29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

USA: Biden vytvoří pracovní místa... v Číně

„Je to největší americká investice do tvorby pracovních míst od 2. světové války,“ řekl prezident Joe Biden 31. března 2021 v Pittsburghu, když oznámil svůj program obnovy americké infrastruktury v hodnotě 2,3 bilionu dolarů. „Tento program vytvoří miliony dobře placených pracovních příležitostí.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brich 1.6.2021 16:25

Jsem zvědav, kdy v USA začne nedostatek toaletního papíru jako ve Venezuele?;-D

V. Braun 1.6.2021 14:09

No zatím jsem přečetl jen úvod, kde autor hořekuje nad tím, jak investice do infrastruktury v USA přinese Číně vyšší export surovin. Že v USA se například v roce 2020 o 17% zmenšila výroba oceli zatímco ve světě jen o jedno procento a jak vyšší daně budou dále vyhánět výrobce z USA.

Škoda, že se trochu nezastavil nad analýzou toho poklesu v roce 2020, kdy Trump byl u moci čtvrtým rokem. Kde asi udělal soudruh Trump, abych si vypůjčil filmovou hlášku, chybu?

R. Langer 1.6.2021 14:49

Nenastal ten pokles v roce 2020 náhodou v okamžiku, kdy se ukázalo že Trump už NENÍ u moci? :-P

M. Pivoda 1.6.2021 12:48

Cituji z článku: "... Bidenův plán tvorby pracovních míst v USA by to měl vzít „od podlahy“ a měl by zajistit také domácí výrobu příslušného materiálu pro novou infrastrukturu. ... návrat výroby zpět do USA zvýší bezpečnost dodavatelského řetězce...."

No, vzít něco "od podlahy" v roce 2021 znamená nejen se snažit zajistit nová pracovní místa.

Vzít něco "od podlahy" znamená převést výrobu zpět do USA, tu výrobu automatizovat či robotizovat aby byla dostatečně konkurenceschopná, ale bez ohledu na vznik nových pracovních míst.

Pokud v důsledku takové strategické změny budou pro americké občany chybět v USA dostatečná pracovní místa, bude lepší tento americký sociální problém ošetřit jinak. Nikoliv na úkor konkurenceschopnosti byznysu v mezinárodním prostředí.

No ano, někdy je robotická práce (alespoň dočasně) dražší, než práce lidská. To konstatoval i Elon Musk při výrobě staršího typu elektromobilu Tesla (kde je o cca 500 méně robotů), a který je proto i levnější, než novější model.

Je tedy potřeba promyslet situaci "od podlahy" a s ohledem na probíhající technologický vývoj.

J. Šrajer 1.6.2021 11:19

Jediné v co lze doufat je, že američané jsou velmi vitální společnost, která i z tohoto demokratického šílenství vyjde vítězně. Bude to ale bolet, protože s Čínou se střetne jak ekonomicky, tak vojensky. Doufejme, že my z toho vyjdeme také se zdravou kůží.

V. Chrastina 1.6.2021 10:49

Člověka mimoděk napadne, čím hůř si počíná Biden ve funkci hkavy státu, tím hůř pro něj, bohužel však hlavně pro občany. Jiný lék pro USA ovšem není. Lidé v USA budou muset připustit, že si zvolili špatně, respektive připustili, aby Demokrati tak mafiánsky a navíc naprosto beztrestně mohli zfalšovat volby. :-P

P. Lenc 1.6.2021 11:00

Trpím obavou, že mnoho američanů bude muset padnout na hubu, aby připustili, ža volili špatně.

R. Langer 1.6.2021 14:51

A to přijde, dřív než se nadějí. :-(

V. Církva 1.6.2021 21:17

Pád na hubu možná ano. Prozření nikoliv. To bude třeba pořádný pád.

J. Nevrkla 1.6.2021 8:43

Mnozí v Americe před prezidentskými volbami varovali, že Biden udělá z Ameriky Chimeriku. Zase budou mít ti konspiratori pravdu?

V. Církva 1.6.2021 8:38

No to sociálním liberálům nevysvětlíte, že nejde sloužit dvěma Bohům. Buď žádné státní investice. nebo, když už nějaké dotace do ekonomiky, tak musí být alespoň zajištěno, aby se vracely. To by znamenalo cla nebo jiné zamezení čínských výrobků.

To je právě dnešní dvojítý nelzon Západní liberální ekonomiky. Státní dotace pomáhají především Číně. Nevytvořily žádnou potřebnou silnou novou firmu, ani nezachránily starou.

Státní investicí bylo třeba zbrojení nacistického Německa, které vytáhlo německo z krize. Takže, ač budou libertariáni skřípat zuby, ono to někdy funguje (jenže investice do zbrojení znamená válku a časem tak ještě větší chudobu). A nějak ti Němci nekupovali zbraně z Československa.

V každém případě, ani klasický liberalismus nemá prostředky, jak bojovat proti nehomogenní ekonomice, kdy Čína není liberální a má levnou výrobu. Socialistický liberalismus pak výrobu ze Západu ještě vyhání zdaněním výrobců!

J. Stehlik 1.6.2021 9:36

Já bych vám oponoval . Na jedné straně máme dotace , a na druhé daně . A mužeme to použít opačně . Kdyby se místo dotací umožnili progresivní korporátní zdanění . Jednoduše rozdělíte třeba naše okresy do třech pásem a kde je vysoké HDP tak zdaníte třeba 25% . Kde je pruměr cca 20% a kde je chudý kraj , tak 15% firemního zdanění .

Je známo , že firmy optimalizují a mnoho by se jich přestěhovalo do chudších regionu . Logicky i lidé jdou za prací a tak by se změnilo rozložení ekonomiky . Ale jak je známo politici rádi sedí na penězích a rozdělují . Tohle by bylo moc svobodné a nezávislé a tržní ;-D

Proto máme v EU dotace a státy si nenechají šáhmout na daně.R^

V. Církva 1.6.2021 10:57

Tak ano, ale toto právě mají v USA dělat, cla na dovoz výrobků. Pokud je Čína v negativních dluzích, USA kladných, a výroba odchází do Číny, není to dobře z bezpečnostního hlediska, ani pro udržování know-how a tak konkurenceschopnosti i úrovně vojenské techniky. Je několik možností jak to otočit. Jedna je změna kurzu měny. Tu ale drží Číňané podhodnocenou. A hlavně by to zvedlo vykupování nemovitostí, které jsou už tak všude předražené a je to ze sociologického hlediska průšvih. Domorodci "nemají vlastní bydlení" a cizinci bez boje obsazují domorodá území na Západě.

Řešení je tak zpoplatněním dovozů - cla, daně. Jenže to liberální dogmatici neuznávají.Volný mezinárodní obchod je něco jako posvátné tele, které jim vezmete jedině pod trestem smrti. Je sice možné že volný obchod umožnil bohatnutí rozvojového světa i dynamiku některých odvětví na Západě (výpočetní technika), ale tento trend se musí zarazit tam kde dochází k extrému, že už Západ nedělá nic kromě kšeftů. Zdá se že dnešní nastavení tento trend nezastavuje.

A budu moc rád když mi někdo ze zastánců volného mezinárodní obchodu vysvětlí, jak se tento trend zastaví, nebo proč je pro Západ výhodné a udržitelné, že bude všechno outsourcovat mimo své země a kromě finančnictví (to dle mne dočasu) a marketingu neděat nic.

J. Stehlik 1.6.2021 11:51

Tak u nemovitostí není problém. To si zkusili Japonci v 80 letech v Americe a padli na usta. Američané totiž mají daně jinak nastavené a vnímají nemovitosti tedy užitkove. To u nás je to zvláštní zboží a tak je to uložení hodnot. Dokud se to nezmění tak jsme se nevrátili do feudalismu a bude spíše záležet do jaké rodiny sé narodite ( co vlastnite)

V. Církva 1.6.2021 21:21

Jasně, jen mám jisté indicie že už i v USA svět opět skupuje nemovitosti. Čím že se jim to najednou vyplatí přesně nevím. Jak píšete v USA to řešily daně celkem dobře,domy se prodávaly a kupovaly. Nesloužily jako mrtvý kapitál.

F. Navrátil 1.6.2021 8:25

Před volbami v USA jsem četl glosu myšlenou jako žert, že se jedná o volební souboj Ruska a Číny. Tak holt vyhrála Čína a není se tedy čemu divit.

V. Církva 1.6.2021 8:39

R^

R. Langer 1.6.2021 5:35

Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. :-P

J. Vintr 1.6.2021 0:40

To, že Biden (přesněji řečeno ten, kdo tahá za provázky té loutky) nahrává Číně, je naprosto logické. Vždyť Čína se nejspíš postarala o odstranění Donald Trumpa a "zvolení" téhle loutky.....

V. Církva 1.6.2021 8:41

Tak jako tak, Západ má poslední šanci jak vykopat Islám, progresivisty a umravnit Čínu. Volbou Bideta se této šance zbavuje a budoucnost vidím čím dál míň růžově.

R. Langer 1.6.2021 8:53

Už to tak vypadá...:-(