20.10.2021 | Svátek má Vendelín


USA: Jsem pesimista

1.4.2017

Tak nevím. Jak říkají Němci, Ich sehe schwarz, neboli jsem pesimista. V jistém slova smyslu je nutno se klanět odolnosti prezidenta Trumpa, který v rekordním čase vstřebal dvě přímo neuvěřitelné veleporážky – jednu v americkém senátě týkající se zákona o lékařské péči a druhou u soudu ve věci týkající se emigrace.

Přitom vrcholný personál amerického ministerstva zahraničí se nachází ve vrcholném chaosu a podstatná část jeho vlastní Republikánské strany, která se těší většině v obou komorách amerického kongresu, se vymknula jeho kontrole.

A jak na tyto obrovské politické porážky americký pan prezident reagoval? Oznámil, že teď se bude věnovat dalšímu bodu svého plánu – tedy daňové reformě. Prostě že se půjde o dům dál -- tak jak to kdysi u nás dělali dráteníci.

Americký prezident už dříve naznačil, že vlastně jen on ví, jak se má jednat s Vladimírem Putinem. Jenomže se ukazuje, že jeho soukmenovci patrně ještě před americkými listopadovými volbami už s Vladimírem jednali skrze jeho velvyslance v Americe. A bylo to zřejmě jednání tak intenzivní, že se teď o vše začíná vážně zajímat i americký kongres.

Nedávno se také podle Gallupovo měření preferencí ukázalo že jen 36 % Američanů nyní stojí za prezidentem Trumpem. V porovnání s ním, Barack Obama v této etapě svého prezidentování se těšil 61 % přízně Američanů, zatím co prezidenti Clinton a George Bush jí sklidili asi 50 %. Je tedy co dohánět.

Bylo by možné celé toto tristní ohodnocení prezidenta Trumpa jaksi zamést pod koberec s vysvětlením, že je to záležitost Američanů: když si ho zvolili, tak ať si s problémem poradí sami. Jenomže ono to tak lehké zase není. Nezapomínejme, že jde o tradičního vůdce demokratického světa, o zemi, která už po několik desetiletí mu jaksi udává směr.

...A také, že ono to s tou většinou pana prezidenta Trumpa není tak zcela jasné. On totiž v listopadových volbách získal skoro o tři miliony hlasů méně než Hillary Clintonová a jen díky americkému, dnes už přes dvě stě let starému volebnímu systému byl do svého úřadu zvolen. Možná, že někdo jiný by si řekl malá domů, čo bolo to bolo, terazko som prezidentom, ale ne pan Trump. Ten se temně dodnes vyjadřuje v tom smyslu, že patrně šlo o nějaký volební podvod. Ovšem bez těch nejmenších důkazů.

Jak jsem již podotkl: Ich sehe schwarz.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.