22.6.2021 | Svátek má Pavla


Diskuse k článku

USA: Fanatismus "intersekcionality"

Co má společného teroristická skupina Hamás s hnutím proti násilí „Black Lives Matter“? Co má společného demokracie v Izraeli s antisemitským Ku-klux-klanem?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Spálený 12.6.2019 9:40

Politika identit, jak ji tlačí levičáci v USA, vyžaduje vydat bohatství úspěšných skupin těm neúspěšným ve jménu sociální spravedlnosti. Na 1000 dolarových miliardářů připadá 6 černošských. Naopak Židé měli v roce 2017 přes pětinu podílu i mezi 50 nejbohatšími obyvateli planety. Také jejich podíl mezi nositeli Nobelovy ceny je vysoce nadprůměrný. Bez ohledu na druh socialismu budou vždy první na ráně, když dojde na znárodňování pro takzvané socialistické dobro. Ať už majetku nebo pozic ve školách a odborných institucích.

J. Chaloupka 12.6.2019 10:22

Naším zkušenostem tzv. Západ nevěří.

To, že sebrat bohatým a rozdat chudým, nefunguje, protože na konci jsou všichni chudí.

I. Spálený 12.6.2019 11:22

Re: Naším zkušenostem tzv. Západ nevěří.

Ona to není úplně pravda, dočasně mírně zbohatnou. Ale koncentrované bohatství zrychluje pokrok. Jen velmi bohatí lidé mohou zaplatit vysoce nadprůměrné zboží. Jak poptávka roste, klesá po čase s objemem cena. Čímž se stává dostupným zlepšením. Znárodnění tedy vede k zaostávání. Takový funkční kapitalismus ale končí s příliš vysokou koncentrací bohatství. Pokud polovinu majetku světa vlastní pár lidí, není to dost pro hromadnou výrobu a vede to k zaostávání taky.

Což si myslím je situace, kam se svět dostal dnes. Ono to souvisí i s konečností zdrojů planety, kdy lidstvo od roku 1970 už neroste exponenciálně. Podle vědeckých simulací to povede k obnovení národních států a omezení globální spolupráce, která se vyplatí jen při exponenciálním nárůstu obyvatel a dostupnosti zdrojů. Při omezených zdrojích se vyplatí předstírat spolupráci na obecném zájmu a ve skrytu si přikrádat na sebe. Taková Rath-strategie.

Z. Lapil 12.6.2019 14:27

Re: Naším zkušenostem tzv. Západ nevěří.

Nepřipadá mi, že konečnost zdrojů by byl ten platný důvod. Mírně domyšleno - kdo asi bude vymýšlet levnou energii: ten, kdo žije z ruky do huby, nebo Al Gore, o kterém se povídá, že potřebuje bůhvíkolik klimatizací a letadel, takže každé procento úspory znamená slušné bohatství?

Spíš mi přijde zrádné: všiml jste si, že se o miliardářích nepíše, že by ty miliardy VLASTNILI, ale že je KONTROLUJÍ?

Hlavně narážím na "dluhovou ekonomiku", kdy většina sousedů má sice vlastní barák, přestože ho ještě zdaleka nezaplatili.

J. Schwarz 12.6.2019 19:59

Re: Naším zkušenostem tzv. Západ nevěří.

Ha ha. Tak zrovna takový Al Gore nebude vynalézat levné zdroje energie, když daleko výnosnější je prodávat druhým zákonem vnucené "ekologické" a "čisté" zdroje. Bohatý není maník co sedí na hromadě zlata která se mu den za dnem tenčí, ale ten, kdo si dokáže ke každému zvýšení nákladů říct o ještě vyšší příjmy. Ovládá něco, co druzí potřebují a tedy koupí i za zvýšené ceny...

Z. Lapil 12.6.2019 22:18

Re: Naším zkušenostem tzv. Západ nevěří.

To je samozřejmě pravda, ale jedním ze způsobů, jak hromadu zlata zvětšit, je umět něco vyrobit levněji, než ostatní. |Když to bude to, co sám spotřebovávám, budu jedině rád.

Například proč Baťa svoje zaměstnance školil a rekreoval a vůbec? Investoval do schopností a spokojenosti zaměstnanců: jednotlivec byl sice dražší, ale efektivnější a řekl bych, že i loajalita je bonus: zaměstnanec neremcá, když musí být v práci přesčas, "aby obul ubohé bosé děti v Africe". Dnes to mají v popisu práce neziskovky, a jelikož rozdávají zadarmo, nikdo pořádně neví, jestli rozdávají ty správné věci. Když má člověk omezené zdroje (KAŽDÝ má omezené zdroje, jen se někdo musí omezovat v kvalitě chleba a někdo v kvalitě kaviáru), vybere si, místo aby použil, co dostane.

Trochu jsem se rozkecal. Asi že už se těším do postele :-). Dobrou noc.