20.4.2024 | Svátek má Marcela


USA: Barack Obama a hnutí čajových dýchánků

28.5.2010

Výsledky stranických primárek ve třech amerických státech vyvolaly v americkém politickém establishmentu emoce, které jdou nad rámec skutečného významu těchto provinčních voleb. Američtí politici jsou znepokojeni a ani se nesnaží své pocity zastírat. Důvod je nabíledni: osvědčené nomenklaturní kádry byly na hlavu poraženy kandidáty, které podpořila nová síla – Hnutí čajových dýchánků. Jedni politologové popisují toto hnutí jako ultrakonzervativní, jiní mají za to, že vyjadřuje tradiční libertariánský směr amerického myšlení. Všichni se shodují na tom, že tato nová síla nejlépe vyjadřuje současné nálady amerických voličů.

Ve státě Kentucky republikánský kandidát do Senátu Rand Paul, podpořený Hnutím čajových dýchánků, drtivě zvítězil nad svým spolustraníkem, za něhož se postavily špičky Republikánské strany. Nejen tyto primárky zavdávají příčiny k závěru, že v současné Americe je podpora politického establishmentu faktorem negativním, schopným jen odradit a podráždit voliče, přičemž se tento jev vztahuje na obě rivalizující strany stávajícího politického systému. Svědčí o tom i porážka jednoho z nejstarších a nejvlivnějších senátorů Ameriky Arlena Spectera z Pennsylvánie, který nedávno přeběhl z Republikánské do Demokratické strany. Specterův volební neúspěch je zároveň dokladem poklesu popularity samotného prezidenta Obamy, který se aktivně postavil za jeho kandidaturu. Výsledky primárek ve třech státech svědčí o tom, že prezident Obama ztrácí vliv uvnitř vlastní strany. Podle posledních průzkumů veřejného mínění nespokojených s činností prezidenta je mezi demokraty více, než spokojených – 33 proti 22 procentům.

Z nedávných primárek si komentátoři berou následující poučení: každý kandidát, který přichází z lůna politického establishmentu, ať už se řadí napravo nebo nalevo, je v očích voličů součástí problémů, nikoli řešením. Proto ve všech posledních volbách vítězili kandidáti, které podpořilo Hnutí čajových dýchánků. Jeden ze stratégů nového hnutí Saul Russo vysvětluje fenomén takto: „Hnutí podporuje kandidáty konzervativních názorů, znepokojené růstem státní zadluženosti a vládních výdajů, stejně tak jako finanční nezodpovědností administrativy a zákonodárců. V tom jsou neformální členové hnutí zajedno, rozdíly začínají u otázek sociálních a zahraničněpolitických. V tom zatím nemáme žádnou jednotnou platformu. Proto účastníci čajových dýchánků mohou podporovat různé kandidáty, včetně demokratů, pokud mají v programu obnovu důvěry ve vládu země. Stejné nálady můžeme pozorovat nejen ve Spojených státech. Všude, kde na obyvatele doléhá ekonomická krize, lidé žádají reformy, protože vidí, že jejich volení zastupitelé myslí více na vlastní zájmy než na zájmy spoluobčanů.“

Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že jen 28 procent Američanů pokládá většinu stávajících zákonodárců z obou komor Kongresu za hodnu znovuzvolení. Drtivá většina voličů by je jednoduše poslala do politického důchodu. Již za méně než za půl roku Spojené státy čekají důležité senátní volby, v nichž se bude rozhodovat o tom, zda Demokratická strana prezidenta Obamy si udrží, nebo ztratí kontrolu nad Kongresem. Znepokojení stranických špiček nad současnými náladami obyvatelstva se tudíž nelze divit.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6