Neviditelný pes

USA: Bude Trump spojencem Kremlu?

23.5.2016

Donald Trump se stal posledním a zřejmě i jediným kandidátem Republikánské strany na úřad prezidenta Spojených států.

To nutí americké expertní společenství s větší vážností analyzovat jeho zahraničněpolitický program. Trumpovi kritici tvrdí, že nečekaný kandidát a jeho nejbližší okolí mají omezený přehled o tom, jak reálně funguje svět.

Skeptici předpovídají, že jeho představy o omezení americké angažovanosti a negativní výroky na adresu volného mezinárodního obchodu, jakož i výpady oproti spojencům, slibují velké otřesy v oblasti mezinárodních vztahů. Jen menšina komentátorů vidí Trumpovy plány jinak.

Ke stoupencům Trumpových zahraničněpolitických idejí patří přední americký expert pro otázky obrany, spolupracovník kalifornského institutu Independent Ivan Eland. Ve svém článku v deníku New York Post pokládá Trumpův program za projev „realismu“, který Amerika tolik potřebuje.

Píše: „Jeho zahraničněpolitická strategie zdůrazňuje mnohem méně vojenskou moc coby nástroj mezinárodní politiky. Vojenská moc by měla být úplně posledním způsobem řešení mezinárodních problémů. Existuje široký rejstřík diplomatických a jiných forem nátlaku na narušitele řádu, jichž je třeba používat mnohem aktivněji. Zaangažovanost prakticky ve všech konfliktech světa stojí velké peníze, a to přitom náš státní dluh dosáhl 19 trilionů dolarů.

Donald Trump má pravdu, když tvrdí, že Spojené státy nesou příliš velké břemeno ve srovnání se svými spojenci. Kupříkladu 75 procent rozpočtu NATO připadá na Ameriku přesto, že organizace se skládá z 28 zemí, z nichž většina nevěnuje své obraně ani 2 procenta HDP, což je jejich povinnost. Trump má pravdu v tom, že Spojené státy by měly mírnit své aktivity ve světě a trvat na větší roli našich bohatších spojenců ve věci vlastní bezpečnosti.

Navzdory kritice oponentů Trumpova politika by neznamenala vítězství izolacionismu. Co se týče jeho snahy o zlepšení vztahů s Moskvou, pak je třeba připomenout, že toho hodlá dosáhnout z pozice síly. Tak jako kdysi prezident Nixon napomohl odpoutání se Číny od Sovětského svazu, může se Trump pokusit odpoutat současnou nebezpečně sílící Čínu od Ruska,“ domnívá se Ivan Eland ve svém článku v deníku New York Post.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek