29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

USA: Co je ten sbor volitelů?

Možná sledujete z povzdálí americké prezidentské volby a vůbec nechápete, k čemu je sbor volitelů. V roce 2000, když George Bush prohrál s Alem Gorem na celkový počet hlasů, ale i tak se stal prezidentem, mi bylo třináct a vůbec jsem to nedokázal pobrat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 5.11.2016 20:29

Děkuji za článek. Poučné.

Ale na rovinu přiznám, že mi tam toho hodně hapruje. Samozřejmě i díky tomu, že jsem pražský laik.

Jen se zeptám - proč, při vší složitosti a propojenosti federálních a jen v unijních státech platících zákonů, atd., atd., proč není nad tím vším stojící a rozhodující president volen všemi občany všech států unie, sečteno, podtrženo. Finty konkrétna nechme na jednotlivé státy a jejich sešlosti. Možná hloupá otázka, neboť ten system nebyl určitě vymyšlen "jen tak", a vůbec ne pražskými laiky.

M. Prokop 5.11.2016 21:29

Re: Děkuji za článek. Poučné.

Systém volitelů byl vymyšlen v dobách, kdy ještě pořádně nefungoval ani telegraf. Od té doby prostě nebyl změněn.

Š. Hašek 5.11.2016 21:59

Re: Děkuji za článek. Poučné.

Rozumím. Není nutno každou pětiletku zavádět novoty.

Pokud volitel stopro dodrží "mandát" od voličů svého rajonu, není problém.

Nebudu do toho Americe kafrat.

Z. Koutecký 5.11.2016 15:04

Volba amerického prezidenta

je velmi komplikovaná show, která trvá, k radosti všech možných obchodníků i diváků, hodně dlouho a točí se v ní obrovské částky. Je to adrenalin do posledního dne. V zásadě jde o kombinaci prvků přímé a nepřímé volby, komplikované ještě různými volebními pravidly v různých státech. Myslím, že řada voličů se moc dobře nevyzná ani v pravidlech voleb ve vlastním státu, natož v celostátním systému a volební štáby a spřízněná média mají daleko lepší podmínky pro jejich manipulaci, než třeba u nás. Ve státech, kde volitelé jsou zákonem zavázáni volit vítěze v daném státě, nemají jinou zákonnou možnost než poslat do senátu jméno tohoto vítěze. Ovšem v ostatních státech, kde tato úprava neexistuje a mohou volit v podstatě kohokoliv, je evidentně obrovská možnost ke korupci volitelů. Takže, když Trump nevylučuje zmanipulování voleb, tak nepřehání.Ovšem zajistit si správné vědomí a svědomí volitele je asi podstatně dražší než u nás hlas přeběhlíka, ovšem třeba taková americká zbrojařská lobby má jistě dostatečné prostředky i styky.

T. Pansky 5.11.2016 0:48

Autor presentuje volebni system v USA velmi nepresne ...

... pokud se zminuje o volitelich. Vynechal totiz jednu naprosto zasadni informaci - v nekterych statech se volitele stanovi systemem "vitez bere vse" a v jinych statech se volitele stanovi "proporcionalne" podle vysledku voleb. Samotny system si stanovi stat sam a tim stanovi i svoji dulezitost pri volbe prezidenta. Uvedu priklad: stat s velkym poctem volitelu, kteri se stanovi systemem "vitez bere vse", a kde je vyrovnany pomer mezi volici Demokratu a Republikanu, takovy stat je velmi dulezity pro obe strany a tam se bude soustredit aktivita obou kandidatu. Naopak, maly stat s malym poctem volitelu, kteri se navic rozdeluji "proporcionalne" mezi oba kandidaty, takovy stat neni tak dulezity pro zadneho kandidata a zadny kandidat tam patrne vubec nepojede. Diky tomuto faktu, staty jako napriklad Florida, Ohio, Pensylvanie, Severni Karolina, tyto staty se kazde ctyri roky stavaji bojisti prezidentskych kandidatu. top0625top@live.com

T. Pansky 5.11.2016 0:56

Re: Autor presentuje volebni system v USA velmi nepresne ...

Mohli bychom rici: proc se tedy americky president nevoli proste vetsinove? Tim bychom se vyhli vsem moznym nesrovnalostem a bylo by to tak jednoduche !!! Ano, bylo by to jednoduche, ale zaroven by si tim Americane poplivali vlastni historii. Musime rozumet tomu, jednotlive staty, prestoze jsou soucasti USA, maji mnoho vlastnich specifik a hlavne vlastni historie. Takze obcane jednotlivych statu rozhoduji o tom, jak se chteji presentovat, na co kladou duraz. A to je jeden ze zakladnich kamenu struktury USA.

K. Pavlik 5.11.2016 3:37

Re: Autor presentuje volebni system v USA velmi nepresne ...

Ono to neni zase tak jednoduche. USA system je dost blbuvzdorny. Celkem by mne zajimalo jak Ustava Ceska resi problem kdyz jeden ze dvou kandidatu na prezidenta zemre nebo je zastrelen. USA s tim nema problem.

P. Sulc 5.11.2016 5:11

Re: Autor presentuje volebni system v USA velmi nepresne ...

A pokud ale vim, ti volitele nejsou verejnym hlasovanim nijak vazani. Mohou zvolit koho chteji. Nicmene se to pry v dejinach USA stalo jen asi 3x, kdy nezvolili viteze, ale nekoho jineho.

T. Pansky 5.11.2016 9:47

Re: Autor presentuje volebni system v USA velmi nepresne ...

To mate naprostou pravdu. Kazdy stat ma ale sva specifika, ktera si resi sam.

B. Rybák 5.11.2016 16:32

Re: Autor presentuje volebni system v USA velmi nepresne ...

Ve státu s proporcionální volbou volitelů má aktivita prezidentských kandidátů alespoň nějaký efekt (každý volitel se může hodit)!