20.4.2024 | Svátek má Marcela


USA: Amerika v roce 2013

2.1.2014

Deník The Washington Post pravidelně uděluje jakési anticeny – pomyslné vyznamenání za nejhorší výkon. Udělují se po týdnech, ale také za celý rok. Mezi nositeli anticen jsou osobnosti a instituce, meteorology a herci počínaje a soudci Nejvyššího soudu a trenéry NHL konče.

Vítězi předchozího ročníku byli tehdejší předseda Národního výboru Republikánské strany Michael Steele a Hnutí čajových dýchánků jako celek. Jak píše deník, na to, aby někdo dostal anticenu roku, musí podat opravdu mimořádně špatný výkon, anebo mít neuvěřitelnou smůlu. Za rok 2013 si anticenu vysloužil prezident Barack Obama. Znovuzvolení v závěru roku 2012 mu dávalo ojedinělou šanci zanechat po svém prezidentství trvalou stopu – šanci, kterou on lehkomyslně promarnil. Dosažení shody s republikány o překonání tehdejší hrozby "fiskálního převisu" a řádění šíleného střelce na základní škole v městečku Newtown naznačovaly, že by prezident mohl snadno prosadit zpřísnění pravidel držení zbraní, balíček imigračních reforem a sadu zákonů snižujících rozpočtové výdaje a státní dluh. Místo toho přišly skandály.

Nejdříve berní úřad přiznal, že podroboval Obamovy oponenty z řad konzervativců mnohem přísnější kontrole než je zvykem, což vyvolalo v zemi značné pohoršení. Pak Edward Snowden svými odhaleními nekalé činnosti amerických bezpečnostních agentur poškodil prezidentovu věrohodnost v očích tak důležitých amerických spojenců jako Německa a Brazílie. V průběhu roku stále rezonovala aféra se zavražděním amerického velvyslance a tří dalších zaměstnanců ambasády v důsledku teroristického útoku v libyjském Benghází – aféra, kterou se tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová marně pokoušela zamést pod koberec. Politizace skandálu nakonec zmařila šance americké zástupkyni v OSN Susan Riceové nahradit Clintonovou v úřadě.

Největší nepříjemnosti však čekaly Obamu v souvislosti s uskutečněním reformy zdravotního pojištění, od níž si sliboval nejvíc. To, co se nepodařilo republikánům, jejichž snaha zastavit reformu i za cenu tzv. "shutdownu", což znamená zavření federálních úřadů, skončila po 16 dnech flopem, podařilo se v důsledku velkých zmatků a technických chyb při uskutečňování samotné reformy. Obamova mnohokrát opakovaná ujišťování, že "každý, kdo je spokojen se svou pojistkou, si ji bude moci ponechat", se ukázala jako, mírně řečeno, nepravdivá. To mu vyneslo další anticenu Lháře roku a musel se za to veřejně omluvit. Jak poznamenává deník The Washington Post, byl to nedobrý rok pro celou Ameriku, která má v čele nejméně populární a nejméně produktivní Kongres v dějinách (za celý rok obě komory dokázaly schválit jen 55 zákonů), a k tomu prezidenta, kterého Američané již nemilují a hlavně mu nedůvěřují. Zajisté jsou zde i známky nepatrného hospodářského oživení, i když zaměstnanost vytrvale odmítá poklesnout pod 7 %. Napravit chyby nebude jednoduché, míní deník, neboť po pěti letech prezidentování málokdo k tomu dostává druhou šanci. Barack Obama každopádně tento rok promarnil a tím těžce poškodil své politické dědictví.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus