Neviditelný pes

USA: Jsou příznivci Trumpova hnutí MAGA polofašisté?

25.10.2022

Prezident Joe Biden se podle serveru Politico nedávno nevyjádřil o příznivcích Trumpova hnutí MAGA (Make America Great Again, Udělejme Ameriku znovu skvělou) příliš laskavě.

„Biden ve svém projevu v Rockville na předměstí Washingtonu, D.C. odsoudil ty, které označil jako ‚extrémní‘ Republikány, a shromážděným dárcům Demokratické strany řekl: ‚To, čeho jsme nyní svědky, je buď začátek, nebo umíráček extrémní filozofie MAGA. Nejde jen o Trumpa, ale o celou filozofii, která je základem toho všeho – teď to řeknu nahlas – je to jako polofašismus.‘“

Já osobně neschvaluji analogie mezi americkou politikou a evropským fašismem, neboť tím Ameriku asociujeme s nacistickým Německem a fašistickou Itálií. Naštěstí jsme od takových tyranií na hony vzdáleni. Náš ústavní systém brzd a protiváh je navržen tak, aby zabránil tomu, aby si některá z odnoží vlády přisvojila diktátorské pravomoci. Tento systém funguje již čtvrt tisíciletí a pevně věříme, že bude i nadále bránit diktátorům, aby se chopili moci v USA.

Lepší termín by byl „totalitní myšlení“. Pravdou je, že extremisté s netolerantním přístupem, kteří opačné názory považují za nepotřebné, jsou jak na „pravici“, tak i na „levici“. Ti, kdo věří, že mají na své straně konečnou Pravdu, nevidí důvod, proč by měli dát prostor nesouhlasu s touto Pravdou nebo proč by měli vyžadovat řádný proces před odsouzením osoby, o níž vědí, že je vinna. Jistota je podstatou tyranie, zatímco skepse je naopak jejím nepřítelem.

Biden měl tedy možná pravdu, když některé příznivce Trumpova hnutí MAGA obvinil z totalitního myšlení, které by mohlo vést k tyranii. Mýlí se však v tom, když říká, že se totalitní myšlení nachází pouze na krajní pravici. Přinejmenším stejnou měrou to platí i pro mnohé krajní levičáky. Tito takzvaní „progresivisté“ jsou proti svobodě slova a řádnému soudnímu procesu pro každého úplně stejně jako extremisté na pravici. A je zvláštní povinností liberálů – jako jsme Biden a já – věnovat nebezpečím číhajícím na krajní levici přinejmenším stejnou pozornost jako těm na krajní pravici.

V některých ohledech je totiž totalitní myšlení mnoha krajních levičáků nebezpečnější než myšlení krajních pravičáků. Důvodem je skutečnost, že krajní levice má dnes mimořádný vliv v amerických univerzitních kampusech. Mnoho členů krajní levice se na fakultách věnuje propagandě a svým studentům říkají, co si mají myslet, místo toho aby je učili myslet samostatně a kriticky.

Mezi současnými studenty jsou i naši budoucí lídři. Za deset let budou někteří z nich v Kongresu, v redakčních radách velkých novin, v investičních bankách a v dalších oblastech života s obrovským vlivem. Za dvacet let se jeden z nich může stát prezidentem USA nebo světově významným lídrem někde jinde. A právě s tím dnešní extremističtí intelektuálové počítají, a snaží se tímto způsobem dosáhnout svých cílů. Mnoho vysokoškolských studentů po odchodu ze školy dospěje a změní své omezené a jednostranné názory, ke kterým byli vedeni na univerzitní půdě. Jiní však pod vlivem tohoto extrémně levicového totalitního myšlení, kterým byli indoktrinováni, zůstanou navždy.

Musíme se připravit na budoucnost, která bude méně tolerantní k odlišným názorům a spravedlivému procesu a v níž bude vládnoucí třída běžně ospravedlňovat používání hanebných prostředků svými „ušlechtilými“ cíli. A to bude budoucnost, v níž budou svoboda slova, presumpce neviny, spravedlivý soudní proces a respekt k ústavním normám v ohrožení. Abychom vzniku tohoto „překrásného nového světa“ zabránili, musíme již nyní podniknout kroky na ochranu našeho dědictví občanských svobod před těmi, kteří je považují za patriarchální, bělošsky nadřazené nebo „neprobuzené“ (“unwoke“). Momentálně tuto bitvu zejména na univerzitních kampusech prohráváme. Musíme změnit trajektorii. Martin Luther King, Jr řekl: „Uvědomme si, že oblouk morálního vesmíru je dlouhý, ale ohýbá se směrem ke spravedlnosti.“ Já se vší úctou nesouhlasím. Chceme-li zachovat spravedlnost a právní stát, tak nad tímto obloukem musíme převzít kontrolu.

Až se tedy Biden zase příště rozhodne odsoudit ty, jež nazval polofašisty z krajní pravice, tak by měl strávit alespoň stejně tak dlouhý čas tím, že vyplísní za netolerantní myšlení i své vlastní voliče. Jeho odsouzení pravicového extremismu totiž na ty, kteří jej nevolili, nebude mít téměř žádný vliv. Kritika extrémních levicových radikálů, kteří ho volili, by ale názory alespoň některých lidí změnit mohla.

Alan M. Dershowitz je emeritní držitel profesury Felixe Frankfurtera na Harvard Law School, autor knihy The Price of Principle: Why Integrity Is Worth The Consequences a spolupracovník Gatestone Institute sponzorovaný Charitativní nadací Jacka Rotha. Alan Dershowitz má také vlastní videokanál „The Dershow“.

Překlad původního textu: Should Biden Call MAGA Supporters Semi-Fascist?
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Článek je převzat ze serveru Gatestone institute se souhlasem redakce.zpět na článek