Neviditelný pes

USA: Kansas

21.9.2020

Abeceda amerických voleb

Pokud se nestane něco skutečně mimořádného, zvolí si Kansasané za prezidenta Donalda Trumpa. Nevyplývá to jen z předvolebních průzkumů, ale i z historie hlasování tohoto rozlohou velkého státu Středozápadu. Posledního demokrata zde zvolili v roce 1964, kdy Texasan Lyndon Johnson přesvědčivě zvítězil nad Barrym Goldwaterem.

Barry Morris Goldwater (1909–2008) byl dlouholetý senátor za stát Arizona (1953–1965, 1969–1987) a také vyhlášený antikomunista. Napsal knihu „Svědomí konzervativce“, kde mj. napsal: „…mám malý zájem na zefektivnění vlády, protože ji chci zmenšit. Nezavazuji se podporovat blahobyt, protože navrhuji rozšířit svobodu. Mým cílem není přijímat zákony, ale rušit je. Nejde mi o zahájení nových programů, ale o zrušení starých programů … (Vím, že) později budu napadán za to, že jsem zanedbával zájmy svých voličů. Odpovím, že jsem byl informován, že jejich hlavním zájmem je svoboda, a že v této věci dělám vše, co můžu.“

Inspirace pro Reagana

Goldwater s Johnsonem prohrál jednoznačně (52:486) a i když ho mnozí nabádali, ať to zkusí znovu, nechtěl. Jeho politika byla příliš nadčasová, a tak byl v té době, v polovině šedesátých let, odsouzen být politickým extremistou. Inspirací byl však tehdy politicky málo známému Ronaldu Reaganovi, který jeho myšlenky v osmdesátých letech přijal a nejenom že vyhrál, ale tyto myšlenky se staly téměř mainstreamové.

Šedesátá léta ale byla ve Spojených státech dobou sázky na všemocný stát, který zvládne překonat všechny neduhy společnosti a lidská trápení, stačí si zvolit toho správného politika.

Za svého života si Goldwater všeobecného uznání příliš neužil, resp. ne tolik, kolik by si jistě zasloužil. Své velké výsluní si zažil v osmdesátých letech, kdy Ronald Reagan jeho myšlenky využil k popularizaci „malého státu“. Levice ho ale vždy zesměšňovala pro jeho fanatický odpor k sovětskému Rusku a označovala ho za válečného štváče. (Zajímavé, že slovník československých komunistů byl tak nápadně podobný slovníku amerických levičáků i tehdy…). Ronald Reagan však tuto jeho rétoriku převzal, vyhrál volby a porazil sovětské komunisty. Jak o něm napsal George Will z Washington Post, Goldwater v roce 1964 vyhrál, ale spočítat hlasy trvalo 16 let…

Komunisté v demokratické straně

Kansas je asi třikrát větší než Česká republika, ale má jen přibližně 3 milióny obyvatel. Kansasu patří 32. příčka států USA podle výše HDP (cca 160 mld. Kč), ale vzhledem k nízkému počtu obyvatel jde prakticky spíše o bohatší stát.

V posledních volbách v Kansasu zvítězil Donald Trump nad Hillary Clintonovou v poměru 57:36, v roce 2012 prohrál Barack Obama s Mittem Romneym v poměru 38:60 a v roce 2008 Obama také jednoznačně prohrál s Johnem McCainem se skóre 42:57.

Vlivem nižšího populačního růstu než v jiných státech je politický vliv Kansasu stále menší – klesá počet jeho volitelů. Na začátku století jich měl deset, dnes má šest a po letošním sčítání zřejmě zase o nějaké přijde.

Zatímco republikáni v Kansasu primárky nepořádali, kansasští demokraté si jednoznačně zvolili Bidena, vyhrál se ziskem 76,9 %, Sanders získal 23,1 %. Ač je Biden zcela přesvědčivým demokratickým kandidátem, nemůžeme komunistický segment v Demokratické straně zcela přehlížet. I v demokraticky umírněných státech (většinou jde o republikánské státy) získávají Sandersovy myšlenky až třetinovou podporu. Voličům v USA to dává vědět minimálně dvě věci. Jednak jde o obecnou radikalizaci Demokratické strany USA ve prospěch nejenom laciných levicových myšlenek, na což jsou už Američané od dob Clintona celkem zvyklí, ale především o viditelně komunistickou tendenci. Druhou věcí je zvyšování Sandersovy podpory.

V roce 2012 šlo skutečně o okrajové pozice, v roce 2016 byl Sanders citelným protivníkem Clintonové a letošní demokratické primárky ještě v březnu vypadaly na vítězství Sanderse. Bernie Sanders je sice i demokraty označeným extremistou a také už starý kmet (táhne mu na osmdesát), ale přesto do politiky strany zasahuje výrazně. Má tisíce vytrvalých žáků po celých Spojených státech a má své spojence v Kongresu. Očaroval zejména mladé, kterým nabízí „osvobození“ od studentských půjček, obrovskou bytovou výstavbu za federální prostředky, gender pohodu a jiné, dobře se poslouchající blbosti. Vyšlechtil v omladině nenávist vůči kapitalismu do vážně míněné upřímnosti a cíleně v nich vyvolává pocity extáze, když hovoří o nefalšované „občanské“ revoluci, která smete z povrchu zemského vše, co rodiče a prarodiče těchto nudou zmítaných mladých zmetků pracně budovali.

Mnozí optimisté hovoří jen o novém druhu revolty frustrovaného mládí, někteří odborníci se na tyto politické tužby ale dívají s větším respektem a přestávají hovořit jen o jakési kulturní válce započaté Barackem Obamou, nýbrž o válce občanské. Letošní černošské rabování a násilnosti svou otevřenou podporou mnoha známými členy Demokratické strany dávají vědět, že cesta změny prostřednictvím násilí není už pro část demokratů (minimálně pro ty, co preferují Sanderse) tak úplně tabu.

Mým názorem je, že jde o následek konce studené války spojený se ztrátou geograficky a politicky určeného nepřítele. Touha po existenci nepřítele se obrátila dovnitř státu a napadá vlastní systém – i proto, podle mého mínění, graduje úsilí Trumpa o silnější konfrontaci s Čínou (která si to navíc i zaslouží).

Z toho vyplývá, že letošní vítězství Trumpa bude stejně důležité, jako před čtyřmi roky – minimálně tyto socialistické choutky oddálí tam, kde možná vyprchají nebo se změní v něco snesitelnějšího. Na druhou stranu až demonstrativní odmítnutí Sanderse nám ukazuje (zatím) velkou nejednotnost americké levice, což je zpráva z těch lepších.

Pšenice, ropa, plyn…

Kansasané jsou především běloši, ti tvoří okolo 80 % populace. Afroameričanů je zde asi 6 %, Asiatů 2,4 %. Zbytek tvoří indiáni a míšenci. Kansas je také stát protestantů, kterých tu žije asi 60 %, silně jsou zastoupení také římští katolíci (asi 20 %), dále pak mormoni (1 %) a stejný počet jehovistů.

Kansas je především zemědělský stát s velkým množstvím malých farem. Přibližně 40 % veškeré pšenice pěstované v USA se vypěstuje právě v Kansasu. Těží se zde ropa a zemní plyn. Své silné výrobní závody zde má letecký průmysl (společnosti Spirit AeroSystems a Bombardier Aerospace). V Kansasu jsou také velké vojenské základny.

V Senátu Kongresu zastupují stát Kansas dva republikáni, Jerry Moran a Pat Roberts. Ve Sněmovně reprezentantů USA převažují též republikáni (3:1). Ve státním Senátu a Sněmovně dominují také republikáni (29:11 a 84:41). Výčet nám kazí jen demokratická guvernérka Laura Kellyová (na obrázku). Vloni v úřadě nahradila republikána Jeffa Colyer). Pro svou kandidaturu získala podporu mnoha republikánských politiků. Je progresivní katoličkou, prosazuje právo ženy na potrat. Vetovala snahy republikánských zákonodárců zakázat potrat ústavou.

Laura Kelly

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.



zpět na článek