30.10.2020 | Svátek má Tadeáš


USA: Čtyřicátý čtvrtý! (4)

2.4.2009

Po osmi letech Clintonovy vlády se o prezidentský úřad utkal vicepresident Albert Gore a syn bývalého presidenta Bushe, George W. Bush. 43 GW BushVýsledek byl velmi těsný . Gore získal o 544 tisíc hlasů více, ale pouze 266 volitelů, Bush 271, což je jen o 1 hlas více než 270 hlasů potřebných k vítězství. Došlo k velice trapné situaci s počítáním hlasů v rozhodujícím státě Florida. Výsledek byl tak těsný, že podle zákona musely být všechny lístky kontrolovány a přepočítávány. Systém děrovacích štítků se ukázal jako nespolehlivý a lístky, které počítač vyřadil, se musely kontrolovat visuálně. Přepočítávání bylo velice zdlouhavé a republikáni podali stížnost až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl přepočítávání zastavit. Zlé jazyky tvrdí, že kdyby k tomu nedošlo, volby by vyhrál demokratický kandidát Gore. Nicméně vítěz voleb měl zpočátku vysokou popularitu, získal velkou podporu po tragickém teroristickém útoku na WTC v New Yorku v září 2001. Neměl problém dostat souhlas k válečnému tažení do Afghánistánu a krátce na to i do Iráku, když předložil důkazy o tamní údajné výrobě zbraní hromadného ničení. Tyto důkazy se později ukázaly jako vymyšlené či zfalšované a tento fakt byl hlavní příčinou rychlé ztráty popularity, ke konci až na pouhých 19% tázaných občanů.

Kritici vyčítali Bushově administrativě mimo jiné omezování osobní svobody různými protiteroristickými zákony, pomalou reakci při poskytování pomoci po devastujícím hurikánu Katrina, veto zákona o podpoře výzkumu kmenových buněk, pokus zčásti privatizovat Social Security, velké snížení daní majetným a deregulaci spekulací na bursách. Také z velké části údajně špatné, nedomyšlené plánování iráckého konfliktu, který si už vyžádal přes 4500 životů amerických vojáků, ještě více zraněných a natrvalo zmrzačených a k tomu astronomické výdaje.

Ke konci osmého roku vlády G.W. Bushe se zvýšil národní dluh přes 10 trilionů dolarů (10 bilionů dolarů v evropském označení), což je v procentech nárůst z Clintonových 56% na 69% hrubého národního produktu (Gross National Product) a vzniklá ekonomická krize je hodnocena jako nejhorší od krize let třicátých, ne-li ještě horší.

A takovou Ameriku přebíral 20. ledna nový president, Barack Obama. 44 Obama

Jeho republikánský protikandidát, bývalý pilot John McCain, který stavěl svou popularitu na třiadvaceti letech v Senátu a na utrpení, které prožíval v pětiletém zajetí v Severním Vietnamu, kde projevil svou chrabrost a vlastenectví, byl přinucen v průběhu kampaně více a více se distancovat od nepopulárního presidenta Bushe a přizpůsobovat se účinné strategie Baracka Obamy, který stavěl své argumenty na zdůrazňování nutných změn. Celá předvolební soutěž těchto dvou politiků byla stále velmi těsná a výsledek těžko předvídatelný, i když průzkumy většinou ukazovaly nepřesvědčivé vedení demokratického kandidáta. Zdá se, že McCain si uškodil výběrem sice hezké, ale nezkušené, příliš konservativní ženy z Aljašky na funkci vice-presidentky, která v rozhovorech s novináři ukázala slabou intelektuální úroveň, jíž je třeba na místo potencionálního presidenta. Na druhé straně si Obama vybral zkušeného bystrého politika Joe Bidena, který mu rozhodně ke zvolení přispěl. (Pro zajímavost, Joe Biden má velkou zásluhu na ratifikaci smlouvy o přijetí Polska, Maďarska a České republiky do NATO, když jako senátor - mluvčí Zahraničního výboru - čelil silné oposici proti rozšíření Aliance. Tehdy 10 republikánů a 9 demokratů hlasovalo proti, když proti byla ještě před začátkem jednání většina.)

Nový president zahájil s vervou sérii reformních kroků, které se nesetkaly s podporou oposičních republikánů a předpovědi jejich úspěchu nejsou jednoznačné. Samozřejmá jednota je v názoru, že katastrofální situace po odchodu Bushe z Bílého domu se musí urychleně řešit a že to bude cesta trnitá a dlouhá. Zdá se, že si vybral tým zkušených spolupracovníků a na 70% občanů věří, že se dílo zdaří! V globálním propojení ekonomik bude mít úspěch Obamova snažení vliv na celosvětové oživení. Přejme si proto, ať se to povede!

K O N E C

Portland, OregonAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.