29.3.2024 | Svátek má Taťána


USA: Hillary for President!

22.7.2010

Vládě Spojených států se nedaří vrátit ekonomiku k růstu, vytvářet nové pracovní příležitosti či obnovit spotřebitelskou důvěru, a příští rok to nebude lepší. Vládní výdaje za loňský rok vzrostly o další bilión dolarů a veřejný dluh poskočil za dobu Obamova prezidentování ze 40 na 63% HDP a všeobecně se očekává, že do roku 2012 překoná magickou hranici 70%.

Od ledna příštího roku budou hospodářství dusit zvýšené daně – nejvyšší příjmy budou nově zdaňovány sazbou skoro 40% místo současných 35. Až v roce 2013 vstoupí v platnost reforma zdravotnictví, známá pod hanlivou přezdívkou „Obamacare“, daňová zátěž naroste o další téměř 4%. Nejistá energetická politika Washingtonu, počínaje bezradným chováním vůči ropné havárii v Mexickém zálivu a konče nesrozumitelnou nestálostí v otázce těžby v pobřežních vodách, nadále zvyšuje americkou závislost na dovozu této suroviny, která již nyní dosahuje 67% spotřeby.

Všechny ty svízele dohromady mají za následek dramatický pád důvěry veřejnosti ve schopnosti Obamovy administrativy a vládních institucí obecně. Máme-li věřit poslední zprávě Rasmussenovy agentury pro průzkum veřejného mínění, index prezidentovy popularity pokračuje ve střemhlavém pádu. Za nejdůležitější ukazatel je pokládán poměr mezi těmi, kdo „zcela souhlasí“ a „zcela nesouhlasí“ s politikou prezidenta Obamy. Když se ujal úřadu, rozdíl činil 25% ve prospěch těch prvních. Nyní je to 13% ve prospěch těch druhých.

Popularitu samotného prezidenta by Demokratická strana mohla oželet – horší je to, že nepříznivý zvrat veřejné nálady postihuje všechny čelní postavy demokratů. Na činnost viceprezidenta Jo Bidena se příznivě dívá pouhých 26% dotázaných a nepříznivě 45. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dopadla ještě hůře: 20% v její prospěch, 49 proti. Lídr demokratické většiny v Senátě Harry Reid má podporu 33% dotázaných, zatímco 52% má za to, že zemi spíše škodí. Nejen osud podzimních doplňovacích voleb do Kongresu, ale samotná perspektiva Obamova znovuzvolení v roce 2012 začíná být velice problematická.

Není divu, že se pohledy demokratů stále více obrací k tomu jedinému politikovi, který ve všech průzkumech dopadá stále ještě poměrně slušně. Tím politikem je ministryně zahraničí Hillary Clintonová, jejíž činnost schvaluje 45% dotázaných a neschvaluje jen 35%. Právě ona by mohla snadno vyhrát demokratickou nominaci, kdyby se rozhodla postavit v roce 2012 proti prezidentu Obamovi. Pro její úspěch by mluvila celá řada důvodů, z nichž nepochybně tím rozhodujícím je celková únava z Obamy, který většinu svých až fanatických příznivců dokázal rozčarovat za půldruhého roku vládnutí. Ale také celá řada jiných faktorů pracuje pro Hillary.

Fyzicky a intelektuálně je dostatečně silná, aby podstoupila těžkou nominační a volební kampaň, což dokázala již před dvěma lety. Je jednou z nejosvědčenějších političek v řadách Demokratické strany, která ví, jak funguje státní správa: byla první dámou Spojených států, senátorkou a nyní je ministryní zahraničí. Dobře rozumí zahraniční politice, jejím nástrahám a hrozbám národní bezpečnosti Ameriky. V žádné z otázek, ať již je to Afghánistán nebo Irák, jaderné ambice Íránu a Severní Koreje nebo blízkovýchodní konflikt, nepodléhá dětinským iluzím svého šéfa. Právě zkušenost může být rozhodujícím trumfem v prezidentských volbách roku 2012 vzhledem k tomu, jak bytelně se nevyplatila Američanům jejich sázka na „novou tvář“ v předchozích volbách.

To všechno nepochybně vědí lidé z Obamova nejbližšího okolí. Již nyní mnozí radí prezidentovi vyměnit příští rok nevýrazného Bidena za nebezpečnou Clintonovou a jít do klání v novém tandemu. Otázka je, zdali Hillary nabídku přijme za okolnosti, kdy má očividně navrch. Pokud ne, její vlastní kandidatura by se mohla jevit Demokratické straně jako záchranný kruh.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6