20.4.2024 | Svátek má Marcela


USA: Kalifornie

25.8.2020

Abeceda amerických voleb

Stát s padesáti pěti voliteli z 538 je bezpečně Bidenův. V roce 2016 získala Hillary Clintonová Kalifornii nad Donaldem Trumpem s třicetiprocentním náskokem. Byly to třetí volby za sebou, kdy levicový kandidát porazil svého soupeře nejméně s šedesátiprocentním volebním ziskem.

Ne vždy byla Kalifornie socialistická. V letech 1952 – 1988 vyhrál demokrat pouze jednou, a to Lyndon Johnson v roce 1964. Od roku 1992 se však socialismus v Kalifornii usídlil a, jak vidno, nadlouho. Důvodem k tomuto politickému směřování je populační a migrační nárůst Latinos (osob hispánského původu), kteří mají zcela opačnou pracovní morálku, než měli kalifornští Američané před jejich příchodem. Kalifornie je pro všechny socialisty světa důkazem, že pečení holuby mohou padat z nebe a zadarmo.

HDP Kalifornie činí přibližně 35 bilionů Kč, což je šestkrát víc, než kolik vyprodukuje Česká republika. Kalifornie je po Číně, Německu, Velké Británii a Japonsku největší ekonomikou světa.

Kalifornie je větší než Německo nebo Japonsko, velká je asi jako Švédsko. Žije zde 40 milionů obyvatel, z nichž je jen 40 % bělochů. Druhých 40 % tvoří Hispánci. Afroameričanů je asi dva a půl milionu, Asiatů dvakrát tolik.

Daleko největším problémem státu je kriminalita. To, že největší podíl kriminality v USA (větší je jen v New Yorku a Detroitu) by měl spojitost s obrovským návalem imigrantů, se v tamní lepší společnosti říkat nesmí. Kalifornie je jeden z neposlušných států, který nedbá federálních předpisů a imigranty doslova před federální imigračnímu úřady chrání. Sociálních programů, které stát na asimilaci Hispánců vynakládá, je tolik, že se v něm ročně ztratí neznámo kam několik miliard dolarů, a stále je to málo.

Pěkným socialistickým ukazatelem v Kalifornii je nezaměstnanost. Zatímco oficiální statistiky hovoří o 3 až 4 %, fakticky jde o patnáct a více procent. Kdo by si myslel, že Kaliforňané na to jdou jako Evropané, mýlil by se. Zatímco socialisté v Evropě uchazeče o práci ze svých statistik sprostě vyřadí a tím si vylepší své skóre, v Kalifornii je převedou do sociálních programů, kde sice také nic nedělají a pobírají podporu, ale nejsou nezaměstnaní. A to je lék, který zabírá – tedy alespoň na kalifornské voliče.

V Senátu Kongresu USA sedí dva demokraté. Jedním z nich je dobře známá Kamala Harrisová (Bidenova kandidátka na viceprezidenta). Ve Sněmovně reprezentantů je poměr zástupců z Kalifornie 45:7 ve prospěch demokratů. V Senátu státu je vítězství demokratů také zřejmé, tam činí poměr 29:11. A nakonec kalifornská Sněmovna drtivou převahu socialistů potvrzuje (61:17). Samozřejmostí je demokratický guvernér (Gavin Newsom).

Stav klání Biden – Trump v Kalifornii nemá cenu příliš komentovat, průměr volebních preferencí je zřetelný. Kdo je masochista a baví ho statistiky, které hovoří o nelegálních voličích, kteří neexistují, může se do nich ponořit třeba zde, zde nebo zde.

Aktuální federální průzkumy, které ve vítězství preferují Bidena můžete shlédnout zde. Kdo to studovat nechce, může být v klidu, Trump skutečně prohrává, někde i o deset procent. Co je však zarážející, prohrává o víc, než s Hillary Clintonovou v této době před čtyřmi roky.

Co se týče demokratických primárek v Kalifornii, ty úplně jasně vyhrál Sanders, když získal 33 %. Biden skončil až na druhém místě s pouhými dvaceti procenty. Tím by mělo být řečeno vše, co o Kalifornii potřebujete vědět.

Norma Torres

Jako bonus na závěr přikládám medailonek Normy Torresové (55), demokratky a zástupkyně Kalifornie ve Sněmovně reprezentantů USA. Narodila se v Guatemale. Jde o zdaleka nejchudšího demokrata z Kalifornie zastávajícího tak vysoký úřad (čisté jmění cca 12 mil. Kč). Hlasovala úplně pro všechno, co je zelené a socialistické.

Zajímá se o cca 100 000 děti z Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu, které překročily hranice Spojených států nelegálně. Jejich postavení je v USA problematické, úředně jde o nelegální přistěhovalce, kteří musí být deportováni. Jde o to kam a kdo se o ně postará. Torresová se domnívá, že mají zůstat v USA. Na otázku, zda by jim nebylo lépe kdekoliv jinde s rodiči, říká, že je po návratu čeká smrt. To se mnohým nezdá a žádají důkazy. Zatím je taktika rodičů z těchto států celkem podrobně popsána – po čase se vydají za dětmi. Stejně jako rodiče Torresové…

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.