18.4.2024 | Svátek má Valérie


USA: Kam vede ruská stopa

3.4.2017

V Kongresu Spojených států proběhla první veřejná slyšení o ruském zasahování do amerických prezidentských voleb. Ředitel FBI James Comey přiznal, že jeho rezort zkoumá styky mezi lidmi z volebního štábu Donalda Trumpa a představiteli Ruska.

Veřejné oznámení je v rozporu s běžnou praxí FBI, která zpravidla nezveřejňuje obsah vyšetřování až do jeho ukončení. Rozhodnutí ředitele porušit pravidlo vyvolalo neklid mezi zákonodárci a komentátory, proto republikánský poslanec Devin Nunes z Kalifornie, člen zpravodajského výboru, požádal FBI o co nejrychlejší prošetření, aby, jak řekl, „tmavý mrak pochybností“ mohl být co nejdříve rozptýlen.

Čím se vysvětluje neobvyklá skutečnost, že ředitel FBI, který byl ještě před půl rokem osočován z toho, že straní ve volbách Trumpovi tím, že pouští do tisku různá senzační odhalení spojená s lidmi z okolí Hillary Clintonové, nyní jako kdyby vyměnil strany a stal se součástí kampaně proti prezidentu Trumpovi?

Profesor Houstonské univerzity a komentátor časopisu Forbes Paul Gregory vyjádřil názor, že demokraté využívají veřejných slyšení, aby zpochybnili legitimitu Donalda Trumpa coby prezidenta a zablokovali činnost jeho vlády. V průběhu slyšení opakují stejná podezření, která vyslovovali již během samotné kampaně.

Tvrdá prohlášení na adresu Kremlu

Republikáni obviňují předchozí vládu z toho, že nepřichází s ničím novým a pouze omílá nedoložená podezření. Podle názorů Paula Gregoryho zákonodárci se zatím točí kolem druhořadých otázek a nesnaží se dostat odpovědi na důležité problémy.

Profesor Gregory doslova říká: „Trump je bohatý člověk, který nejednou navštívil Rusko. Vzhledem k jeho postavení kolem něho vždy bylo hodně těch, kdo ho tak nebo onak reprezentoval, nebo to aspoň tvrdil. Není jednoduché se v tom vyznat. Jednou z takových postav byl generál Michael Flynn. Trump se rozhodl velmi správně, když se zřekl jeho služeb coby poradce v otázkách národní bezpečnosti.

Jsem přesvědčen, že kdo chce, snadno najde velké množství okrajových postav, které měly styky jak s Trumpem, tak s Ruskem. Není to vůbec důležitý aspekt dnešní situace. Z mého hlediska rozhodujícím testem je to, co Trump udělal od okamžiku svého vstupu do Bílého domu. A zde je výsledek jednoznačný: neudělal žádný krok, který by mohl být vykládán jako přátelské gesto vůči Vladimíru Putinovi – spíše naopak.

Je příznačné, že navzdory očekáváním Pentagon vůbec nerozšířil spolupráci s ruským vojenským kontingentem v Sýrii. Jsem přesvědčen, že na pozadí sílícího tlaku bude Bílý dům pokračovat v taktice tvrdých a neústupných prohlášení na adresu Kremlu,“ říká profesor Houstonské univerzity a komentátor časopisu Forbes Paul Gregory.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus