17.4.2021 | Svátek má Rudolf


USA: Bůh žehnej Americe (a jejím kandidátům)

13.6.2008

Prezidentské volby v USA dospěly do finále. Dvě dominantní stany mají (ta Republikánská o „kapánek“ dřív) své kandidáty vybrané a z Evropy můžeme kampaňovitou masáží nezasaženi sledovat, kdo vystoupá na místo nejmocnějšího muže (ano, Hillary, muže) planety.

John McCain a Barack Obama jsou politiky vizionářského založení. Přestože nějaký ten technokratický rys by u nich najít nebyl žádný oříšek, úřednickým dojmem působí pomálu a ve srovnání s jejich vnitrostranickými soupeři se zdá, že by pro vlastní názory nechali rozcupovat i své pracně budované kariéry mimořádných vůdců.

Neuvěřitelné a vděčné téma pro dnešní politology a zítřejší historiky. Válečný veterán a míšenec z Havaje, kteří přehnanou úctou ke smetánkám svých stran rozhodně netrpí a přizpůsobivost průzkumům veřejného mínění a dobovým náladám také nepatří k jejich silným zbraním, se utkají coby favorité s rovnocennými šancemi v nejsledovanějším klání politické sezóny.

Svět rozlévající se povrchnosti a šedi připustil, že dva notoričtí rebelové, kteří svým přesvědčením (a dokonce původem) neopustili hranice vyhraněné menšiny, zamíří na vrchol světové moci.

Jako každé čtyři roky bude nemožné vyhnout se otázce, který z kandidátů podle mne musí vyhrát. Vždy jsem si dokázal jednoho z uchazečů vybrat. Ale tentokrát jsem na pochybách.

V souboji dvou originálů výběr jednoho totiž znamená odstrčení druhého na vedlejší kolej a to si ten, kdo nalezl odvahu vystoupit z řady, v éře plagiátů a kopií prostě nezaslouží.

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.