23.9.2023 | Svátek má Berta


Diskuse k článku

USA: Bezmocná mocnost bez zásob

Zatímco Čína neúnavně posiluje svoji surovinovou soběstačnost – zejména ve strategických surovinách, jako je titan, wolfram a kobalt, které se používají v obranném průmyslu – USA v posledních několika desetiletích velkou část svých zásob strategických surovin rozprodaly do té míry, že Národní obranné skladové centrum (DNSC, Defense National Stockpile Center) je údajně na pokraji platební neschopnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 13.2.2023 15:55

Výzkum využití thoria pro jadernou energetiku se také dlouhodobě provádí v Česku.

V. Kuhaj 13.2.2023 17:08

Pánové, oběma děkuji za zajímavý a poučný exkurz do této problematiky.

L. Novák 13.2.2023 8:43

:-) Tohle asi nebude jenom problém USA, ale všech států, zvláště těch uvrtaných v EU, kde vládnou zelení magoři. Těžký průmysl je fuj, vysoká energetická náročnost tavení kovů je fuj, no tak jsme vlezli do otevřené tlamy čínského draka.

Hlavně všude vykřikovat: ZELENÁ JE DOBRÁ! Německo náš vzor...Rv :-P

P. Diviš 13.2.2023 9:02

Ano, bohužel.

R. Polášek 13.2.2023 11:25

Přesně tak.

Znečišťování životního prostředí při zpracovávávní těch vytěžených nerostů se dá hodnotit spíš jako výmluva. Protože ty provozy jsou čím dál víc uzavřené v halách, kde se to znečištění dá velmi dobře uzavřením a kontrolou výstupních materiálových toků, jako jsou odpadní vody, odpadní vzduch a odpadní substráty hlídat.

Hlavní problém je potom zelená šikana takových "nevhodných a ošklivých" provozů.

K. Křivan 13.2.2023 15:41

Hlavní problém je neochota rozumných lidí likvidovat "zelené zmetky".

I. Schlägel 13.2.2023 11:43

Ano, ruskou plynovou oprátku nahrazujeme čínskou surovinovou oprátkou. Přičemž zbavit se té ruské je technologicky a ekonomicky snazší než u té čínské. Číňané západu bohužel dodávají nejen suroviny, nýbrž i pokročilé součástky a výrobky. A bude hůře se vzrůstající čínskou technologickou vyspělostí a s její neutuchající schopností kopírovat cizí patenty, vynálezy a průmyslové vzory.

V. Kuhaj 13.2.2023 17:36

Skutečně slušné a morálně vyspělé země EU, pane Schlägele, znechuceně trhají ruskou a čínskou plynovou atd. oprátku a svobodně a rádi obchodují pouze s Amerikou. A ty úplně nejmorálnější, jako třeba naše, radostně rozdávají nashromážděné zásoby i kapitál plnými hrstmi, protože úvahy kde na to hodláme vzít, už byly dávno odhaleny jako prokremelské.

Každý slušný člověk, a takových je u nás drtivá většina, chápe, že řešením našich problémů je jen maličká úprava důchodů a posunutí důchodového věku na 68 let. A těch pár štváčů, kteří se posmívají, že při známé schopnosti naší vlády hospodařit, by nestačilo ani 75 let, s těmi si účinně poradí nový zákon o boji proti dezinformacím.

P. Diviš 13.2.2023 18:16

Úpal to dnes nebude, neupadl jste?

O. Istvanfy 14.2.2023 0:13

Asi ste mali svoj príspevok zreteľne označiť ako ironický.

V. Církva 13.2.2023 8:41

Takové hloupé starosti paní Bergman. Západ teď potřebuje klid na řešení skutečných problémů dneška.

EK chce internetové platformy přimět k aktivnějšímu boji proti dezinformacím - Novinky

V. Církva 13.2.2023 8:42

https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-ek-chce-internetove-platformy-primet-k-aktivnejsimu-boji-proti-dezinformacim-40400239

V. Kuhaj 13.2.2023 17:07

Někteří jsme tento vývoj předpokládali a snažili se ho aspoň u nás zpomalit volbou kandidáta, u kterého bylo lze předpokládat, že s Fialou v tomhle proudu fakt nepopluje. Nepovedlo se. Teď už tam není nikdo, kdo by jim tuhle cestu k zářným zítřkům alespoň trochu narušoval.

P. Dvořák 13.2.2023 9:27

Souhlasím. Kam na nás s nějakými surovinami.

Vše vbrzku vyřeší inkludovaní, genderově neutrální, multikulturní, energeticky soběstační odborníci.

J. Jurax 13.2.2023 13:29

Ano. Odborníci všech tuctů pohlaví s filososoficko-sociálně humanitním vzděláním. A vyřeší to ekologicky s respektem k lidským právům všech menšin.

V. Církva 13.2.2023 8:27

Tak kde udělali soudruzi z NDR chybu? No ono liberalismus nemůže být anarchie.

Decentralizovaný systém, který je výhodou liberalismu nemůže být úplně neřízený. Například v našich končinách co je státní to nefunguje a je zkorumpované. To v něčem platí i pro Čínu, ale přece jen tam za korupci občas padají hlavičky, pak sami nenadávají na čínskou kulturu, ale naopak ji v celém světě agresívně prosazují. Velvyslanci nekydají špínu na Čínu, ale ani se nesnaží násilně (a bez úplatků) měnit společnost cizích zemí, pokud nejde o ekonomiku a čínské zájmy.

Ne že by bylo špatné ovlivňovat v Africe i morálku, jenže to by musela být skutečná morálka jak to dělali misionáři. LGBT, feministická a progresivistickou zátěž si můžou do pádu dovolit dočasně bohaté státy (než je ty nesmysly zničí), ne Afrika.

Tak je to s extrémy. Západní vládci si myslí, že jediný recept na ekonomiku je, vše rozprodat, nechat vlastnímu osudu a jen se přisát přes úplatky a daně na to co ještě funguje, klidně ale v Číně ne doma. Jenže takto příroda taky nefunguje. Zájmy velkého celku vůči jiným nekompatibilním až nepřátelským celkům (v tom Čínu Západ taky podcenil) se musí chránit a prosazovat.

P. Diviš 13.2.2023 9:03

Nejde o liberalismus, spíš o zelený socialismus.

J. Jurax 13.2.2023 13:24

Souhlas.

Ale co když to prosazování zájmů je neekologické, rasistické, nerespektující přednostní zájmy tuctů pohlaví, nezohledňující gender kvóty a ještě ke všemu to prosazují a provádějí bílí heterosexuální muži? To v neomarxistické EU nemůže projít!

J. Uzel 13.2.2023 16:07

To nás odsuzuje k nadvládě žlutých heterosexuálů, kterým jsou menšiny u zadele.

F. Navrátil 13.2.2023 7:46

Čína je v současné době hlavním mocenským, ekonomickým a vojenským soupeřem USA. A USA, místo aby hledaly spojence, věnují se oslabování Ruska a EU. Navíc se obrovské ruské surovinové zdroje posílají Číně na stříbrném podnose. Tato krátkozraká politika doprovázená mediální totální válkou se může vymstít. I když klidně může dojít k obratu, jak to USA několikrát předvedly, přetrhané vztahy se budou obtížně navazovat.

V. Církva 13.2.2023 8:35

Tak to Rusům řekněte, vždyť jsou to vaši.

Rusové žijí v minulém století imperialistického zvětšování území, konfrontace se Západem, ideologie Euroasie od Aljašky po Lisabon.

Západ modernistickým LGBTQ, CO2, NIMBY s naivitou, že spasí svět zastavením evropského průmyslu, když vše a za větších emisí vyrobí Čína kam Fridays for Future nedosáhnou.

Zatímco Čína za úplatky vykrádá sibiřskou tajgu a postupně si kupuje jak Západ, tak Rusko.

J. Sládeček 13.2.2023 10:25

To si pletete s júesej. Kalifornie, Nevada, Utah, Texas, Nové Mexiko, Arizona, atd.

V. Kuhaj 13.2.2023 17:14

Tak nevím. Sám jste poukazoval na sílící tendence EU k totalitním praktikám. Cituji 8:41 : "Západ teď potřebuje klid na řešení skutečných problémů dneška.EK chce internetové platformy přimět k aktivnějšímu boji proti dezinformacím - Novinky"

...ježíšmarjá, teď mě napadá...to nebyl sarkasmus, že ne?!8-o

P. Vychodil 13.2.2023 10:44

domnívám se, USA/EU v tomto již překročily rubikon.

Mohou se otočit, ale Rusko se již neotočí.

Vystavěli jsme si novodobou "čínskou" EU zeď. Teď jen budeme sledovat úpadek "našeho" "demokratického" světa, založeného na "hodnotách".

No, pak na troskách vznikne něco nového, či integrace do multipolárního světa. Ale i když se společenské procesy zrychlují, toho se asi nedožiji...

R. Gramblička 13.2.2023 7:29

Důsledek globální aplikace postoje NIMBY. Chceme veškeré výdobytky moderní doby, ale nechceme se na jejich výrobě podílet. To ať udělá někdo jiný, co nejdále od nás :-P

R. Langer 13.2.2023 5:34

A bude hůř, ještě uvidíte. :-(

J. Kostelanský 13.2.2023 1:05

To je americký úhel pohledu. Čína ovšem má téměř 5x více obyvatel než USA a již dávno to není zemědělský stát, kterého nejvyšší high-tech jsou bavlněná trička.

V Číně se ročně vyrobí a prodá téměř 30 milionů aut. Čína produkuje téměř vše a téměř pro celý svět, zejména co se týče elektroniky. Jen malá část z těch stovek milionů mobilů, co se ročně vyrobí a prodá, nebyla vyrobena v Číně, Není tedy divu, že potřebuje suroviny. Hodně surovin. Více surovin než USA.

Stačí se podívat do regálů obchodů. Najít něco, co nebylo vyrobeno v Číně, je stále větší problém. A to včetně potravin.

Není to vina Číny, že se (nejen) západní svět stal na ní tak závislý. Komunistická Čína se jen chová ryze kapitalisticky - pokud je o něco ze zahraničí zájem, tak to vyrobí a dodá.

P. Diviš 13.2.2023 0:11

S presidenty jako Obama nebo Biden není čemu se divit.

M. Valenta 13.2.2023 6:18

Kupodivu autorka žádná jména prezidentů nezmiňuje. Zřejmě víte víc.

P. Diviš 13.2.2023 9:04

Není to tak těžké, vědět.