USA: CIAgate a my
„Rozbiji CIA na tisíc kusů a pohodím je větrům.“
John F. Kennedy, prezident USA, po fiasku invazi organizované CIA na Kubu v roce 1961
„Jedna z věcí, kterou většina pozorovatelů nechápe je, že CIA učiní cokoli – naprosto cokoli -, aby přežila.“
John Kiriakou, vyšetřovatel senátního výboru pro zahraniční styky a bývalý pracovník CIA
“Poznatek, že CIA používá techniku umožňující vydávat vlastní nájezdy do počítačových sítí za cizí, obrací obvinění Ruska z hackování demokratů během voleb v žert.“
Kim Smitz, německo-finský internetový podnikatel
Dřív našinec mohl koukat bezstarostně na televizi a volat přátelům v Americe telefonem nebo zdarma Skypem. Ta blahá doba skončila.
CIA šíří špiclovský virus, malware řečený Plačící anděl podle jedné epizody britského populárního televizního sci-fi seriálu Dr. Who, který může oživit špičkový model přijímače značky Samsung, když jej vypneme, a tajně naslouchat našim rozhovorům, zaznamenat je a případně natočit.
A když si člověk koupí chytrý iPhone, prohloupí. CIA může na dálku zapojit jeho mikrofon a kameru, kdykoli se některému jejímu špiclovi zachce. GPS mu zároveň prozradí, kde se nacházíte a kdy.
Téměř devět tisíc dokumentů o celosvětové špionážní a špiclovské činnosti CIA v letech 2013-2016, které Wikileaks zveřejnil minulý týden, šokuje a zneklidňuje. Protože CIA dnes má zlovolné malwares, trojské koně a backdoor, zadní dvířka, jimiž se může dostat do počítačů, iPhonů a operačních systémů Android. Teoreticky by CIA nyní mohla číst s vámi tento článek, neboť dokáže otevřít backdoor ke každému PC, které používá program Windows Microsoftu. Vyvinula také program, který každý rozhovor na Skypu umí přepsat a uložit k případnému použití. V Americe z toho vznikl velký skandál a ještě větší zděšení. Důvodné a oprávněné dle varování Wikileaks:
„CIA ztratila kontrolu nad většinou svých hackerských zbraní. Tato obrovská sbírka obsahující několik miliónů programových kódů...... dává svému novému vlastníkovi přístup k celému špionážnímu arzenálu CIA. Zdá se, že obíhá už delší dobu mezi bývalými vládními hackery a najímanými firmami zcela nezákonně, a teď někdo předal část Wikileaks.“
CIAgate je zatím největší skandál a průšvih století s nedohlednými důsledky. Pozornost sdělovacích prostředků a tím i veřejnosti se nejvíce soustřeďuje na špiclování lidí. Je morálně a mravně odpuzující. Bývalý senátor a loňský prezidentský kandidát Denis Kucinich prohlásil, že ústavou zaručené právo na soukromí je vážně ohroženo a že „čím dál zřetelněji sklouzáváme (Američané) po namydleném svahu k totalitě, v níž soukromý život neexistuje“.
My, pamětníci byvších časů, zůstáváme v klidu. Tenhle film už jsme viděli. Stačí oživit staré obranné reflexy a vytvořit novou kódovou řeč. Když jsme kdysi řekli do telefonu: Ahoj, Tondo, pět šest a tě péro farméro všem, kdo nasloucháte, znamenalo to, že se sejdeme v pět hodin na jednom ze smluvených míst. Měli jsme je očíslovány a každý týden jsme čísla prohodili. Mladší generace mají nač navazovat, co vylepšovat a na ostatní musí samy přijít. To by bylo, aby nějaká česká hlava nepřišla na fígl, jak zalígrovat zadní vrátka, a jiná nevymyslela clonu, kterou hodíme přes obrazovku, ať se jdou všichni špiclové klouzat!
Ne že bychom se neměli mít na pozoru. CIA má špiclovskou a špehovací filiálku v americkém konsulátě ve Frankfurtu, odkud odposlouchávala kancléřku Merkelovou. Jsme rovněž na dosah jejích dlouhých uší a dalekozrakých kamer. Pozor by si měli dát především političtí kacíři a různí psavci, kteří hlásají nekatolické myšlenky. Ale co chcete, můžeme si pomoct? Jsme přece národem Jana Husa.
V čem by nás CIAgate mohla a vlastně měla zajímat je, do jaké míry a jakým způsobem ovlivní zahraničně politický vývoj. Je to složité spojení, ale zkusme je krátce a zjednodušeně objasnit. Do Trumpa jsme mnozí z nás investovali naději, že - oproti Hillary - nezavelí k válce s Ruskem, ale naopak se s ním nějak dohodne a uzavře s ním „deal“, který nám, Evropanům, přinese úlevu a mír. Jenže právě tohle děsí neokonzervativce v Demokratické straně a ve státu ve státě: máme na válku s Ruskem tak krásně zaděláno, tak přece nedovolíme Trumpovi, aby nás o ni připravil! Plán A je Trumpa zkrotit a osedlat. Když to nepůjde po dobrém, vyženeme Donalda z Bílého domu, protože tam ho dostali Rusové. Což je plán B, na kterém se pracuje od první chvíle, kdy byl zvolen. Proč myslíte, že demokraté okamžitě začali křičet: Putin nás připravil o volby, podporoval Trumpa a kdoví, zda nezfixloval výsledky. Proč myslíte, že CIA prostřednictvím senátora McCaina ‚pustila‘ sdělovacím prostředkům hackované dokumenty, které mají dokázat, že Rusko loni špehovalo volební kampaň Hillary a vedlo tajnou podvratnou operaci na podporu Trumpa? Proč se tímto obviněním dnes zaobírá vyšetřovací výbor kongresu?
Na inkriminovaných dokumentech jsou ruské otisky prstů v podobně malware, které používají hackeři známí jako Fancy Bear, údajně napojení na Rusko, několik různě roztroušených písmen v kyrilice a věta obsahující slova Felix Edmundovič, což je křestní jméno Dzeržinskéko, zakladatele Čeky, předchůdce KGB. Někteří odborníci nad tím zvedali obočí, ale jejich pochybnosti byly smeteny odkazem na známou a prokázanou ruskou nedbalost.
Do dobře naolejovaného soukolí hodil Wikileaks lopatu písku. Vyšlo najevo, že CIA vyvinula program zvaný Umbrage, Stín, který dokáže napodobit nájezdy cizích výzvědných služeb do počítačových sítí a zanechat za sebou jejich stopu, aby vznikl dojem, že zaútočily. Čili CIA může kyberneticky napadnout jednotlivce nebo instituce a přišít útoky někomu jinému. (To je zjištění, které by mělo velmi zajímat Francouze a Němce v nastávajících volbách.)
CIA může...ale dělá to? To je otázka, o níž odborníci povedou zuřivé spory, jako vedli středověcí mniši, když se hádali o tom, kolik andělů se vejde na špičku jehly. V daném případě však CIA vytvořila postupy a způsoby, které jí nejspíše způsobí problém. Každý z nich totiž vytváří ‚otisk prstu‘, který znalci mohou použít při zkoumání různých útoků a při pátrání, kdo je udělal. Je to něco podobného, jako když detektivové při vyšetřování série stejných zločinů zkoumají a srovnávají postup a způsob, jakým byly spáchány. Když se modus operandi shoduje, není pochyby, že jde o jednoho a téhož pachatele. A jakmile se podaří vyřešit jeden případ, pak už je celkem jasné, kdo spáchal ostatní. Práci kybernetikologů nevyhnutelně ovlivní, ztíží, zamotá a možná zvrátí politika. Máme nakročeno do nedohledna.
Mezitím vyšetřovací výbor kongresu bude ale muset vzít na vědomí, že je nemožné s jistotou a objektivně zjistit, zda dokumenty předložené CIA jsou důkazem ruského zasahování do amerických prezidentských voleb, anebo operací pod falešnou vlajkou.
Z toho lze vyvodit, že prezident Trump by mohl pokojněji spát a že ti z našinců, kteří to ještě nevzdali, mohou nadále chovat tetelivou naději, že...snad... ne teď... později....přece jen....udělá deal, jak sliboval
.....................................
SLEDUJME: Někteří politici v kongresovém výboru, který vyšetřuje Trumpovo spojení s Ruskem, ohlásili, že zvažují další účast v šetření. Wikileaks hodlá vypálit další salvu osmi tisíc stránek dokumentů CIA; má v trezoru zásobu na sedm podobných salv. Sílí volání, aby největší špionážní organizace světa vysvětlila, proč nedokáže utajit svá tajemství. Co udělá CIA?