USA: Baltimorská čistka
Šest baltimorských policistů bylo obviněno v souvislosti s tragickou smrtí pětadvacetiletého Afroameričana Freddieho Graye, jež nastala v důsledku zlomení vazu v cele předběžného zadržení. Jsou vyšetřováni na svobodě, ale již samotná skutečnost, že byli obžalováni ochránci veřejného pořádku, je novinkou v situaci, kdy se podobné případy množí.
Jako obvykle nenásilné protesty, jež následovaly po jeho pohřbu, se změnily v hromadné rabování a zakládání požárů výrostky, kteří se na sociálních sítích dohodli na uskutečnění tzv. velké čistky. Tak se jmenuje mezi mládeží populární film o svátku, v jehož průběhu je dovoleno beztrestně překračovat zákony a dopouštět se jakýchkoli zločinů.
Většina amerických komentátorů stejně tak jako prezident Barack Obama se snažili ve svých reakcích odlišit činy účastníků pouličních nepokojů od chování těch, kdo nenásilně protestovali proti policejní zlovůli. Avšak na rozdíl od prezidenta, který podpořil postoj úřadů města a státu Maryland, tisk kritizuje starostu a policii kvůli neadekvátní odpovědi na násilí a rabování.
Deník The Wall Street Journal píše: „Vláda, která nemůže nebo neumí ochránit občany před řáděním pouličních gangů, podkopává základy vlastní existence.“
Dle názoru novin počty povolaných strážců zákona byly nedostatečné, proto byli policisté nuceni ustupovat před sprškou dlažebních kostek a dvacet z nich bylo zraněno.
„Budiž to poučením pro magistráty jiných měst, nikdo nesmí ustupovat těm, kdo porušují zákon pod rouškou protestu proti sociální nespravedlnosti. Nejvyšší povinností moci je ochrana občanů před nezákonností.“
Městský úřad v Baltimoru uvádí na svou ochranu, že nepovolali na pomoc národní gardu proto, že nechtěli zbytečně demonstrovat sílu proti tlupám 14, 15letých středoškoláků.
Bránit se musela také starostka Baltimoru Stephanie Rawlings-Blakeová, sama Afroameričanka, obviňována z toho, že příliš pozdě požádala o pomoc orgány státu Maryland. Do tisku se dostal její výrok, že „vedle těch, kdo protestovali spořádaně, chtěla ponechat prostor těm, kdo dali průchod vandalství.“
Lze mluvit o štěstí, že si nepokoje z minulého týdne nevyžádaly žádnou lidskou oběť a vážnější zranění. Povolané posily národních gardistů a policejní zátarasy umožnily zajistit relativní klid v epicentrech nepokojů. Pár stovek výtržníků, kteří se pokusili narušit zákaz nočního vycházení, bylo rozehnáno slzným plynem. Počet zatčených nepřevýšil tucet lidí. Samotní obyvatelé města se zapojili do úklidových a opravných prací.
Hlavní tajenkou baltimorských událostí nyní zůstává otázka, zda a do jaké míry bude zjištěno zavinění policistů na smrti neozbrojeného černošského mladíka.
Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus