31.5.2023 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

USA: Jak ožebračit chudé

Charles Murray dokázal, že přebujelé sociální programy vzaly rodinám z nižších tříd šanci vést šťastný život

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 17.4.2013 17:45

Re: Petr Bakalář

Třeba se to někomu bude hodit. Já jsem jeho knihy četl a mám je v knihovně. Myslím, že byly psané férově. Jak zmiňujete nejen názory podporující jeho hypotézy, ale i opačné, vše s uváděním pramenů, takže si každý může téma dál rozpracovat.

B. Rybák 17.4.2013 17:40

Výborný článek, důležité téma

Děkuji autorovi.

B. Rybák 17.4.2013 17:37

Re: Petr Bakalář

Zničili ho, přesto, že úzkostlivě dodržoval metodiku vědecké práce. Vycházel z výsledků (převážně amerických) vědeckých výzkumů, které podrobně popisoval, uváděl i kritické názory. Vždy s podrobným uvedením zdrojů.

Jeho "Tabu..." se mi kupodivu podařilo na internetu najít.

http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system/files/Tabu_v_socialnich_vedach-Petr_Bakalar.pdf

M. Pivoda 16.4.2013 9:43

Mohlo být lépe

Zrovna tak jste ale mohl napsat, že se česká ekonomika nevyvíjela tak, jak jí to dovoloval její potenciál. Mohlo to být lepší. Tím samozřejmě netvrdím extrém, který byl zachycen v někdejším politickém sloganu "Volte Komárka, za korunu bude Marka".

J. Jurax 16.4.2013 0:03

Re: Kdyby tak mohlo být dílo Murraye povinnou četbou

Přesně!!!

J. Šejnoha 15.4.2013 23:58

Re: Poučení pro Česko

S druhým odstavcem nesouhlasím.

Kdyby to byla pravda, tak by naše ekonomika zcela stagnovala už od dob dokončení privatizace.

Což se evidentně nestalo.  Tím nechci tvrdit, že privatizace byla košer.

J. Šejnoha 15.4.2013 23:53

Taky jsem si všiml,

že čím více profesionálů se věnuje  záchraně našich "znevýhodněných", a čím více  se do toho lije veřejných peněz, tím je situace  našich "znevýhodněných" horší a horší. 

Nikoliv materiálně, ale sociálně.

Patrně má ten nekorektní vědec pravdu.

P. Vaňura 15.4.2013 22:33

Ale takovouto krátkou úvahu jsem našel i v díle

Antona Semjonoviče Makarenka "Začínáme žít." Byl jmenován ředitelem ústavu pro mladistvé provinilce a napsal, že to s nimi bylo HORŚÍ, než s těmi, co přišli "z ulice," se kterými pracoval dříve. Protože ti na ulici se museli nějak živit, ti v pasťáku nikoliv.

J. Vyhnalík 15.4.2013 21:17

Petr Bakalář

U nás tyto myšlenky sepsal Petr Bakalář a doložil je výsledky různých výzkumů. Proti jeho knihám se rozpoutala mediální štvanice. Zajímavé bylo, že většina studií, ze kterých mohl čerpat byla z 80. let, maximálně počátku 90. Od nástupu politické korektnosti se prostě výzkumy na toto téma nekonají, žádná škola nebo ústav je nezaštítí.

Typické bylo, když jsem se lidí, kteří knihu i autora odsuzovali ptal, zda knihu četli. Oni by přece takový rasistický škvár nikdy číst nemohli ;-)

M. Horsky 15.4.2013 17:29

Stát chráněné skupiny nejen ožebračuje

ale zároveň bere úctu těm členům co něčeho dosáhnou bez státní podpory. Americký lékař, soudce, profesor nebo policejní náčelník s předky z asijských etnických skupin má u americké většiny přirozenou autoritu danou předpokladem že se ke své pozici dopracoval sám. Americký černoch v podobné pozici to naopak musí stále dokazovat. To je nakonec dobře známé pamětníkům dělnicko-rolnické vlády, kde hrála podobnou roli stranická příslušnost.

L. David 15.4.2013 17:01

Kdyby tak mohlo být dílo Murraye povinnou četbou

pro soudruhy v Bruseli, pro naše socany a komouše.

A stejně by zůstala otázka, zda by i poté chtěli použivat mozek nebo by nadále uplatňovali svou podbízivou politickou demagogii.

Která vede do pekel ! ! !

O. Zuckerová 15.4.2013 14:25

Re: Poučení pro Česko

To je úplná pravda, "vytváření hodnot" například formou dvou truc-ústavů V. Havla a V. Klause považuji za furiantské mlácení prkenicemi o stůl v malé české hospodě. Za prvé je legrační, že celé naší dosavadní literární či ekonomické tvorbě od praotce Čecha  do dneška musí stačit skromné  prostory Národní knihovny (nová budova zatrhnuta pro nevůli Václava II.), Památníku nár. písemnictví a více-méně delší řady dalších již nevyhovujících přecpaných budov  - a teď se pro dva představitele (při plné úctě k jejich dílu, na samostatné ústavy to ale OPRAVDU není - představme si, že by to nebyli bývalí prezidenti!) budují jakási literárně-politická mauzolea. Je z té malosti smutno. Za druhé: v naší zemi je mnoho bídy a bude jí čím dá víc. Přebytečné miliardy zámožných by měly sloužit k jejímu zmírnění; chybějí hospice, peníze na zdravotní asistenci, ubytovny pro dožívající jsou v poměru k jejich příjmům šíleně drahé. Jenomže to by dárcovo jméno nespojilo s jiným slavným jménem, proto na tomto poli tak málo iniciativy. 

Nakonec to "poučení": chci-li zachovat své jméno budoucnosti, je nejjistější nejprve vykonat nějaké dobro a pak ponechat na lidech, zda si mne chtějí pamatovat. Tak  se stalo např. v případě lokality Klárov nebo  Hlávkova mostu.

M. Pivoda 15.4.2013 13:07

Poučení pro Česko

Přebujelé sociální programy zbavují potřeby osobního úsilí něčeho dosáhnout. S tím lze souhlasit.

Na specifické české poměry můžeme k tomu ale také dodat, že přebujelá distribuce majetku v Klausově privatizaci zbavila české kapitalisty potřeby vytvářet hodnotu novou.

J. Dvořák 15.4.2013 12:49

Co to je tohleto ?

U nás tomu přeci nejlíp rozumí Kalousek,ten přemýšlí jak okrást a zlikvidovat kdekoho i ve spaní !

P. Götze 15.4.2013 12:03

Re

Kdo vymysli zpusob, jak tohle naimplementovat do spolecnosti, dostane nobelovu cenu. Nebo rozhodne cenu za nejvyssi prinos pro rozvoj spolecnosti. Obavam se ovsem, ze to asi bude neobsazena pocta jeste hodne hodne dlouho.

J. Kanioková 15.4.2013 9:47

Přesně ! Ta nešťastná šedesátá léta, ta vygenerovala ty nesmysly...

INTELEKTUÁLNÍ NESMYSLY !  Intelektuálové nejsou nikdy ekonomy, obchodníky nebo dělníky, prostě lidi SKUTEČNĚ prakticky pracující. Dokonce ani matematiky nebo logiky.

Jinak řečeno, nemají vůbec nic společného s ekonomickou oblastí, zato vždycky podepisují kolektivní politické manifesty za záchranu světa...Cítí se morálně nadřazeni nad všemi REALISTY, které podle potřeby nazývají skeptiky, "hokynáři" či přinejmenším u nás "čecháčky" a každý pokus přitáhnout je zpátky na zem považují za negativistický primitivismus. Pozor na intelektuály, říká Paul Johnson, na ty zlepšovatele a polepšovatele světa, za nimiž zůstává poušť...

P. Lenc 15.4.2013 8:55

Krásné,děkuji.

Ano, pravda bývá nebezpečná.

I. Schlägel 15.4.2013 7:57

Děkuji.

Murray na poli socilologie, Lomborg na poli ochrany životního prostředí. Lidé nenáviděni systémem, protože onomu systému dobře vidí do karet.

Š. Hašek 15.4.2013 7:18

Asi tak.

P. Boublíková 15.4.2013 6:41

Re: Pane Hample

Při vší úctě k panu Hamplovi, jen citoval myšlenky a dílo Charlese Murraye, stejně jako onehdy Tomio Okamura (to bylo řevu a je fakt, že utlučení "apoštolů" by z určitých okolnosít mohlo nastat :-) ).

Co k tomu všemu dodat? Asi že pravda bolí.

T. Vodvářka 15.4.2013 5:47

Pane Hample

Bravo. Bohužel to, co jste napsal je pravda, za níž byste byl utlučen. Dnes je přijatelnější obecně uznávaná lež.

K. Kužel 15.4.2013 5:44

Zase ta "zvonová křivka"!

Bell curve: V českých zemích se grafu hustoty normálního (Gaussova) rozdělení pravděpodobnosti říkalo odjakživa Gaussova křivka. No, setkal jsem se i s překladem "Bellova křivka". Časem možná přijde i "ku*va Bellová".

Jinak podnětný článek.

T. Pansky 15.4.2013 3:59

Co rici ... velmi dobre napsano. Dekuji.