USA: A s kým sympatizujete vy?
Začněme ale otázkou pro Neameričany: Ptali jste se někdy sami sebe, kterého prezidentského kandidáta byste podpořili, kdybyste jako občané Států měli právo o tom rozhodovat? Já ano. Činím tak už od mládí, a protože jsem z vícero důvodů sympatizantem republikánů, podporuji vždy jejich kandidáta. Zde, ve vztahu k demokratickému uchazeči o Bílý dům, je volba celkem snadná. Ale co uvnitř strany samotné, komu dát přednost?
Přiznávám, že v prvních okamžicích zahájení boje o Bílý dům měl mé velké sympatie Rud Guiliani. Jeho agažmá v roli starosty N. Y. v čase útoku Bin Ládinových teroristů na USA jej v mých očích předurčovalo do role favorita. Přesto se mé sympatie přiklonily na sklonku roku 2007 k jinému muži, o němž soudím, že by mohl být ne-li nejlepším, tedy dobrým pokračovatelem v politické linii současné republikánské administrativy. Tušíte správně: Tím mužem je ...
Proč? Mám názorově blízko k americkým evangelikálům, a tudíž z nabídky republikánských kandidátů je baptista Huckabee příslovečnou „košilí“, zatímco Giuliani toliko vzdálenějším „kabátem“. (Sám jsem byl v roce 1976 pokřtěn v jednom baptistickém sboru na západě Čech a k této církvi chovám hluboké sympatie.)
Mnohé napoví letmý životopis Mika Huckabeeho.
Důkaz, že když se chce, tak to jde. Na obou snímcích je jeden a tentýž Mike Huckabee. S tím rozdílem, že ten vpravo je o 50 kilogramů lehčí. Inspirace pro mnohé z nás, autora nevyjímaje.
Narozen 24/08/1955 v arkansaském Hope rodičům Maeovi a Dorsey(on hasič a mechanik, ona úřednice), měl jednu sestru, která se stala učitelkou. Pro mě obzvlášť zajímavý je údaj, že jeho první džobem bylo působení v jedné lokální rozhlasové stanici, kde byl hlasatelem zpráv a předpovědi počasí. (Vzpomínám v této souvislosti na současného populárního moderátora Aleše Cibulku, který pracoval v podobném rádiu v Karlových Varech v 90. letech. Bylo mu také 14 jako kdysi Huckabeemu a byl v té době nejmladším moderátorem v ČR. Vím to tak dobře proto, že jsem v oné stanici působil spolu s ním; s tím rozdílem, že mně bylo o dvacet let víc.)
V úřadovně arkansaského guvernéra, kde byl jeho nejznámějším předchůdcem Bill Clinton, jehož žena nyní usiluje o unikátní americké prvenství - stát se prezidentkou USA.
V roce 1974 se Mike Huckabee oženil se slečnou Janet McCainovou, s níž má tři děti. Zde si všimněme, že v souladu se severoamerickou americkou protestantskou tradicí(totéž jsem na jiném místě svého blogu zmínil v souvislosti se současným kanadským premiérem Harperem) mají oba synové a dcera biblická jména: John Mark, David a Sarah. (Malá odbočka: V Kanadě mám pět bratranců, kteří se také narodili do evangelikální rodiny. Jmenují se Daniel, Joseph, Paul, Samuel a Mark; všechno to jsou jména významných biblických osobností.)
Huckabee jako basový kytarista. To není póza, v mládí hrával v rokenrolové kapele.
Mike Huckabee studoval na baptistickém semináři Southwestern Baptist Theological Seminary v Texasu a promoval na Quachita Baptist University. Ve 23 letech se stal členem misijního týmu televizního evangelisty Jamesa Robisona (*1943, web www.jamesrobison.net), později sloužil jako kazatel v několika sborech Jižní baptistické církve. V letech 1989 až 1991 byl prezidentem Akrkansas Baptist State Convention.
Je považován za skvělého řečníka. To ovšem lidé, kteří prošli kazatelskou službou, obvykle bývají.
Čtrnáct let působil na vysokých postech v úřadu guvernéra státu Arkansas, nejprve jako zástupce guvernéra(1993-1996) a až do loňského roku jako 54. guvernér tohoto jižanského státu.
V roli kandidáta na úřad prezidenta. Nejprve ovšem musí projít úspěšně nominací v Republikánské straně, což nebude vůbec snadné.
Webovou stránku M. Huckabeeho najdete na adrese www.mikehuckabee.com
Stane se nápis pod vlajkou skutečností, anebo zůstane jen nesplněným přáním mnohých z nás?
A co vy, komu byste dali přednost? Přemýšleli jste už o tom?