23.9.2020 | Svátek má Berta


USA: Connecticut

7.9.2020

Abeceda amerických voleb

Stát na pobřeží Atlantiku, jen o něco větší než Středočeský kraj a s necelými čtyřmi milióny obyvatel, drží sedm volitelů z 538. Je téměř jisté, že zde vyhraje demokrat Joseph „Joe“ Biden. Naposledy zde vyhrál republikán v roce 1988 George H. W. Bush.

Jen demokraté zastupují Connecticut v Kongresu USA a státnímu parlamentu dominují také: v Senátu státu v poměru 22:14, ve Sněmovně reprezentantů 91:60. Guvernérem je taktéž demokrat, Ned Lamont. Co se týče demokratických primárek, ty zcela s přehledem vyhrál Biden – ze 75 delegátů získal všechny.

Podle posledních průzkumů v rámci USA stále vede Biden (průměr 49:41 %). Z poslední ztráty stáhl Trump cca 2 %.

Za tímto pohybem podle většiny analytiků stojí sjezdy stran, já myslím, že Trump zkrátka o kousek posílil, neboť zejména bílí voliči slyšeli na vlastní uši, co mají demokraté po vítězných volbách za lubem. V každém případě, Biden vede aktuálně lepším skórem, cca o 2 %, než před čtyřmi lety Hillary Clintonová.

Střet obou táborů lze momentálně vtěsnat do těchto protichůdných tezí :

– republikáni chrání právo a pořádek před demokratickou anarchií (černošské nepokoje) a socialistickým radikalismem (Kamala Harrisová);

– demokraté líčí vládu Donalda Trumpa jako neúspěšnou a chaotickou (koronakrize).

Musím uznat, že demokraté od svých primárek, kterým vévodilo téma „zastavte Bernieho“, svou rétoriku přenesli do věcné roviny, tedy alespoň svým vnímáním reality. Drobné Trumpovy úspěchy v zahraniční politice střídají nepříjemné otázky (co Západní břeh versus dohoda se SAE) a - co je důležité - stále se Trumpovi nedaří nastolit čínskou otázku jako dominantní. Cílem Trumpovy rétoriky je především bílý volič, podpora Afroameričanů je zřejmě na svém maximu. Biden tak může být momentálně spokojen.

Rosa DeLauro

Na obrázku je Rosa DeLaurová (77), zástupkyně Connecticutu ve Sněmovně reprezentantů USA. Fandí potratům za všech okolností, hlasovala např. i proti zákonu, který měl zakázat transport těhotných dětí (mladších 18 let) přes státní hranice za účelem potratu.

Sama sebe označuje za (progresivní) katoličku – něco jako slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, jen je o třicet let starší. Je samozřejmě proti střelným zbraním, navrhovala třeba amnestii pro nelegální držitele zbraní výměnou za daňové výhody. V roce 2014 navrhovala zákon o dani z nápojů slazených cukrem, čímž chtěla bojovat s epidemií obezity a cukrovky. Je to zkrátka žena třetích cest…

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.