17.4.2021 | Svátek má Rudolf


USA: Bez kudrlinek na rovinu

3.6.2019

President Donald Trump sesazen nebude, i kdyby se demokraté postavili na hlavu.

Obžaloba, že zasáhl rušivě do výkonu spravedlnosti, sloužila a slouží k politickým výpadům, nactiutrhání a házení špíny. President Gerald Ford to řekl bez servítku, když prohlásil, že toto obvinění může být cokoli, „co za ně považuje většina, která vládne v Kongresu v danou chvíli“.

Demokraté v něm teď hrají prim, a tudíž mohou Donalda Trumpa obvinit, ale nemohou ho odsoudit, protože konečný verdikt přísluší Senátu. Tam mají 49 zástupců (včetně dvou nezávislých senátorů) a k odsouzení je třeba dvoutřetinové většiny. To znamená, že by je muselo podpořit třicet republikánských přeběhlíků. Hlasovat proti vlastní straně však může jen zoufalec nebo politický sebevrah.

Trump dnes není v bezvýchodné situaci Richarda Nixona v roce 1974, kterého demokraté obvinili z obstrukce spravedlnosti při vyšetřování aféry Watergate.

Republikánský president tehdy resignoval, když si spočítal, že před demokratickým kongresem a senátem nemá šanci.

Pokus o sesazení Donalda Trumpa by způsobil trvalé roztrpčení mezi jeho příznivci a utvrdil je v přesvědčení, že země je pod kontrolou zkorumpovaných elit. Vznikla by živná půda pro populistická hnutí, což by mohlo způsobit rozkol v demokratické základně a zhoršit politickou patovou situaci v zemi. Není divu, že tak zkušená politička a třetí nejvlivnější osobnost ve Spojených státech Nancy Pelosová, demokratka, která předsedá Kongresu, ještě nedala svým hurá-antitrumpistům zelenou.

Demokraté jistě nechtějí jít ve šlépějích republikánů, kteří obvinili Billa Clintona, že lhal pod přísahou v milostné aféře s jednadvacetiletou stážistkou Monikou Lewinskou. Demokratického presidenta nejen nevypudili z Bílého domu, ale naopak přispěli k tomu, že tam zůstal další čtyři roky, protože jeho oblíbenost jen vzrostla.

Nic z toho ovšem nevylučuje, že přesto Donalda Trumpa neobviní. Jednak ze stejného důvodu, proč spustili a dva roky živili Russiagate - bránit mu, aby plnil volební sliby, a zostudit ho v očích národa. Jednak proto, že presidentské volby se kvapem blíží. Horké hlavy sázejí na to, že hnůj, který na Donalda Trumpa během procesu nakydají, by mohl být hnojivem vítězství demokratického kandidáta. Je to klasický příklad záměny přání za skutečnost.

Psáno pro televizi Prima
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.