USA: FBI musí být zrušena
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pokračuje ve své smrtící korupční spirále. Je smutné, že skandály, kriminalita a neetické zneužívání organizace FBI jsou do značné míry ignorovány jak americkou veřejností, tak i vládními institucemi, které mají na FBI dohlížet a zjednat nápravu. Dějí se věci, které vyvolávají jedno pobouření za druhým, a pak proběhnou veřejná slyšení, generální inspektor vydává zprávy – ale systémová korupce FBI není nikdy řešena a zkorumpovaní federální agenti stejně ze všeho vybruslí prakticky bez úhony.
Tato situace je ústavně nepřijatelná a nahlodává důvěru veřejnosti ve vymahatelnost práva. Je to hrozba pro přežití naší Republiky.
Jen v poslední době jsme se dozvěděli, že pokus o únos guvernérky Michiganu v říjnu 2020 byl z velké části fiktivním spiknutím režírovaným agenty FBI, že jeden „vysoce postavený agent FBI“ bral úplatky od mediálních organizací a že jeden šéf sekce měl „romantický vztah s podřízenou osobou“ a „provinil se i jinak“. Zprávy o selhání vedení FBI zdokumentované Úřadem generálního inspektora jsou nyní téměř na denním pořádku a jsou součástí každodenního únavného mediálního mučení, které musí americká veřejnost snášet.
Mezitím měla FBI tu drzost vydat tweet připomínající nařízení Stasi vyzývající občany „k monitorování rodinných příslušníků a vrstevníků ohledně projevů extremismu“:
Family members and peers are often best positioned to witness signs of mobilization to violence. Help prevent homegrown violent extremism. Visit https://t.co/bql36iSbig to learn how to spot suspicious behaviors and report them to the #FBI. #NatSec pic.twitter.com/ZwJp5h5bWD
— FBI (@FBI) July 11, 2021
Uvědomte si – to, co se o FBI dozvídáme z médií, jsou pouze kauzy, které jsou tak pobuřující, že je už FBI nemůže udržet pod pokličkou a je nucena je zveřejnit prostřednictvím zpráv bezzubého Generálního inspektora – ale nikdy nezveřejní nic, co by mělo za následek obžalobu ze zločinu. A teď si představte, jak běžné jsou asi každodenní pochybení v kancelářích FBI po celé zemi. A tyto skandály nejsou jen pomluvami novinářů – v několika z nich federální soudy potrestali FBI za porušování zákonů. Generální inspektor přináší jednu zprávu za druhou a tyto zprávy podrobně popisují nekalé praktiky FBI, jako například trestání „whistleblowerů“ nebo ignorování například toho, že „vysoce rizikoví“ zaměstnanci neuspěli při testech na detektoru lži.
Stále ale existují lidé, kteří FBI ospravedlňují. Někteří se snaží hájit tuto organizaci argumentem, že „to tak bylo vždycky“. Tento druh myšlení je cynickou snahou představovat skutečnou kriminalitu jako něco normálního a všedního a naočkovat a imunizovat nás, abychom to přijali. „Zvykej si, chlapče, tak to na světě chodí,“ říkají s úšklebkem a pokrčením ramen. Jiní, jako Sean Hannity z Fox News, lpí na vysvětlení, že v FBI je „jen pár špatných jablek“. Tento druh nadšení pro FBI však naráží na litanii systémového zneužívání a přítomnost padouchů ve významných funkcích. FBI se pokusila svrhnout prezidenta Trumpa, ale naštěstí se jí to nepovedlo. A zodpovědní agenti FBI se vypařili: Comey, McCabe, Strzok, Page, Clinesmith, Pientka, Brower, Baker a další. Má pokus o svržení vlády Spojených států amerických nějaké skutečné důsledky? Ne, nemá.
V květnu 2018 napsal zkušený reportér Eric Lichtblau z časopisu Time článek s názvem „FBI je v krizi. A je to horší, než si myslíte“, v němž uvedl:
„Organizace, která je zvyklá na palcové titulky vždy, když udělá zátah na významné podvodníky, se dostává do centra pozornosti z nechtěných důvodů: kvůli vyhození některých svých náčelníků, kvůli textovým zprávám mezi milenci v pracovní době a hlavně kvůli útokům na prezidenta Trumpa... interní i externí zprávy informují o nedostatcích v činnosti FBI a dlouholetí pozorovatelé, kteří jsou schopni prohlédnout skrz kouřovou clonu politikaření, vidí něco velmi znepokojivého – v organizaci FBI se děje něco opravdu špatného... jsou tu další bolestivá a velmi veřejná selhání – promarněné příležitosti, které mohly zabránit masovým střelbám a které jsou nakonec mnohem důležitější, než tolik přetřásaná ignorovaná varování před střelbou ve škole v Parklandu na Floridě; neospravedlnitelné zpoždění při vyšetřování zpráv o sexuálním obtěžování, kterého se dopustil oficiální lékař amerického olympijského týmu moderních gymnastek Larry Nassar; a důkazy o neprofesionálním chování agentů tváří v tvář ozbrojeným milicím v Nevadě a Oregonu. Mnoho agentů FBI čelí obvinění ze spáchání trestných činů od obstrukcí až po únik utajovaných materiálů.“
O čtyři roky později není situace v FBI o nic lepší.
Vraťme se ještě na chvíli zpět ke „spiknutí za účelem únosu“ guvernérky státu Michigan. Celá operace byla vymyšlena jako politický nátlak na prezidenta Trumpa. Když to v říjnu 2020 vyšlo najevo, tak bylo jasné, že o nic jiného nešlo. Nyní zjišťujeme, že FBI měla v této zápletce nasazeno nejméně tucet placených „důvěrných informátorů“. Bylo to dobrodružství, které si FBI vysnila. Šlo vlastně jen o pokus zopakovat spiknutí takzvané milice „Hutaree“ z Obamovy éry z roku 2010. Tento soudní případ soudce tehdy smetl ze stolu.
FBI se v těchto případech obává „sklapnout past“, protože musí prokázat, že existuje důvodné podezření, že se subjekt v případu chystá k trestné činnosti nebo se jí již účastní. FBI má v těchto případech dobrý důvod k obavám.
Ale nejhorší na tom všem je, že to není nic nového. Podívejme se na případ „Herald Square Bomber“ (útočník ze stanice Herald Square) jako na další příklad, kdy FBI identifikovala, zrekrutovala, vycvičila, vyslala do akce a poté zatkla toho samého informátora, kterého nasadila na tuto misi. Zdá se, že si FBI vymyslela různá spiknutí a spoustu teroristů, aby mohla plynuleji prosazovat vlastní agendu a vylepšit si své statistiky. Tyto nastrčené figurky vypadají, chodí a mluví jako „lidé chycení do pasti“. Opravdu nejsou v zemi žádní jiní padouši, na které by měla FBI udeřit? Potřebuje se FBI soustřeďovat jen na tento modus operandi?
Nyní se objevují otázky, zda měla FBI prsty v protestech z 6. ledna 2021 na půdě Kongresu USA. Není příliš těžké si to představit. Proč? Inu, máme zde například zapojení FBI do podvodné kauzy Trump-Rusko, zneužívání zákona o zahraničním zpravodajství a dohledu (FISA) a nevysvětlitelnou nečinnost FBI v době, kdy se jí dostal do rukou notebook Huntera Bidena plný informací o Ukrajině a společnosti Burisma. FBI byla nečinná, přestože prezident Trump čelil druhému falešnému impeachmentu a Trumpův poradce pro národní bezpečnost, generálporučík Michael Flynn, byl falešně obviněn ve vykonstruovaném případu. Není tedy těžké si představit, že by FBI mohla mít prsty v událostech z 6. ledna 2021 na půdě Kongresu USA. A to je právě ten problém – mělo by to pro nás být něco „absolutně nepředstavitelného“.
FBI musí být zrušena. Mělo by k tomu dojít řádným a promyšleným procesem trvajícím několik měsíců. Kongres by měl autorizovat a vytvořit vyšetřovací divizi organizace US Marshals Service a zahájit nábor agentů, kteří jsou ochotni být důkladně proklepnuti a prověřeni a poté přijati do nové organizace. Podobná akce proběhla již jednou při samotném vytvoření FBI. Nyní je čas zjednat pořádek a obnovit důvěru veřejnosti v „hlavní vyšetřovací agenturu“ v USA.
Autor je ředitel pro vyšetřování a výzkum konzervativní neziskové organizace Judicial Watch a významný spolupracovník Gatestone Institute.
Překlad původního textu: Disband the FBI
Překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský
Převzato z webu Gatestone Institute