16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

USA: Běloši volí Trumpa

Průzkumy preferencí mezi americkými bělochy vyznívají pro stávajícího prezidenta Donalda Trumpa stále příznivě. Latinoameričané a Afroameričané naopak podporují kandidáta Demokratické strany.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Spálený 12.8.2020 12:10

Kategorie se v USA liší od jiných částí světa. U kategorie "bílí" jde čistě o světlejší barvu pleti, takže původ Evropa, Afrika, Amerika nebo Asie nehraje roli. Vyjma Indů, kteří si prolobovali přeřazení mezi "Asiaty". "Asiat" je tedy původem nebílý obyvatel Asie nebo Ind. Běžný "černý" je v USA míšenec s 3/4 původu v Africe a z 1/4 v Evropě. Zvláštní podkategorií jsou "Hispánci", s původem 2/3 Evropa a zbylá 1/3 v mixu 3:1 Amerika s Afrikou, řadící se z 95% mezi "bílé". Jiné skupiny jsou nepatrné.

V USA dochází k prudkému úbytku "nehispánských bílých" a prudkému nárůstu "Hispánců". Přičemž první skupina volí většinově pravici a druhá ve velké většině levici, jak je v rodinách zvykem. Pak už data v článku začnou dávat smysl. Tedy mládež jde doleva, protože jde o jinou mládež než dříve, o děti imigrantů.

Imigranti dnes tvoří naprosto nepředstavitelnou část obyvatel. Už u první generace jde skoro o 1/6 obyvatelstva USA a druhá generace tvoří většinu mládeže. A to pořád nic není proti současnosti, kdy ke každému porodu v USA okamžitě přibývá jeden imigrant. Přitom v roce 1970 tvořili imigranti první generace pod 1/20 obyvatel a bylo nezákonné imigrací měnit etnické poměry v zemi. Pak přišla socialistická reforma s příslibem mírných změn ...