ne tak Dukakis, kdysi odpůrce vietnamské války. Působil směšně.

Mnohem ničivější byl však vůči němu útok ze strany Bushovy kampaně: televizní reklama o Williem Hortonovi, vrahu odsouzenému na doživotí (v Massachusetts není trest smrti). Guvernér Dukakis kdysi vetoval zákon, který zakazoval vrahům vycházky, jakési dovolené z výkonu trestu. Během jedné z nich Willie Horton unesl manželský pár, muže zavraždil a ženu brutálně znásilnil. Ta reklama naznačovala, že Dukakis je přátelštější vůči zločincům než vůči jejich obětem.

Bushův televizní klip byl ničivý, i když byl označen za rasistický, protože Willie Horton byl černoch. Byl ale účinný, voliči se začali odvracet od Dukakise k Bushovi.

Jaký faktor může způsobit, že letošní listopadové volby vyhraje Biden a prohraje Trump? Především zatím geniální Bidenova kampaň nedělat nic, vystupovat co nejméně a nechat Trumpa, ať se ve své neobratnosti vymáchá sám. A za druhé, Biden má za poslední půlstoletí jednu politickou zásadu: být politicky vždy uprostřed Demokratické strany.

Ta se v čase posouvá stále doleva, Biden tedy bude nejlevicovější kandidát na prezidenta USA v dějinách (levicovější, než byl v roce 2008 Obama), ale v Demokratické straně je vždy uprostřed, nikoli na jejím levém křídle. Např. oznámil, že nezakáže frakování, tj. těžbu břidličného plynu, a ani že nebude podporovat seškrtání financí pro policii. Obě kauzy podporuje levé křídlo strany, on dal veřejně najevo, že s tím nesouhlasí. To je od něj chytré.

Co ale může způsobit, že Biden prohraje a Trump bude opět zvolen? Televizní debaty. Dnes jsou standardem prezidentských kampaní, kdysi nebyly. Dnes žádný kandidát nemůže odmítnout výzvu k debatě, protože by působil jako zbabělec.

Televize a její ničivá síla

První byla v roce 1960 mezi Kennedym a Nixonem, posluchači v rádiu měli dojem, že ji vyhrál Nixon, ti, kdo se dívali na televizi, že Kennedy. Působil uvolněněji, Nixon unaveně. Výsledky voleb byly těsné, Kennedy vyhrál díky televizi. Pak dlouho nic, až televizní debata mezi prezidentem Fordem a vyzyvatelem Carterem v roce 1976.

Ford řekl, že Polsko není v područí Sovětského svazu, moderátor mu dal šanci se opravit, ale Ford tu pitomost zopakoval. Koho pak volili Američané polského původu, silní antikomunisté? Carter vyhrál těsně, ale vyhrál.

A rok 1980, debata prezidenta Cartera s vyzyvatelem Reaganem. Kromě typických reaganovských vtípků jako „Co je hospodářská recese? Když soused přijde o práci. Co je hospodářská krize? Když vy přijdete o práci. A kdy nastane oživení? Když o práci přijde prezident Carter“, měl Reagan na závěr debaty zabijácký argument: „Když jste na tom lépe než před čtyřmi roky, volte prezidenta Cartera. Když ne, dejte šanci mně.“ Carter odpověď neměl. A Američané se domnívali, že na tom lépe nebyli. Reagan vyhrál ve 44 státech z 50.

Joe Biden dosáhne v listopadu po volbách věku osmasedmdesáti let. A je to na něm vidět. Často mluví nekoherentně, nesmyslně či si sám odporuje. Trump ho může v televizních debatách zdemolovat a vzdor současným preferencím volby vyhrát. Nebo taky nemusí. Uvidíme.

LN, 20.7.2020

Autor je ředitel Občanského institutu

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v patnácté královské etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v...

nh Nela Hořejší
14. 7. 2024

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz