Neviditelný pes

USA: „Budu střílet!“ hrozí senátor

25.6.2019

Boquist

Jedenáct hledaných zákonodárců. Brian Boquist je čtvrtý v horní řadě.

Republikánský senátor Brian Boquist ve státě Oregon se zabarikádoval ve svém domě, když předtím zavolal demokratickou guvernérku Kate Brownovou a varoval ji, že se nevzdá.

„Živého mě nedostanete. Pošlete ozbrojené policisty, a svobodné, protože se bude střílet,“ hrozil.

Rozkaz guvernérky najít a přivést se týká nejen jeho, ale dalších jedenácti zákonodárců, mezi nimiž je jedna žena. Pátrací akcí vyvrcholil o minulém víkendu spor o zavedení daně z emisí uhlíku mezi republikánskými a demokratickými představiteli v tamním kongresu a senátu. Vznikl ze ctižádosti oregonských demokratů být příkladem ostatním v Americe v boji proti globálnímu oteplování. A tak předložili návrh zákona, podle něhož má být v roce 2035 objem uhlíku v ovzduší snížen na 45 % objemu v roce 1990 a v polovině století na 80 %. Znečišťovatelé, kteří limity překročí, budou těžce pokutováni, anebo si musí koupit odpustky dle stanovených tarifů. Mají být mastné.

No tohle nám ještě scházelo!, jako by Oregon už neměl dost jiných problémů, prohlásili republikáni. Ponechme stranou, že se časem zjistí, že oteplování je pavěda, ten zákon zvýší cenu paliva, poškodí dopravce a lesní průmysl. Úpadek postižených sektorů bude mít dominový účinek na celou ekonomiku našeho státu. Zatímco všichni ostatní v Unii budou dál špinit, Oregon hospodářsky zaostane a životní úroveň nám zde klesne. To si na svědomí nevezmeme.

Jak řekli, tak udělali. Na další jednání, při němž se mělo hlasovat, se nedostavili. Vyhlásili bojkot bez časového omezení. To by za normálních okolností mohli demokraté vřele uvítat, i když mají v dolní komoře víc než pohodlnou většinu osmnácti členů a v horní dvanácti. Háček je v kvoru. K přijetí zákona je zapotřebí ústavou stanovený počet přítomných zákonodárců. K tomu v každém z obou sborů chybí dva republikáni.

Když přemlouvání a domlouvání selhalo, guvernérka poručila policii hledat a najít odmítače, ať se skrývají kdekoli, zajistit aspoň dva kongresmany a dva senátory, naložit je nespoutané do hlídkového vozu bez zbytečného násilí a v co největším možném klidu a pohodě odvézt k hlasování.

A co když Boquist opravdu bude střílet?

Bylo by to v sice v americké tradici, ale doufejme, že repríza souboje v OK Corral se konat nebude. I bez krveprolití si spor oregonských politiků zaslouží přední místo v Síni slávy podnebných bojovníků.

Psáno pro televizi Primazpět na článek