Neviditelný pes

USA: „America first!“ hlásí Biden

24.2.2021

USA se zatím nepodělí o zásoby vakcín proti covidu. Chtějí nyní prioritně očkovat své vlastní obyvatelstvo. Biden tak pokračuje v politice svého předchůdce.

Americký prezident Joe Biden velkohubě prohlašoval při jednání s EU, že je Amerika zpátky. Spojenci se údajně mohou na USA opět spolehnout. Ani slůvko nepadlo o tom, že většina evropských států NATO neplní svůj závazek uvolnit pro své obranné rozpočty 2 % HDP. To se může Evropanům líbit jenom do té doby, než zjistí, že je USA stejně k ničemu důležitému nepustí. O účasti jednotek NATO v Afghánistánu se tak opět bude rozhodovat v Bílém domě. Ten už oznámil „přehodnocení“ postupu USA a nehodlá své vojáky stáhnout z Afghánistánu v termínu, který ohlásil Donald Trump.

Zásadní chybou je podle Bidena i spolupráce s Ruskem na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 a USA chtějí na firmy pokračující v tomto německo-ruském projektu uvalit sankce. Podobně jako Trump nabízí Biden Evropě zkapalněný zemní plyn. America first?!

Spojené státy v dohledné době neplánují podělit se o své zásoby vakcín proti koronaviru, alespoň ne do té doby, než se podaří proočkovat většinu Američanů. Informoval o tom server Politico. Washington tak reagoval na výzvy především ze strany méně vyspělých států. Za africké státy agitoval i francouzský prezident Emanuel Macron nebo Světová zdravotnická organizace WHO.
...Do pomoci méně vyspělým státům se ovšem aktivně pustila Indie. Ta se rozhodla svou vlastní vakcínu zemím, které k jiným dávkám přístup nemají, dodávat. Jiné země, jako na příklad Turecko, Argentina nebo Egypt, se obracejí na Čínu nebo Rusko. O většinu přebytečných vakcín se přislíbila podělit i Británie.

Program očkování byl zahájen již za Trumpa a jediné, co Biden na politice svého předchůdce ocenil, byla právě a jenom příprava očkovacích látek. USA tehdy slíbily částku 4 miliardy dolarů pro Světovou alianci pro vakcíny. O „americké“ vakcíny se ale Spojené státy se světem nepodělí do té doby, než proběhne očkování v USA. Jak americké, řekl bych. Kdyby to bylo za Trumpa, média by křičela, že je prezident nelida, který vůbec nesoucítí se světem. Biden udělá to samé a média se předhánějí, jak to „správně“ vysvětlit. Éterem létají miliardy dolarů sem a miliardy dolarů tam, jen ta vakcína zůstane „doma“.

Očekávám, že podobně se bude Biden chovat vůči světu stále. Bude stále a stále krásně řečnit (řekl bych, že se na to hodí trefně zejména sloveso „žvanit“), prakticky se ale na politice USA vůči světu nezmění z doby Trumpa vůbec nic. A jak vysvětlují „progresivní média“, může to být proto, že se Bidenova administrativa „bojí“ kritiky republikánů, že není dost americká.

Progresivní média pak mají zcela jiný „hit“. Zkouškou pro tandem Biden-Harrisová má být reparační zákon pro černochy. V něm se má údajně ukázat, jak moc bude prezidentský tým plnit své předvolební sliby. Skoro bych se vsadil, že žádný takový zákon nebude, možná nějaký „sociální“ program. Vypadá to tedy dle mého soudu tak, že cílem progresivních médií bylo zejména zbavit se Trumpa, nikoliv jeho zahraniční politiky, a zřejmě nic podstatného se nezmění ani na vnitřní politice. To bude pro řadu voličů či „korespondenčních“ voličů demokratů docela velké zklamání. Svět však chce být klamán, že ano!

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek