23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


USA: Kdo hraje na kremelskou strunu?

14.9.2016

Příběh možného ruského zasahování do amerického volebního procesu, který započal zhruba před měsícem, když stránka WikiLeaks otiskla elektronickou poštu vedení Demokratické strany a pak i soukromou korespondenci Hillary Clintonové, dostal v posledních dnech senzační pokračování.

Deník New York Times přišel se zprávou o tom, že senátor Harry Reid, vůdce demokratické menšiny, oficiálním dopisem požádal FBI o prošetření ruského vlivu na volební proces.

Senátor tvrdí, že bývalý Trumpův poradce Roger Stone se dobře zná se zakladatelem WikiLeaks Assangem, a činí z toho závěr o možném spolčení Trumpova okolí s tímto internetovým zdrojem a ruskými tajnými službami.

Po zcizení volebních seznamů ve státě Illinois a prolomení počítačů volebního výboru demokratů ve státě Arizona se se stejnou žádostí obrátili na FBI čtyři další demokratičtí kongresmani. Ještě nikdy image Ruska nebyla v očích americké veřejnosti tak odpudivá jako nyní. Kremlu se přisuzuje každý další hackerský útok na volební cíle.

Rozhodnutí asi v Kremlu nepadlo

Americký politolog Matthew Rojansky z Centra Woodrow Wilsona se domnívá, že stupňování kampaně je politickým tahem demokratů, kteří se snaží využít nečekanou šanci spojenou s chybnými kroky Kremlu.

„Když vlivný politik žádá policejní orgány nebo rozvědku o prošetření, je to především politicky motivovaný tah. Nejde o to, zda senátor Reid má či nemá pravdu, důležité je, že těsně před volbami podporovatel jednoho kandidáta žádá hloubkovou lustraci jeho rivala. Takový postup směřuje především k ovlivnění veřejného názoru a rozpoutání diskuze v tisku. Na sto procent může ruské zasahování ovlivnit výsledek prezidentských voleb a může Trumpa stát půl milionů, možná až milion hlasů,“ říká.

Matthew Rojansky má za to, že rozhodnutí o kybernetickém útoku nejspíš nepadlo v Kremlu, protože ruská vláda má tradičně jiné kanály ovlivňování společenského dění ve Spojených státech. Politolog se domnívá, že to byla setrvačnost nebo vlastní iniciativa ruské tajné služby.

Kreml by nejspíš volil méně nápadné prostředky ovlivňování volebního procesu, neboť výsledky takového zasahování jsou nevyzpytatelné, nespolehlivé a koneckonců i pro samotný Kreml nebezpečné, myslí si americký politolog Matthew Rojansky.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus