25.4.2024 | Svátek má Marek


USA: Hodiny arabštiny

25.2.2011

Washington chce šetřit, a to již letos. Výše předpokládaných úspor je však předmětem ostrého sporu mezi vládou a Sněmovnou reprezentantů ovládanou republikány. Půl bilionu dolarů, o něž Bílý dům chce napřesrok zkrátit deficit státního rozpočtu, připadá republikánským kongresmanům jako záměr nedostatečně ambiciózní – rádi by přihodili další stovku miliard, šetřílkové.

Velkou neznámou ve všech kalkulacích těch, kdo odpovídají za státní pokladnu, je reakce lidí na druhé straně rovnice – těch, koho se úsporný program bezprostředně dotkne. Události minulého týdne ve Wisconsinu názorně předvedly, že stejně tak jako u nás nebo kdekoli jinde, i ve Spojených státech stav vlastní kapsy trápí občana mnohem více než nějaké abstraktní rozpočtové schodky.

V Madisonu, hlavním to městě státu Wisconsin, desítky tisíc rozhořčených obyvatel na celý týden obsadily budovu a okolí místního Capitolu, kde sídlí zákonodárný sbor státu. Učitelé veřejných škol, pracovníci sociální sféry, hasiči a dokonce příslušníci vězeňské stráže protestovali proti návrhu zákona o zrušení práva státních zaměstnanců na uzavírání kolektivních smluv mezi jejich odbory a zaměstnavatelem, jímž jsou státní a komunální orgány. Stane-li se návrh zákonem, zbaví odbory výsady prosazovat indexaci mezd – pokud ovšem voliči nepotvrdí tuto výsadu ve zvláštním referendu. Zákon také zvyšuje odvody z platu zaměstnanců na jejich osobní účty důchodového a zdravotního pojištění. Tak jako ostatní státy federace, i Wisconsin trpí značným rozpočtovým schodkem a není divu, že nový guvernér státu Scott Walker začátkem února přišel se zákonodárnou iniciativou schopnou, dle jeho názoru, ušetřit v nejbližších dvou letech 300 milionů dolarů. Argumentuje tím, že svým opatřením obnovuje sociální spravedlnost vůči všem daňovým poplatníkům, z jejichž daní jsou placeny zaměstnanci státní a municipální sféry.

Bezprecedentní obstrukci místního zákonodárného procesu iniciovali učitelé škol. Většina z nich formálně nahlásila nemoc a trávila dny na schodišti Capitolu. Přinejmenším patnáct škol v Madisonu a okolí bylo zavřeno z důvodu absence pedagogů. Útok na sociální vymoženosti učitelů ohrožuje podle nich zvýšení kvality vzdělání, o jehož potřebě mluvil ve svém projevu o stavu Unie prezident Obama. 17. února se o zákonu mělo hlasovat v Senátě státu Wisconsin, jenž čítá 33 členů. Slyšení se však nemohlo konat z důvodu nepřítomnosti 16 senátorů, včetně všech 14 členů demokratické menšiny. Aby se vyhnuli nucenému předvedení, opustili demokratičtí senátoři území státu.

V televizním rozhovoru oznámil prezident Obama, že vnímá konfrontaci ve Wisconsinu jako pokus místních úřadů překonat rozpočtový schodek osekáváním odborových výsad. On sám je prý nesmiřitelným odpůrcem života na dluh, nehodlá však prosazovat úspory stůj co stůj. Kdo je z takového obojetného výroku moudrý, ať zvedne ruku! Republikánský zástupce státu Wisconsin v Kongresu Paul Ryan zase má pocit, že se nedávné bouřlivé události v Káhiře přemístily na americký Střední západ. Asi přehání, ale jen zčásti: Na plakátech, které vyvěsili zaměstnanci na schodišti madisonského Capitolu, byl guvernér Scott Walker zobrazen jako Husní Mubarak a jeho počin byl označen jako diktatura. Účastníci protestu v podstatě neuznávají legitimitu ani místní vlády zvolené před několika měsíci v řádných volbách, ani guvernéra, který převzal úřad před pár týdny. Zákonnost moci je zpochybňována na základě specifických požadavků skupiny občanů, kteří vlastní zájmy nadřazují právům svých spoluobčanů.

Amerika samozřejmě není Egypt a jak zdůrazňují mnozí američtí politologové, vysoká úroveň politické kultury se pozná právě podle toho, že nesmí být snižována ani v dobách mimořádných turbulencí. Ten, kdo byl ve volbách poražen, musí přijmout důsledky své prohry a podřídit se právním normám. Čestné volby se liší od volební frašky právě tím, že je nemůže zvrátit veřejný protest. Shromažďovací a petiční práva v demokracii nesmějí degradovat v násilí nebo zastrašování. Tím se demokracie liší od ochlokracie, vlády davu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6