Neviditelný pes

USA: Jak Me Too požírá své děti

11.8.2021

Od počátku hnutí MeToo bylo zřejmé, že jde o dobře promyšlenou kampaň progresivních sil kolem kdysi respektovaných amerických médií. Když se probíraly případy desítky let staré, bylo to až podezřelé.

Hnutí Me Too se začalo šířit kvůli kauze Harveyho Weinsteina, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání a násilí na několika desítkách žen, které zaměstnával. Na Weinsteinovy činy upozornil investigativní novinář Ronan Farrow, který za svou reportáž obdržel Pullitzerovu cenu. V říjnu roku 2017 napsala americká herečka Alyssa Milano na Twitter „Pokud by všechny ženy, které byly někdy sexuálně zneužity nebo obtěžovány, napsaly na svou sociální síť „Me too“, možná by si lidé uvědomili závažnost problému.
Případ
hollywoodského bosse Weinsteina byl pozoruhodný z mnoha hledisek. Cílem útoku byl producent, který měl na svém kontě řadu velmi divácky úspěšných filmů. Na podzim 2017 začaly prosakovat informace o tom, že se Weinstein dlouhodobě dopouštěl sexuálního zneužívání žen. Na odkrytí této aféry se velkou měrou podílel americký právník, novinář a bývalý vládní poradce Ronan Farrow. Za svou investigativní reportáž obdržel Pullitzerovu cenu. Ronan Farrow k tomu sám poznamenal, že charakteristické pro Weinsteinovu kauzu bylo tiché mlčení o něčem, o čem hodně lidí vědělo. (Zdroj)

Vynořovaly se poté historky postižených žen, které právě prostřednictvím Weinsteina často vyletěly jako filmové hvězdy. Byly to občas historky mnoho let staré a dotyčné ženy popisovaly i to, že na nich zkušenost s Weinsteinem zanechala celoživotní traumata. Zda všechny případy sexuálního obtěžování byly či nebyly, či se udály tak, jak stěžovatelky popsaly, dnes není nutné řešit. Zabýval se tím americký soud a Weinstein byl odsouzen. Poslední záběry, které ukázala ČT, zachytily Weinsteina u soudu jako starého a nemocného člověka.

Hnutím Me Too ale USA žily velmi intenzivně. Ještě před volbami 2016 byla médii uspořádána doslova mediální kampaň na kandidáta Republikánské strany Donalda Trumpa. Po propuknutí aféry v roce 2017 se právě Trump, již jako prezident USA, stal ostře kritizovaným politikem kvůli svému vztahu k ženám. Wikipedie uvádí seznam více jak dvou desítek žen, které Trumpa obvinily ze sexuálního obtěžování. Trump ale před koncem prezidentského úřadu čelil impeachmentu kvůli tomu, že „vyprovokoval“ útok svých příznivců na budovu Kapitolu. O sexuální skandály ztratila média zájem.

V USA se ovšem s nástupem Joea Bidena změnil terč útoků z řad žen na činné politiky, a jedním z postižených se stal guvernér státu New York Andrew Cuomo. V roce 2010 byl zvolen guvernérem státu New York a od té doby byl dvakrát znovuzvolen poté, co zvítězil v primárkách nad vyzyvateli z Demokratické strany – jeho protivníky byli Zephyr Teachout (2014) a Cynthia Nixon (2018). Během jeho působení v úřadě došlo k uzákonění řady iniciativ – legalizace sňatků osob stejného pohlaví, zpřísnění podmínek držení zbraní, placená rodičovská dovolená, aktivity související s bojem proti změně klimatu, legalizace potratů až do okamžiku narození dítěte, pokud dle lékaře ohrožuje zdraví matky či dítě není životaschopné (na oslavu tohoto zákona nechal nasvítit Světové obchodní centrum narůžovo), označení potratu za základní lidské právo a další.(Zdroj)

Je vidět, že se Cuomo činil a některé jím prosazené zákony jsou skutečně „revoluční“. Nicméně žádný strom neroste do nebe a pandemie covidu s jeho popularitou pořádně zamíchala. Nejprve vyšlo najevo, že byly zveličovány statistiky zemřelých na covid v domovech pro seniory a v oficiální zprávě o obětech covidu v domovech pro seniory bylo uvedeno nižší číslo, než se původně uvádělo. Právě to bylo napadeno oponenty jako zneužití pandemie v politice, když právě Cuomo byl v přední linii boje s politikou Donalda Trumpa během podzimní covidové pandemie v USA, která nakonec výrazně ovlivnila i volební výsledek.

Na počátku srpna uveřejnila CNN zprávu o vyšetřování Cuomova sexuálního skandálu. Obvinilo jej ze sexuálního obtěžování celkem 11 žen. Zpráva uvádí příklady jeho nevhodného chování například tím, že jedna z žen uvedla, že když s ním jela ve výtahu, jeho prst jí zajel dolů po krku a zpět. Reakce Demokratické strany na vyšetřování byla na CNN rovněž uvedena - okamžité distancování se od Cuoma a vrcholní politici strany včetně Joea Bidena ho vyzvali k rezignaci. Někteří upozornili i na jeho vlastní stanovisko k obvinění ze sexuálního obtěžování, které zveřejnil před několika lety. Tehdy tvrdil, že každý politik obviněný ze sexuálního obtěžování by měl okamžitě rezignovat.

Cuomo se odmlčel a nechává za sebe vystupovat svou právničku, která ho stále brání tím, že žádné z uveřejněných obvinění jej neusvědčuje ze sexuálního obtěžování. S Cuomem to však vypadá bledě a dříve nebo později bude muset odstoupit. Členové jeho vlastní strany totiž proti němu připravují impeachment a v něm je již zřejmě předem odsouzen. Významný politik Demokratické strany, do kterého mnozí údajně vkládali naděje až na nejvyšší post americké exekutivy, tak čelí hnutí Me Too, které jeho údajně slibnou kariéru zničí. Možná by nás mělo zajímat, komu Cuomo v Demokratické straně šlápl na „kuří oko“ a kdo se ho tak pomocí Me Too rozhodl politicky zlikvidovat.

Pozn.red. NP: Newyorský guvernér Cuomo rezignoval, sexuální obtěžování odmítl.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek