29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

USA: Afroamerické paběrky z Madisonu

V Madisonu ve státu Wisconsin jsme pobývali devět měsíců. Neměl jsem pocit, že je to zkušenost nějak výjimečná, vždyť do USA se dnes podívá leckdo. Po návratu však začínám mít dojem, že jsme pronikli do života Američanů přeci jen o trochu hlouběji než mnozí jiní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Paul Sulc 12.6.2008 14:34

Re: Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

samozrejme ze reguluje, a jak.Skuste rict na verejnosti >mizernej

negre<, skoncite ve vezeni. Senator Moynihan pred lety rekl

nespokojeny, Ameriku kritisujici studentce, nejaky potvore z Jamaici,

ze kdyz se ji tu nelibi, muze tahnout zpatky do sve zeme. A byl to

peknej maler,skoncil  v  Board of Director v te universite.   

Paul Sulc 12.6.2008 14:16

Re: Re: Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

Bohuzel, , Newt nekandiduje. Takze u voleb to bude tak, ze nebudeme volit toho nejlepsiho, ale toho nejmin spatnyho. Doba Reaganu je pryc, zda se. V Cesku pri volbe stran je to syejne dilema

Tana Zajicova 9.6.2008 0:54

Rather wimpish ending Sir

Jefferson, je universalne vyzdvihovan mezi otci zakladateli vzhledem ke svym literarnim schopnostem. Ve skutecnosti na ustavu Spojenych Statu nemel takovy vliv, ktery se mu pripisuje. K podpore Vaseho tvrzeni, by pak byla jiste vhodna Vami pilne vyhledana pasaz s Hamiltona ci Madisona. Federalist Papers you know. To jsou ty papiry, ktere se pouzijvaji jako reference k inpterpretaci americke ustavy.

Dušan Neumann 8.6.2008 23:44

Re: Vice expertu prosim

tím pádem je nepovažujete za otce zakladatele - s touto formou politické korektnosti jsemse ještě nesešel.

Tana Zajicova 8.6.2008 23:23

Vice expertu prosim

Přestože se mohu pouze odvolávat na výklad jiných, respektovaných historiků

Please do.

Thomas Jefferson nebyl pri vytvareni ustavy v Americe pritomen. Stejne Adams.

Tana Zajicova 8.6.2008 23:16

To speak in the vernacular of the peasantry:

jenom jeden z nas zije v Kansasu

ale vždyť to není pravda, v této společnosti je každý zodpověden sám za sebe

Jinymi slovy politicka korektnost v narodnich mediich neexistuje. Neexistuje v americke popularni kulture. Neni pritomna na universitnich kampusech. Neexistuje na zakladnich skolach a americkych pracovistich. Tak?

Dušan Neumann 8.6.2008 23:04

Re: Re: Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

stačí zajít do jeffersonova meriálu ve Washingtonu ea přečíst si tohle""I am not an advocate for frequent changes in laws and constitutions, but laws and institutions must go hand in hand with the progress of the human mind. As that becomes more developed, more enlightened, as new discoveries are made, new truths discovered and manners and opinions change, with the change of circumstances, institutions must advance also to keep pace with the times. We might as well require a man to wear still the coat which fitted him when a boy as civilized society to remain ever under the regimen of their barbarous ancestors."

Přestože se mohu pouze odvolávat na výklad jiných, respektovaných historiků,Thomas jefferson byl jedním z autorů, kteří chápali ústavu jako "pružný" záměr, "intent". Sama existence možnosti dodatků už je důkazem "živosti" či adaptibility americké ústavy.

Dušan Neumann 8.6.2008 22:52

Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

ale vždyť to není pravda, v této společnosti je každý zodpověden sám za sebe.. Instituce, které podléhají politické korektonosti kritizuji kritizuji, případně ignoruji, pokud žebrají o příspěvky.

Ne zazbnamenal jsem, že by třeba Rush Limbaugh nebo O'Reilly (ani jeden z nich není mým mediálním favoritem) nějakému kodu politické korektnosti podléhali. Snad jen O'Reilly používá čstěji termín African-American than "black"

Tana Zajicova 8.6.2008 22:04

Re: Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

Věděli to zakladatelé, které těžko můžete podezřívat z levicového liberalismu

Otevrena moznost k pridavani dodatku k americke ustave (nesmirne komplikovane jak jiste vite) neni argumentem k tomu, ze americka ustava je 'zivym dokumentem'. Vase tvrzeni, ze zakladatele psali americkou ustavu jako 'zivy dokument' jste si vytahl z rukavu.

za vlády Demkrata by zemřeli, pouze Republikány nominovaní soudci a za vlády Republikána zase naopak.

A to myslite smrtelne vazne?

Tana Zajicova 8.6.2008 21:53

Kazdy American Dwight Eisenhower

mně nikdo svobodu slova nereguluje

Jiste, jiste o Vas ale nebyla rec, neniliz pravda. Americka spolecnost, jeji kulturni a spolecenske instituce podlehaji kodum politicke korektnosti. Jinymi slovy politicky a spolecensky projev je regulovan pravidly, ktere politicka korektnost nastolila. 

Dušan Neumann 8.6.2008 21:06

Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

mně nikdo svobodu slova nereguluje, pokud si ji necháte omezit, je to jen váš problém

Dušan Neumann 8.6.2008 21:03

Re: Kazdy American Dwight Eisenhower

Ústava poskytuje pevný základ, daleko pevnější než podobné dokumenty jiných států A je to živý dokument upravovavný dodatky. I omylnými jakám byl XVIII., Věděli to zakladatelé, které těžko můžete podezřívat z levicového liberalismu (přesněji z toho, co si pod ním představujete) a proto ji svěřili v ochranu Nejvyššího soudu. Právě výmena soudců Nejvyššího soudu je charakteristická tím generačním a politickým posunem. Tento NS je velmi konstruktivistický a výstřelky Distriktních soudů, v podstatě se jedná o 9. apelační v San Francisku, doposud eliminoval. Nehledě na to, že jmenovaní soudci musejí projít schválením senátního výboru, kterému i za Clintona předsedal konzervativní Orrin Hatch - ze 185 Clintonem jmenovaných soudců Hatch oponoval a posleze kritizoval vlastně jen dva - z 3. a 11.distriktu. vaše hypoteza by platila pouze za předpokladu, že za vlády Demkrata by zemřeli, pouze Republikány nominovaní soudci a za vlády Republikána zase naopak. Jenže tom tak není, a proto sám systém pomáhá regulovat váběr. ježto už není možná vláda jednoho presidenta déle než 8 let (Důležitý dodatek živé ústavy) je tato náhodná samoregulace posílena.

Lilanna 8.6.2008 20:39

just my two cents.

nekdo pochybuje o normalite gayu, ja zas pochybuji o normalite lide kteri veri v nedokazane (resp nedokazatelne) . 

resp ono by stacilo rict ja budu respektopvat tebe a ty respektuj me ? nee... autor si musi ohrat svoji  polivcicku, a jeste se u toho tvarit jak se vlastne osviceny.

Cernochum fandim, ale americke pomery neznam.

Tana Zajicova 8.6.2008 19:56

Mozno pozorovat nejlepe

v chicagskem politickem systemu :-)

Tana Zajicova 8.6.2008 19:48

Kazdy American Dwight Eisenhower

Vase spojeni vymeny administrativ v Bilem Dome a nezavislosti soudni stolice na techto zmenach s davovym nadsenim nemytych davu je me zcela nesrozumitelne.

ale národ si nedá vzít své principiální osobní svobody

Narod svoje principialni osobni svobody ztraci dnes a denne. Rika se tomu politicka korektnost, ktera  efektivne reguluje svobodu slova. Apod.

Tana Zajicova 8.6.2008 19:48

Kazdy American Dwight Eisenhower

Ústava se vykládá v akordu s vývojem společnosti

Toto tvrzeni ovsem odporuje Vasemu prvnimu tvrzeni, ze americka ustava poskytuje politickemu systemu pevny zaklad a tudiz zaruky. Americka ustava jako 'zijici dokument' je konceptem americkeho levicoveho liberalismu. Jako takova je nutne otevrena spekulativni interpretaci.

generační výměna soudců, kteří jsou za tento výklad zodpovědni nekoresponduje s výměnou oosob v Bílém domě a na Kapitolu

Skutecne? Zeptate-li se politicky informovaneho Americana, bez ohledu na politickou afiliaci, jeho stezejnim argumentem pri vyberu prezidenta, jsou nominace hlavniho soudu(je-li otevrena moznost rezignace ci umrti stavajiciho soudce).

Vseobecne vsak je Vase tvrzeni, ze  vymena soudcu nekoreponduje s vymenou presidentovy administrativy, zarazejici. Prvni co Clinton udelal po nastupu k moci byla nominace novych federalnich soudcu(predevsim DC circut) se stejnym ideologickym pohledem. Stejne se zachova republikanska administrativa v dosazovani 'svych lidi' na federalni soudni stolici.

kopretina 8.6.2008 19:35

Re: Re: Re: Re: Zimbabwe a JAR jsou nejlepším příkladem multi-kulti. Nerad bych, aby se USA dostaly

Jo to vím.

P.M. 8.6.2008 18:44

Re: kde se stala chyba, aneb kde je zakopany pes

Pocit zavislosti vzbuzuje nenavist. Jen se podivejme na mnoheho ze Stare vlasti, kteremu se dostalo prilezitosti v Americe pracovat, jak se o Americe s nenavisti vyjadruje. Neni nepodobny tem, ktere nahore popisujete.

jm0 8.6.2008 18:22

Re: Re: Re: buďte rád, že jste přežil

zatímco já jsem Evroevropan, nojistě!

brána 8.6.2008 18:05

Re: dokončení

Jednoho se ale pane Neuman neobávám. Ztráty kritického myšlení. To je v americkém podvědomí velmi hluboce zakořeněno a obvzláště v posledním volebním období pozvednuto republikány na obdivuhodnou úroveň. Svobodný americký občan byl vždy, a je dnes ještě více, dostatečně kritický vůči destruktivní kritice kapitalismu! I Obama nebude jiný.

P.M. 8.6.2008 17:46

Re: Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

Mozna by bylo dobre si pripomenout, co se stalo v roce 1994. Dva roky predtim byl zvolen president Bill Clinton, ktery nabidl pred volbami docela prijatelnou (pro mnohe) stredni cestu. Jakmile vsak vyhral volby, cesta se zmenila na nepokryte levicackou.(Ne nepodobnou ceste, kterou by nepochybne nastolil Obama, kdyby se stal on presidentem.) K prudkemu odboceni doleva znacne prispivala Hillary, hlavne svym planem na znarodneni zdravotnictvi. Kdyz se osaleni volici probudili, zjistili, ze je C+C pekne tahali za nohu. Nastesti se objevil na scene Newt Gingrich se svym konzervativnim Kontraktem s Amerikou. V nekolika zretelnych bodech zduraznil, jak ma korekce politickeho smeru vypadat. Volici zacali davat pozor a odhodili apatii. Najednou se po Reaganovi objevil nekdo, kdo umel nejen primo oslovit nedostatky, ale tez naplanovat, jak z bryndy ven. Vysledek voleb v 1994 byl absolutnim, v historii nejvetsim vitezstvim konzervatismu v Americe.

Nevesel bych tedy hlavu. Scenario Obamy a jeho zapskle, Ameriku nenavidejici zeny ve valthausu neni jen neprijemne, ale mozna i zastrasujici,.Vzpomeneme-li si na Obamovy asociace s ultralevicackym, nenavist k bilym lidem dsticim fararem, ci vselijakymi teroristy, byt nyni premenene na universitni profesory, nebo prave souzenymi podvodniky, duvery k nemu to nepridava. Zfanatisovani, omdlevajici hlupaci, kteri jasotem uvitaji i tu nejprazdejsi frazi z Obamovych ust, taky radosti prihlizejicimu nedodavaji. Presto vsak: Vzpomenme na probuzeni lidi v roce 1994. Vzpomenme, jak z vajtausu vypochodoval hlupacek Carter. Stale je cas, aby na scenu prisel nekdo, kdo jako predtim Reagan ci Newt nabidl alternativu prazdnym, populistickym kecum. Otazkou zustava: Mame zde nekoho, kdo prijde s tou alternativou?   

V 8.6.2008 17:39

Re: Kde je ten problém?

resenim je jedine nulove zvyhodnovani v jakemkoliv ohledu, ale skoda byla jiz ucinena a nepujde lehce odstranit i kdyby nakrasne k tomu nulovemu zvyhodnovani doslo, jako ze nedojde, na to se da vzit jed

to uz komunisti se snazili rozprasit slovenske cikany do Cech a vlastni zkusenosti z obce mych rodicu, kde jsem samozrejme vyrostl, nejsou moc valne, i kdyz tito lide jsou rozpraseni i v te obci, zakladni problem totiz zustava, je na ne pohlizeno jako na objekt pomoci a je to pohled uzakoneny odveky statem

expat 8.6.2008 17:36

Re: Připadá mi, jako kdyby někoho napadlo, že podobně jako práva černochů..

.jen maly dodatek, jinak vse v poradku....duvod proc  vznikle patologie stale existuji je nabiledni. Se vznikem "patologie" vznikla take nova trida statnich zamestnancu (social workers a welfare officers) a tato armada lidi jiz nikdy nedopusti, aby se neco zmenilo a oni by mohli prijit o skvelou praci. A s podporou levicovych medii, se jim zatim opravdu dari. 

V 8.6.2008 17:32

Re: Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

'po zuby ozbrojeni', to ano, ale moralne je Amerika odzbrojena a to v posledni instanci je vzdycky mnohem dulezitejsi

V 8.6.2008 17:26

kde se stala chyba, aneb kde je zakopany pes

cemu vy asi nebudete nikdy rozumet, je ze objekt charity nikdy neni roven poskytovatelum te charity, cernosi v Americe budou vzdy nenavidet belochy prave kvuli tomu, ze jim tito svou pomoci davaji najevo svoji nadrazenost, nede samozrejme o nenavist vedomou ale o tu skrytou, kterou si ani sami cernosi explicitne neuvedomuji

proto ten rozdil mezi cernochy v Africe oproti tem v Americe, ti africti nejsou vydrzovani jinou tridou ve vlastni zemi jako jsou americti cernosi, ze jsou do jiste miry charitativnim objektem zemi prvniho sveta je trochu neco jineho, nez kdyz jsou to vlastni spoluobcane

expat 8.6.2008 17:10

Re: Re: Re: Zimbabwe a JAR jsou nejlepším příkladem multi-kulti. Nerad bych, aby se USA dostaly

...nutno jeste dodat, ze se Libanonsti krestane techto palestincu ujali a zrovna jako ve Svejkovi, az se polozmrzly pes ohral, tak mileho pana pokousal...........v Libanonskem pripade jeste vyhnal z domu......

Dušan Neumann 8.6.2008 17:06

Re: zachrane demokratickeho kapitalismu

přehlížíte jednu podstatnou větu - máme dodržovanou ústavu a jsme po zuby ozbrojeni. Ústava se vykládá v akordu s vývojem společnosti, generační výměna soudců, kteří jsou za tento výklad zodpovědni nekoresponduje s výměnou oosob v Bílém domě a na Kapitolu. proto Amerika může propadnout davovému nadšení z charismatického agitátora, zvláště když jeho projev seneopírá o vyvolávání nenávisti, ale národ si nedá vzít své principiální osobní svobody, pouze za své okouzlení vyhodí perníze, které by měly být investovány a nikoliv přerozděleny

expat 8.6.2008 16:47

Re: Re: Re: Pane Drápale, doufám, že jste žil studoval a coural po USA za svoje peníze

..........mas muj hlas 68, pokracuj v dobre praci, diky!

Tana Zajicova 8.6.2008 16:45

zachrane demokratickeho kapitalismu

Nejedna se radeji o uchovani, nez zachranu?

benevolentni diktator s pomoci ekonomicko-vedeckeho tymu.

It's the culture, stupid! (no pun intended).

expat 8.6.2008 16:34

Re: Re: dokončení

.........na rozdil od komunistickych rezimu fasisticky system nezlikvidoval stredni tridu....nezrusil soukrome podnikani a vlastnictvi vyrobnich prostredku a ponechal trh, aby resil vetsinu ekonomickych vztahu. To ovsem neznamena, ze fasisticky system je dnes jedinna realni cesta k zachrane demokratickeho kapitalismu. Muze tez jit o nejaky modifikovanou versi cinskeho modelu, kde bude vladnout benevolentni diktator s pomoci ekonomicko-vedeckeho tymu. No ale doufejme, ze se demokracie dokaze "pozvednout" a soucasne problemy veresi bez techto, nam pametnikum, ne prilis vabivych alternativ.