24.4.2024 | Svátek má Jiří


USA: Bodový zásah

29.5.2013

V závěru minulého týdne předstoupil prezident Obama před mikrofony, aby městu a světu oznámil radikální změnu své protiteroristické strategie. Globální válku s terorem započatou jeho předchůdcem po 11. září roku 2001 označil za vývojem překonanou a slíbil používat napříště mnohem modernější strategii cílených, tzv. bodových zásahů všude, kde si to okolnosti vynutí.

Není zřejmé – a ani prezident to ve svém projevu nepřiblížil – jaké konkrétní převratné události ho k takovému rozhodnutí vedly. Odvolal se pouze na evoluci, která, jak známo, je schopna ospravedlnit úplně všechno. Vzhledem k tomu, že pařenišť potenciálního teroru je ve světě a zejména na velkém Blízkém východě čím dál víc, nezdá se, že by hrozby, jimž Spojené státy nebo jednotliví Američané čelí, ztratily na globálním měřítku. Nicméně bylo dávno načase nějakým krokem či spíše gestem vysvětlit spoluobčanům, proč Obama, který vtáhnul do Bílého domu za hlasitých slibů, že s Bushovými protiteroristickými opatřeními neprodleně skoncuje, po čtyři a půl letech svého prezidentování je chutě používal a v některých oblastech, jako je třeba nasazení bezpilotních letounů, dokonce zmnožil a zdokonalil.

Nyní, máme-li věřit Obamovi, budou cílené údery či bodové zásahy vedené ze vzduchu mnohem selektivnější, podložené důvěryhodnou informací a budou mířit výhradně proti nepřátelským bojovníkům tak, aby civilní obyvatelstvo nepřišlo k úhoně. Jinak vzdušné nálety na území cizích států jsou dle názoru prezidenta zcela v souladu se zákonem, neboť jejich cílem jsou ti, kdož jsou ve válce se Spojenými státy. Co vlastně z mezinárodně-právního hlediska znamená slovo válka, když někdo ji vede, zatímco druhá strana ji formálně ukončila, zůstalo nevysvětleno.

Poté, co znovu apeloval na Kongres, aby mu umožnil přemístit osoby podezřelé z terorismu z Gauntánama někam na území Spojených států, což by bylo údajně úspornější řešení, ukončil prezident svůj projev výzvou zrušit rezoluci schválenou Kongresem po útoku na newyorkská Dvojčata a známou jakožto Sankce na použití vojenské síly. Tento zákon umožňoval prezidentovi použít veškeré nutné prostředky pro potrestání pachatelů teroristických činů a odvrácení jakýchkoli možných útoků na Spojené státy. "Jako každá jiná, i tato válka musí jednou skončit," prohlásil prezident Obama. "To si žádají dějiny. To si žádá i naše demokracie."

Američtí komentátoři v první reakci na projev poukazují na to, že války obvykle končí až tehdy, kdy mizí reálné důvody pro jejich pokračování. Válka s terorismem nevznikla navzdory vůli demokracie, nýbrž v zájmu její sebezáchovy. Mnozí zdůrazňují, že ukvapeným vyhlášením vítězství nad mezinárodním terorem riskuje Obama, že veškeré výbuchy násilí proti Spojeným státům mu od nynějška budou přičteny k tíži.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus