Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Americké zbraně pro sponzory

Výrazná kandidátka na příští prezidentku USA Hillary Clintonová je pod palbou kritiky kvůli nadaci své rodiny. K jejím sponzorům patřily vlády zemí, jimž USA poskytovaly výhodné zbrojní kontrakty

Zatímco jména republikánských kandidátů na příštího šéfa Bílého domu se úctyhodně množí – teď jich je oficiálně sedm –, demokratičtí politici s přihláškou k prezidentským volbám zatím váhají. I proto, že demokratická strana už má svou jasnou favoritku: Hillary Clintonovou.

Mimořádná pozice ve vlastním táboře by pro bývalou šéfku diplomacie mohla být výhodou. Jenže taky nemusí. K osamocené Clintonové se snáze soustřeďuje veškerá pozornost v začínajícím předvolebním boji, který vyvrcholí příští rok v listopadu. A Clintonová má svým kritikům co vysvětlovat.

Zbraně na Blízký východ

Nejnověji například obrovské zbrojní kontrakty, jež získaly arabské státy, které patřily k štědrým přispěvatelům neziskové nadace manželů Clintonových, Clinton Foundation, založené v roce 2001 bývalým prezidentem Billem Clintonem.

Zpravodajský portál International Business Times tento týden informoval, že nadace dostala peníze od dvaceti zahraničních vlád, které hojně nakupovaly v USA zbraně. A to v době, kdy Clintonová vedla resort zahraničí, a byla tedy garantem exportu zbrojní techniky za hranice. Podle amerického federálního zákona je za „souvislý dohled a kontrolu vývozu“ zbraní, vojenské techniky a služeb do zahraničí zodpovědný právě šéf diplomacie.

Z dokumentů, které portál prostudoval,vyplývá, že během úřadování Clintonové (přesněji od října 2010 do září 2012) ministerstvo schválilo kontrakty za 165 miliard dolarů zemím, které přispívaly nadaci Clinton Foundation – například Kataru, Ománu, Kuvajtu, Alžírsku nebo třeba Saúdské Arábii. Tak Rijád v roce 2011 podepsal smlouvu na koupi bojových letounů F-15 od společnosti Boeing za 29 miliard dolarů. Stvrzení této dohody přitom nějaký čas vázlo. Ministerstvo mělo údajně podklady, na jejichž základě s prodejem váhalo, a proti prodeji se ozýval i Izrael. Židovská země se obávala, že výrazné posílení saúdského letectva by mohlo ohrozit křehkou rovnováhu moci v regionu. Prodej nakonec dostal zelenou, protože to bylo v „národním zájmu“.

Resort zahraničí také autorizoval řadu separátních smluv Pentagonu na 151 miliard dolarů. Američané zmíněným státům samozřejmě prodávali zbraně i v minulosti, podle dokumentů se však prodej těmto zemím během úřadování Clintonové bezmála zdvojnásobil v poměru s druhým volebním období prezidenta George W. Bushe, republikánského předchůdce nynějšího prezidenta Baracka Obamy.

Clintonová přitom kritizovala některé z těchto blízkovýchodních obchodních partnerů, jak odhalily úniky informací z americké diplomacie v roce 2009, v tzv. aféře WikiLeaks. Na veřejnost se dostaly zprávy, v nichž si politička stěžuje, že je „nekončící výzvou přesvědčovat saúdské úředníky, že potlačení financování teroristů by se mělo stát strategickou prioritou“ nebo že „spolupráce Kataru s USA v boji proti terorismu je nejhorší v regionu“.

O nadaci Clinton Foundation se psalo už dříve, především v souvislosti s vysokými honoráři, které dostával bývalý prezident Bill Clinton za své přednášky. Některé platili američtí zbrojaři. Podle kritiků Clintonové jde o jasný případ střetu zájmů. „Zaráží mě, že vedení Clinton Foundation nebylo úzkostlivější při rozhodování, od koho si peníze vezme a od koho ne,“ řekl portálu Stephen Walt, profesor mezinárodních vztahů Harvardské univerzity.

Někteří také připomněli, že to byl Bill Clinton, kdo v roce 1995 podepsal direktivu, aby ministerstvo zahraničí při rozhodování o prodeji zbraní bralo v potaz otázku dodržování lidských práv v zemích zájemců. A i toto téma je v řadě zmíněných zemí více než sporné.

Do prezidentských voleb zbývá hodně času

Clintonová ani nadace zprávu nekomentovaly. Teprve se ukáže, zda ji věc může v boji o Bílý dům nějak zásadněji poškodit. Přece jen do prezidentského klání zbývá ještě půldruhého roku.

Až dosud bývalá ministryně v Obamově první vládě čelila kritice především kvůli tzv. Benghází, tedy případu, kdy v roce 2012 na americkém velvyslanectví v libyjském hlavním městě při útoku islámských bojovníků zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance. Administrativa je neinformovala, aby přijali silnější bezpečnostní opatření. Zkraje roku také vyšlo najevo, že Clintonová mnohdy používala soukromou e-mailovou adresu místo té služební. Jde zhruba o 55 tisíc dokumentů, které budou zveřejněny. Nicméně v případě štědrých sponzorských darů Clintonová není sama, kdo využil blízkovýchodní peníze. Třeba knihovna George W. Bushe je částečně hrazená z peněz Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kuvajtu (každý dal po milionu dolarů). A na centrum bývalého prezidenta Jimmyho Cartera přispěli Saúdové a také Omán.

LN, 30.5.2015

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Hana Lukešová
12. 9. 2024

Judea a Samaří (“Západní břeh Jordánu“) je oblastí, kde často propukají násilné nepokoje mezi...

Milan Smutný
12. 9. 2024

V Německu neutichá rozruch kolem výsledků zemských voleb ve východoněmeckých spolkových zemích...

Jan Ziegler
12. 9. 2024

Lotyšsko v zájmu své svobody vypovídá nepřátelské Rusy ze země

Aston Ondřej Neff
10. 9. 2024

Od 16. září zavádí Německo kontroly na všech svých hranicích, samozřejmě dočasně, zatím na šest...

Václav Vlk st.
10. 9. 2024

Dodnes se neustále v mediích Západu předvádí Rusko jako zaostalý stát plný opilých mužiků žijících...

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Aston Ondřej Neff
9. 9. 2024

Nevíme, jaké komisariáty von der Leyen chystá a jaký připadne našemu kandidátovi.

van Kateřina Vaníčková, žof Žofie Nováčková, dyn Josef Dyntr
12. 9. 2024

Vodohospodáři kvůli očekávaným extrémním srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro...

Martin Zvěřina
12. 9. 2024

Aktuální případ Čecha, který v polské Ratiboři opilý polil dva policisty benzinem a zapálil, je...

Lidovky.cz, ČTK
12. 9. 2024

Vedení Prahy nechá zavřít v pátek ráno kvůli zvyšující se hladině Vltavy bezpečnostní vrata na...

ČTK, Lidovky.cz
12. 9. 2024

Soud v Paříži ve čtvrtek potrestal za pomluvu dvě ženy, které šířily dezinformaci, že francouzská...

Lidovky.cz, ČTK
12. 9. 2024

Ruská vojska zahájila protiútok v Kurské oblasti, kam na začátku letošního srpna vpadly ukrajinské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz