20.4.2024 | Svátek má Marcela


USA: „Hladomor“ ve Washingtonu

22.8.2015

Minulý týden byl v hlavním městě Spojených států představen veřejnosti pomník obětem hladomoru na Ukrajině ve 30. letech minulého století. Monument, jehož oficiální odhalení se uskuteční 7. listopadu, má připomínat genocidní jednání komunistické moci, které si vyžádalo miliony životů prostých ukrajinských rolníků.

Ukrajinský parlament ještě v roce 2006 označil umělý hladomor za genocidu proti ukrajinskému národu. Zhruba ve stejné době v Kyjevě vzniklo muzeum připomínající oběti hladomoru a ukrajinské ministerstvo kultury vypsalo mezinárodní soutěž na obdobný pomník ve Washingtonu.

Za vlády Viktora Janukovyče byly oba dva projekty pozastaveny, neboť tehdejší úřední moc sdílela oficiální názor Ruska, že hladomor nebyl etnicky cílenou akcí, nýbrž výsledkem nepříznivých klimatických podmínek.

Není snadné dopátrat se přesných čísel ukrajinských obětí hladových 30. let. Uváděný rozptyl je značný – mezi třemi a deseti miliony lidí. Historici jsou zajedno v tom, že nebývalý hlad na území úrodné Ukrajiny byl důsledkem promyšlené politiky Stalinova režimu: nucené kolektivizace zemědělství, fyzické likvidace místní kulturní a technické inteligence a programového ožebračení rolníků.

Památník obětem hladomoru je umístěn v samém centru Washingtonu v sousedství rušné třídy Massachussets Avenue. Má podobu 10 metrů dlouhého kolmého bronzového bloku na žulové podezdívce. Na bronzové desce je vyobrazeno obilné pole, jehož klasy směrem nahoru postupně ztrácejí plnost, jakoby vadnou a mizí v bronzové hmotě. Na desce je umístěn text v angličtině a ukrajinštině popisující příběh Hladomoru.

Oficiální odhalení pomníku nepřipadá na 7. listopadu náhodou – v den, kdy sovětská moc oslavovala vítězství bolševické revoluce, Ukrajinci na celém světě uctívali své rodáky, kteří zahynuli rukou stalinistů. Nyní doufají, že památku obětí si budou připomínat nejen krajanské spolky, ale celá veřejnost Spojených států.

I když výnos o zřízení pomníku ve Washingtonu podepsal svého času prezident George Bush mladší, na jeho financování se americké úřady nepodílely, pouze umožnily sbírku, která souběžně probíhala na Ukrajině a ve Spojených státech. Jak zdůrazňuje předsedkyně výboru Kongresu amerických Ukrajinců, mezi donátory byli jak jednotlivci, tak organizace.

Americkou Ukrajinkou je také sochařka a autorka vítězného návrhu Obilné pole Larisa Kurilas.

Ke kuriózním okolnostem patří skutečnost, že jedním z hlavních sponzorů monumentu byl ukrajinský oligarcha Dmitrij Firtaš, významný podnikatel v chemickém a plynárenském průmyslu a majitel vlivného televizního kanálu Inter. Pro podezření z korupce byl na žádost amerických úřadů v roce 2014 zatčen v Rakousku, avšak později propuštěn na kauci. Na výstavbu washingtonského památníku obětem hladomoru věnoval Dmitrij Firtaš celkem 2,5 milionu dolarů.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus