5.12.2023 | Svátek má Jitka


USA: A teď je to už osobní

5.4.2016

V americké prezidentské kampani už nejde výhradně o myšlenky a vize

Americké primárky klesly ke špíně, k osobním útokům na rodinné příslušníky.

Ale shrňme dosavadní stav. U demokratů vede Hillary Clintonová a dle projekcí získá nominaci. Bernie Sanders je však mnohem úspěšnější, než se čekalo; dává Hillary zabrat. To ukazuje, jak je neoblíbená, když i pětasedmdesátiletý socialista vně hlavního proudu americké politiky je jejím vážným protivníkem. Ale čísla jsou jasná, Hillary směřuje k nominaci.

U republikánů vede Donald Trump. Ve hře stále je druhý v pořadí Ted Cruz, jediný vážný soupeř Trumpa, a třetí John Kasich, který vyhrál jen v jednom státě. Trump však stále nemá nadpoloviční většinu doposud zvolených delegátů; většinu mají ostatní protikandidáti dohromady (včetně těch odstoupivších). Otázkou tedy je, zda Trump získá nadpoloviční většinu delegátů do sjezdu v červenci – pak by nominaci získal –, anebo ne, a pak rozhodne sjezd. Vzhledem k tomu, že Trump je u ostatních neoblíbený a je vnímán jako hrozba Republikánské straně i Americe, je pravděpodobné, že sjezd mu nominaci odepře.

Špinavé triky

Kampaň nabrala obrátky k tomu, čemu se říká špinavé triky. Nejdřív jeden protitrumpovský výbor rozšiřoval fotku Melanie Trumpové z roku 2000, kdy byla svobodná a modelkou, jak pro jistý pánský časopis pózovala nahá (no, měla diamantové šperky) na medvědí kůži. S popiskem: takto může vypadat vaše nová první dáma, anebo můžete volit Teda Cruze. (Samozřejmě kdyby byl Trump zvolen, Melania by na veřejnosti vystupovala velice decentně oblečená.) Trump se naštval a vinil z toho Cruze; ten tvrdil, že s touto kampaní nemá nic společného. Trump řekl, že nyní on zaútočí na Cruzovu manželku.

Proto přišla další fotka, vlastně dvoufotka, na níž je s velice nelichotivým výrazem v obličeji Heidi Cruzová (dost možná počítačově „upravená“) a vedle ní krásná Melania Trumpová. Teď se pro změnu naštval Cruz, protože to byl od Trumpa otevřený útok na jeho manželku.

V americké politice platí, že rodinní příslušníci politiků se nekritizují a jejich soukromí má být respektováno, pokud sami nejsou politicky aktivní (Clinton–Clintonová). Když před lety asistentka jednoho republikánského kongresmana na internetu kritizovala dcery prezidenta Obamy, že na slavnosti v Bílém domě byly oblečeny jako teenagerky (jimiž jsou) a tvářily se unuděně, okamžitě letěla; na Obamu lze útočit, co hrdlo ráčí, ale jeho dcery mají být nechány na pokoji.

Trump tuto zásadní americkou etiketu porušil. To však nebylo vše. Krátce nato vyšel v bulvárních novinách, jejichž vydavatel je kamarádem Trumpa, senzační článek, že senátor Cruz měl během manželství s Heidi ne jednu, ale rovnou pět milenek (s fotkami všech se začerněnýma očima, ale některé z nich snadno poznatelné; jedna z nich je shodou okolností současná Trumpova mluvčí). Cruz to samozřejmě popřel, stejně jako všechny identifikované ženy, a ohradil se, co za špinavost to je a jak si budou připadat jeho dnes malé dcery, až si to v dospívání vygooglují.

A naznačil, že se jedná o „ratfucking“ a za vším je „ratfucker“ Roger Stone. Kdo? Vždy elegantně oblečený playboy (kdysi si dal s manželkou inzerát, že hledají partnery na swingers party) a expert na špinavé triky. Začínal u Nixona – jehož obličej má vytetovaný na zádech. V Nixonových kampaních se podílel na špinavých tricích, které spočívaly v tom, že oponenta zostudí zajištěním podpory ze strany někoho nehorázného (komunistů, Ku-Klux-Klanu...), o kterou protikandidát nestojí. Ale stalo se, podpora je už medializovaná a protikandidáta poškodila. Pro tyto triky byl vytvořen výraz „ratfucking“ a ten, kdo je dělá, je pak (v překladu) „krysojeb*c“. Stone například v roce 2008 založil sdružení, jež má „vzdělávat americkou veřejnost o tom, co je Hillary Clintonová vlastně zač“. Název sdružení se skládá ze čtyř nevinných slov, jejichž zkratkou je však CUNT, což anglicky znamená ku*da.

Cruz naznačil, že za článkem o jeho údajných pěti milenkách stojí Trumpův kamarád Stone. Teď už je to osobní, velice osobní.

Co přinese Wisconsin

Trump, který byl v minulosti za právo na potrat, před primárkami otočil a říká, že nyní je za právo na život, tj. proti potratům. V nedávném televizním rozhovoru však udělal chybu: řekl, že je pro to, aby ženy podstoupivší potrat byly potrestány; proti tomu se okamžitě ohradily všechny významné prolife organizace: nikdy nepožadují trest pro ženu, chtějí naopak ženám pomáhat, aby na potraty nešly, a trest by měl být jen pro toho, kdo potraty provádí, nikdy ne pro ženu. Trumpovo přeřeknutí může být zásadní chybou, kterou naštve nejen propotratové feministky, ale i celou prolife komunitu.

Nejbližší primárky budou v úterý ve Wisconsinu. Když v nich vyhraje Cruz, bude na nejlepší cestě upřít Trumpovi nadpoloviční počet delegátů. Když Trump, bude na dobré cestě nadpoloviční počet delegátů získat. Republikánské straně pak pomáhej Bůh.

LN, 2.4.2016

Autor je ředitel Občanského institutu