25.2.2021 | Svátek má Liliana


USA: Kdo je bez chyby?

30.12.2019

Dne 17. prosince zvláštní soudní orgán, který přezkoumává záležitosti zahraniční rozvědky a pracuje v utajení, učinil neobvyklé prohlášení. Veřejně zpochybnil pravdivost údajů, které poskytuje soudům Federální úřad pro vyšetřování, známý pod zkratkou FBI.

Tento utajený orgán, mimo jiné, nařizuje odposlech amerických občanů podezřelých ze styků s cizími zpravodajskými službami. Právě tato soudní instance v roce 2016 sankcionovala odposlech Cartera Page, tehdejšího poradce prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, a to posloužilo jako první krok k zahájení vyšetřování potenciálního spiknutí Trumpova štábu s Kremlem.

Nyní, po třech letech, hlavní inspektor ministerstva spravedlnosti Michael Horowitz prohlásil v Kongresu, že neexistují skutky, které by ospravedlňovaly takový zásah. Podle výsledku interního vyšetřování pracovníci FBI se prý dopustili kolem dvou tuctů protizákonných činů, když připravovali žádosti o odposlechy.

V případě Cartera Page kupříkladu neuváděli okolnosti, které by dostatečně vysvětlovaly jeho údajně podezřelé chování. Horowitzova zpráva poskytla soudcům záminku k nevídanému veřejnému pokárání.

„Množství případů, kdy podezření zaměstnanců FBI nebyla založena na pravdě anebo byla vyvrácena důkazy, vyvolává otázku, zda byly vůbec pravdivé i jiné dokumenty předložené FBI soudům,“ prohlásil Horowitz. Justiční orgány požádaly FBI, ať do 10. ledna 2020 předloží plán reformy systému přípravy žádostí o odposlechy.

Pro stoupence Donalda Trumpa to byl samozřejmě okamžik triumfu. Liberální sdělovací prostředky poukazují na to, že o nedbalosti a množství pochybení v práci FBI věděli všichni a nic nesvědčí o tom, že tato pochybění mířila specificky proti Trumpovi.

Známý americký novinář David Sutter se domnívá, že máme co dělat s vážným problémem, kterým je předběžná předpojatost FBI proti Trumpovi. „V základech tohoto postoje lze nepochybně nalézt stopu ruské dezinformace, která odpůrce Trumpa motivuje. Mám za to, že existuje dost důkazů a svědectví negativní předpojatosti pracovníků FBI proti Trumpovi, abychom mohli tvrdit, že to bylo záměrné pronásledování lidí kolem něho – ve stejném smyslu, jako svého času byla prokázána úmyslná štvanice proti spolupracovníkům Martina Luthera Kinga. Stálo by za to zjistit, nakolik tento odpor celkově ovlivňuje chování vyšetřovatelů FBI,“ míní David Sutter.

Značná část kompra proti Trumpovi byla založena na falešných materiálech z takzvané Steelovy složky. David Sutter říká: „Od začátku jsem tvrdil, že Steelova složka je provokace ruského FSB a záměrná dezinformace americké veřejnosti. Jsem rád, že se má podezření nyní potvrdila.“

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.