USA: Americká situace
Vlivný washingtonský publicista David Broder kdysi formuloval zákon, o jehož přesvědčivosti lze jen obtížně pochybovat: úřad amerického prezidenta je ten nejobtížnější na světě, a proto ambice nastěhovat se do Bílého domu je důkazem povážlivého mentální defektu, který by měl zájemce automaticky diskvalifikovat.
Uchazeči v letošním 2016 utkání se mnohým pozorovatelům nezdají být výjimkou z tak pochmurného předpokladu. Však v loňském volebním roce se část národa jakoby zjančila, s představou nerealistických, až surrealistických, ovšemže nedosažitelných výsledků. Nikoliv od politiků, tvorů nedokonalých, nezřídka i hanebných, ale od Mesiáše lze přece očekávat zázraky. Charakteristické pro iracionalitu doby bylo ujištění od Evana Thomase, editora týdeníku Newsweek, kdysi s reputací solidního zdroje, teď úspěšně přetvářeného v hagiografickou trapnost: „Svým způsobem Obama stojí nad svou vlastí, nad celým světem – je cosi jako Bůh.“ (Obama’s standing above the country, above the world. He’s sort of God.) „Máme Obamu!“ davy tehdy jásaly. Nejen americký národ se jakoby zjančil. Obamova kometa natolik zazářila, že v povědomí přemnoha pozemšťanů získal aureolu mesiáše, globálního spasitele.
Tak náramnému triumfu ale měla předcházet, leč v jeho případě jaksi pominuta byla procedura známá jako vetting – důkladné prozkoumáníkandidáta, zájemce o vrcholný úřad. Dát k dispozici doklady, důkazy o předchozím životě – předložit všemožné certifikáty, list rodný, manželský, případně i rozvodový, lékařské vyhodnocení zdravotního stavu, důkazy o dosaženém vzdělání, plnění daňových povinností, situace finanční, angažovanost investiční.
- - -
Povinnost transparency („průhlednost, upřímnost“)ale značně kontrastuje s reakcí Obamy, jenž ani nedal k dispozici doklady týkající se jeho vzdělání – z Harvardovy univerzity, Kolumbijské univerzity, z Occidental College v Los Angeles. Tam byl přijat jako zahraniční indonéský student s jménem Barry Soetoro.
Měl jsem příležitost se seznámit s věrohodně vypadající legitimací vydanou Kolumbijskou univerzitou, mou někdejší alma mater, průkaz s číslem 600962011054355, pod ním větší písmena AA 81, s fotografii Baracka Husseina Obamy, s jménem Barry Soetoro a identifikací FOREIGN STUDENT. Cizinec, adoptován svým nevlastním otcem v Indonésii, narozen v keňském přístavu Mombasa, jak tvrdil až do roku 2004, když s pozměněnými ambicemi se dodatečně narodil v Honolulu na havajských ostrovech.
Nikdo si rovněž netroufne projevit podiv, jak syn matky bělošky se může stát stoprocentním černochem. Taktéž tedy student cizinec se může stát prezidentem domorodcem a nikdo, z obavy nařčení rasismem, o předmětné diskrepanci ani nepípne.
Po Obamových vítězných prezidentských volbách Kongres (Congressional Research Service) s notným zpožděním (9. listopadu 2010) vydal zprávu, že nikdo - ani na federální úrovni, ani v některém z padesáti států - se neobtěžoval s povinnou iniciativou onoho tzv. „vetting“, onou vyžadovanou procedurouk ověření způsobilosti tohoto kandidáta pro výkon funkce prezidenta, byla jaksi pominuta. Nikdo ve významných mediích si netroufl o Obamově minulosti zapochybovat.
- - -
Zdaleka nejdůležitějším dokumentem ale byl Obamův rodný list a zjištění místa jeho narození. Ústava by ho diskvalifikovala od oprávnění stát se prezidentem v případě jeho narození mimo USA,
O předložení rodného listu u soudu leckdo usiloval, například právník Gary Kreep, čemuž Obamovi advokáti úspěšně zabránili. Obamův tým toliko zveřejnil tzv. Certificate of Live Birth. Ten ale tři odborníci (authentification experts) odmítli jako vyložený podvod (obvious phony).
Opakovaná otázka: proč neukázat rodný list a tím se zbavit otravných šťouralů, iniciátorů stále početnějších soudních iniciativ, a rovněž si ušetřit další miliony zbytečně vyhozených peněz pro drahé advokáty?
Federální soudce (U.S.District Judge) David Carter několikrát zdůraznil závažnost této kauzy a nařídil stání na den 26. ledna 2010. Ovšem, jak už jsem byl před časem napsal (O právu se ptát a pochybovat, Neviditelný pes, 15.12.2009), dosavadní zkušenost nabádá ke skeptické opatrnosti – třeba se zas něco zvrtne, soudce rezignuje, onemocní, třeba umřen bude. Jedna dřívější žaloba amerického důstojníka, který podmínil své nasazení v Afghánistánu svým právem seznámit se s rodným listem prezidenta – svého nejvyššího velitele – se vyřešila zrušením rozkazu na převelení do válečné zony, čímž i pominul jeho žalobní nárok. Z nedělního vydání (21.11.2010) washingtonského The Examiner z pera Diany Westové jsem se dozvěděl o prakticky totožném případu podplukovníka Terrence Lakina, vojenského lékaře, odmítnuvšího své převelení do Afghánistánu bez možnosti se seznámit s Obamovým rodným listem. Dekorovanému důstojníkovi s osmnácti lety služby pak hrozil vojenský soud (court martial) na bázi Fort Meade ve státě Maryland.
- - -
Obama zažádal o přijetí na studia jako zahraniční student, obdržel druh Fulbrightova stipendia, pro něž výlučně kvalifikovali cizí, nikoliv američtí občané, aby později popřel, že by byl cizinec.
V roce 1981 odletěl k pobytu v Pákistánu, kam v té době nikdo s americkým pasem nesměl vstoupit.
Jak je možné mít identifikační číslo sociálního zabezpečení (Social Security Card) vydané v Connecticutu, státě, v němž nikdy nežil?
Na své původní webové stránce uváděl, že se narodil v Keni a správnost informace, publikované jeho literární agenturou, pravidelně potvrzoval až do roku 2004, kdy došlo k jeho zvolení do zákonodárného sboru ve státě Illinois. V únoru 2007 oznámil svou kandidaturu na úřad prezidenta a za necelé dva měsíce se již představil s tvrzením, že se narodil na Havaji. Veřejnosti poskytnuto vysvětlení, že došlo k omylu (clerical error), který 17 roků nikdo jaksi nepostřehl, byť přece autoři pravidelně potvrzují pravdivost svých údajů.
- - -
Zmínku si zaslouží role medií, sdělovacích prostředků. Nemíní totiž o Obamově neprůhledné minulosti cokoliv sdělovat. Jakákoliv zmínka o pochybách, pokud by k nim vůbec došlo, je šmahem odmítnuta jako provokace podivínů, pošuků, pro-ufonů, věřících v řádění zelených mužíků. Z tiskovin, jedinou výjimkou, co se mi dostala do ruky, byl supermarketový tabloid GLOBE. Vydání z 12.7.2010, s palcovými titulky OBAMA WAS NOT BORN IN U.S., obsahuje podrobné svědectví Timothy Adamse, bývalého úředníka, pracujícího s dokumentací rodných listů na Havaji. Ten potvrdil, že Obamův předložený, tam otištěný dokument, je nepochybný podvod. Vydání z 23.8.2010, rovněž s palcovými titulky OBAMA’S SECRET LIFE EXPOSED, obsahuje podrobnosti o jeho rodinných konexích v Keni, jakož i jeho podvodnou manipulaci (SSN -Social Security Number), prokázanou, potvrzenou jinými zdroji.
- - -
Vhodným závěrem budiž odkaz na slova zkušeného publicisty Henry Louis Menckena, že nelze prodělat dostatečným podceňováním inteligence amerických spoluobčanů.
KONEC
Neoficiální stránky Oty Ulče